کد مطلب: 8793 درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
15 فروردین ، روز ذخایر ژنتیکی و زیستی

15 فروردین ، روز ذخایر ژنتیکی و زیستی

15 فروردین ، روز ذخایر ژنتیکی و زیستی است.
زمان مطالعه: 1 دقیقه

رئیس مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران روز 15 فروردین هر سال را به عنوان روز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی در تقویم جمهوری‌ اسلامی ایران ثبت کرد.

15 فروردین ، روز ذخایر ژنتیکی و زیستی
15 فروردین ، روز ذخایر ژنتیکی و زیستی

آسمونی: دکتر سید ابوالحسن شاهزاده فاضلی، رئیس مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران در این مورد گفته بود: با توجه به اهمیت حفاظت از ذخایر ژنتیکی و زیستی کشور ثبت یک روز در تقویم کشور به منظور فرهنگ سازی در این زمینه از اهمیت بالایی برخوردار است.

اهمیت منابع و ذخایر ژنتیکی و زیستی کشور بعنوان سرمایه عظیم ملی و رکن اصلی تحقیقات و پژوهشها و بالطبع پیشرفتها در حوزه‌های مختلف بیولوژی و بیوتکنولوژی و خصوصا بهره برداری از این ثروت در زمینه‌های مهمی مانند امنیت اقتصادی، امنیت سلامت و امنیت غذایی بر متخصصان و سیاستگذاران پوشیده نیست.

لطف و عنایت الهی، وجود شرایط آب و هوایی مختلف در کشور، تنوع زیستی بسیار غنی (گیاهی، جانوری، میکرو ارگانیسم و....) را در اکوسیستم خشکی و آبی کشور به ارمغان آورده است و لذا این پتانسیل و توانایی بالقوه برای کشور ایجاد شده است که شناسایی، ثبت، حفاظت، ذخیره سازی و ارائه خدمات مرتبط با این ثروت ملی جهت بهره برداری علمی، پژوهشی و اقتصادی از ضرورتهای استراتژیک جامعه قرار گیرد.

تنوع زیستی بالای کشور ما ایجاب می‌کند تا از این ذخایر ارزشمند بهره ببریم و این بهره برداری زمانی میسر است که این ذخایر روند جمع‌آوری، شناسایی، تعیین هویت و نگهداری بر روی آنها صورت گرفته باشد. شاید این نکته بسیار تلخ باشد که اقرار کنیم در چند دهه گذشته بهره برداری کشورهای خارجی از ذخایر ژنتیکی و زیستی کشورمان بیشتر از خودمان بوده است.

 

در صورت نیاز به مشاوره یا تبلیغات درباره موضوع فوق از طریق تلفن ثابت با شماره  02170705154 تماس بگیرید

معرفی نویسنده:

نویسنده ر‌ُمان و فعال در بخش‌های مُد و زیبایی، آرایشی و آشپزی
هم‌چنین علاقمند به سریال‌های کره‌ای و اطلاع رسانی در این خصوص داخل آسمونی

ثبت نظر درباره «15 فروردین ، روز ذخایر ژنتیکی و زیستی»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

9 - 2 = ?