کد مطلب:  8793 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
15 فروردین؛ روز ذخایر ژنتیکی و زیستی

15 فروردین؛ روز ذخایر ژنتیکی و زیستی

15 فروردین در تقویم رسمی جمهوری اسلامی به عنوان روز ذخایر ژنتیکی و زیستی است. این روز نشان دهنده اهمیت و جایگاه ویژه بانک ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران دارد.
زمان مطالعه: 1 دقیقه

روز 15 فروردین به عنوان روز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی در تقویم جمهوری‌ اسلامی ایران ثبت شده است. دکتر سید ابوالحسن شاهزاده فاضلی، رئیس وقت مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران در این مورد گفته بود: با توجه به اهمیت حفاظت از ذخایر ژنتیکی و زیستی کشور ثبت یک روز در تقویم کشور به منظور فرهنگ‌سازی در این زمینه از اهمیت بالایی برخوردار است.

اهمیت منابع و ذخایر ژنتیکی و زیستی کشور بعنوان سرمایه عظیم ملی و رکن اصلی تحقیقات و پژوهش‌ها و بالطبع پیشرفت‌ها در حوزه‌های مختلف بیولوژی و بیوتکنولوژی و خصوصاً بهره‌برداری از این ثروت در زمینه‌های مهمی مانند امنیت اقتصادی، امنیت سلامت و امنیت غذایی بر متخصصان و سیاستگذاران پوشیده نیست.

لطف و عنایت الهی، وجود شرایط آب و هوایی مختلف در کشور، تنوع زیستی بسیار غنی (گیاهی، جانوری، میکرو ارگانیسم و....) را در اکوسیستم خشکی و آبی کشور به ارمغان آورده است و لذا این پتانسیل و توانایی بالقوه برای کشور ایجاد شده است که شناسایی، ثبت، حفاظت، ذخیره‌سازی و ارائه خدمات مرتبط با این ثروت ملی جهت بهره‌برداری علمی، پژوهشی و اقتصادی از ضرورت‌های استراتژیک جامعه قرار گیرد.

تنوع زیستی بالای کشور ما ایجاب می‌کند تا از این ذخایر ارزشمند بهره ببریم و این بهره‌برداری زمانی میسر است که این ذخایر روند جمع‌آوری، شناسایی، تعیین هویت و نگهداری بر روی آن‌ها صورت گرفته باشد. شاید این نکته بسیار تلخ باشد که اقرار کنیم در چند دهه گذشته بهره‌برداری کشورهای خارجی از ذخایر ژنتیکی و زیستی کشورمان بیشتر از خودمان بوده است.

 

: برای دریافت مشاوره درباره 15 فروردین؛ روز ذخایر ژنتیکی و زیستی فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «15 فروردین؛ روز ذخایر ژنتیکی و زیستی» در کادر زیر بنویسید :
4 + 8 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید