کد مطلب:  55365 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 3 دقیقه
رشد موالید برای چهارمین سال پیایی منفی شد

رشد موالید برای چهارمین سال پیایی منفی شد

بر اساس اعلام رئیس مرکز آمار، آمار موالید در کشور برای چهارمین سال متوالی رشد منفی پیدا کرده است.

زمان مطالعه: 3 دقیقه

به گزارش آسمونی : اخیراً جلسه سیاست‌های کلی جمعیت با حضور جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری، وزرا ، پوراصغری معاون سازمان برنامه و بودجه کشور، حسین‌زاده رئیس مرکز آمار ایران، معاونان و مدیران مرکز آمار ایران در نهاد ریاست جمهوری برگزار شد. در این جلسه جهانگیری از موضوع جمعیت به‌عنوان یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین مؤلفه‌های اقتدار ملی در همه کشورها یاد کرد و از سازمان برنامه و بودجه خواست در برنامه هفتم توسعه توجه جدی و ویژه‌ای به سیاست‌های کلی جمعیت ابلاغی مقام معظم رهبری داشته باشد.

ایشان ضمن تأکید به دستگاه‌های متولی اجرای سیاست‌های کلی جمعیت، از آنان خواست این سیاست‌ها را به‌صورت جدی پیگیری کنند و گزارش اقدامات انجام‌شده را به‌صورت مستمر به سازمان برنامه و بودجه و دولت ارائه دهند.

معاون اول رییس جمهوری افزود: ایران به‌عنوان کشوری که سال‌ها از جمعیت جوان برخوردار بوده است باید بتواند با سیاستگذاری‌های مناسب، تدابیری را برای افزایش نرخ باروری اتخاذ کند تا فرصت طلایی جمعیت جوان کشور همچنان حفظ و تقویت شود.

جهانگیری ضمن اشاره به نگرانی‌های موجود در رابطه با کاهش نرخ باروری در کشور گفت: هنوز به نقطه نگران‌کننده در رابطه با کاهش نرخ باروری نرسیده‌ایم، اما آمارها بیانگر اخطار و هشدارهای جدی نسبت به کاهش رشد جمعیت و نرخ باروری در کشور است و باید برنامه‌های دقیقی را برای حل این مشکل تدوین کنیم.

معاون اول رییس جمهوری با اشاره به این که موضوع جمعیت و باروری موضوعی چندبعدی است و نمی‌توان به‌سادگی برای آن برنامه‌ریزی کرد، گفت: برنامه‌ریزی برای موضوع جمعیت نیازمند نگاهی جامع و چندبعدی است، به‌عنوان مثال دلیل افزایش سن ازدواج در کشور را نمی‌توان فقط در مسایل اقتصادی جست‌وجو کرد چرا که در خانواده‌های مرفه و ثروتمند نیز شاهد افزایش سن ازدواج هستیم و این یعنی پرداختن به این مسایل نگاهی جامع الاطراف با در نظر گرفتن همه ابعاد اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و سیاسی را طلب می‌کند.

در این جلسه آقایان حسین‌زاده رئیس مرکز آمار ایران و دکتر پوراصغری معاون امور علمی، فرهنگی و اجتماعی سازمان برنامه و بودجه کشور، ضمن ارائه گزارشی از اقدامات مرکز آمار ایران در راستای رصد مستمر سیاست‌های جمعیتی، به تشریح تحولات جمعیت، روند آمار موالید در کشور و جایگاه جهانی ایران از لحاظ جمعیت پرداختند.

رئیس مرکز آمار ایران گفت: ایران از نظر جمعیت در جایگاه سوم منطقه، نهم آسیا و هجدهم جهان است و آمار موالید در کشور برای چهارمین سال متوالی رشد منفی پیدا کرده است.

وی با یادآوری این که "در سال 93 شاهد بدترین روند نرخ جمعیت در کشور بوده‌ایم"، گزارشی از جمعیت کشور و متوسط رشد سالانه آن طی سال‌های گذشته ارائه کرد و در خصوص نرخ باروری در ایران و مقایسه با کشورهای دیگر منطقه توضیحاتی داد.

حسین‌زاده با اشاره به مصوبه اخیر دولت در خصوص ثبتی مبنا شدن سرشماری عمومی نفوس و مسکن افزود: باتوجه به ضرورت همکاری دستگاه‌های اجرایی در اجرای این مصوبه، با اطلاعات روزآمد حاصل از این روش سرشماری، رصد شاخص‌های آماری سیاست‌های کلی جمعیت، به‌مراتب کارآمدتر از گذشته شکل خواهد گرفت.

وی با اشاره به این که ساختار سنی جمعیت از اهمیت بالایی کنار حجم جمعیت برخوردار است، گفت: پیش‌بینی‌های رسمی مرکز آمار ایران از تحولات آینده جمعیت کشور در چهار سناریو منتشر شده است که یکی از سناریوها یعنی کاهش ملایم باروری مورد اجماع در کمیته آمار بخشی جمعیت، ذیل شورای‌عالی آمار قرار گرفته و از سویی در تمامی این سناریوها روند رشد جمعیت همچنان کاهشی است وحتی در مواردی توقف رشد جمعیت و منفی شدن آن نیز پیش‌بینی شده است.

در این جلسه پوراصغری معاون سازمان برنامه و بودجه کشور، ضمن بیان تصویری آماری از وضع موجود، در مورد اهداف سیاست‌های کلان درخصوص افزایش کمی و کیفی جمعیت از قبیل جایگاه جمعیت ایران، موالید، فرزندآوری، تحکیم خانواده، سالمندی و توانمندسازی، تراکم و آمایش سرزمین و تحولات جمعیتی، گزارش مبسوطی را ارائه نمود.

در ادامه این جلسه وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز ضمن ارائه گزارشی از اقدامات انجام‌شده برای کاهش مرگ‌ومیر، مراقبت‌های قبل و پس از زایمان، آموزش و مشاوره‌های قبل، حین و پس از ازدواج، ایجاد کلینیک‌های ناباروری و پوشش بیمه‌ای برای داروها و درمان ناباروری، گفت: البته اصلاح نرخ باروری و افزایش جمعیت فقط به موضوعات بهداشتی و درمانی منحصر نمی‌شود و نیازمند تغییر در فرهنگ و نگرش جامعه و اصلاح شرایط اقتصادی کشور نیز است.

در ادامه این جلسه برخی از مهم‌ترین چالش‌های جمعیتی پیش‌رو نظیر استمرار روند کاهشی رشد جمعیت، کاهش نرخ باروری، رشد سه‌برابری جمعیت سالمند و روند کاهشی آمار ازدواج نیز مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و مقرر شد دستگاه‌های متولی اجرای سیاست‌های کلی جمعیت به‌صورت جدی اجرای این سیاست‌ها را در دستور کار خود قرار دهند و گزارش اقدامات انجام‌شده را ظرف سه ماه آینده به سازمان برنامه و بودجه ارائه کنند.

: برای دریافت مشاوره درباره رشد موالید برای چهارمین سال پیایی منفی شد فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «رشد موالید برای چهارمین سال پیایی منفی شد» در کادر زیر بنویسید :
3 + 6 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید