کد مطلب: 57848 درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
دوچرخه سواران دقیقا پشت سرتان هستند!

دوچرخه سواران دقیقا پشت سرتان هستند!

چقدر طرفدار جابجایی با دوچرخه هستید؟ به نظر آسمونی و طبق گزارشات مختلف، دوچرخه سواری یکی از مفید ترین و به صرفه ترین فعالیت های چندمنظوره‌ی جهان است.
زمان مطالعه: 2 دقیقه

دوچرخه سواری یکی از تفریحات بسیار سالم و درعین حال لذت بخش همه سنین است. دوچرخه سواری در کوهستان ، طبیعت و یا حتی شهر و معابر دوچرخه سواری میتواند یک روز خوب را برای هرکسی رقم بزند.

اما در بسیاری موارد پیش آمده که تصمیم گرفتیم از ایستگاه های مخصوص شهری ، دوچرخه کرایه کنیم یا دوچرخه خودمان را برداریم و در سطح شهر کمی دوچرخه سواری کنیم. معمولا از مسیرهای دوچرخه سواری استفاده میکنیم اما در مواردی هم محله مورد نظر ما مسیر دوچرخه سواری یا به اصطلاح انگلیسی آن cycling route یا biking trail وجود ندارد. اینجور مواقع ناچار به راندن در پیاده‌روها و یا خیابان و کوچه ها میشویم. اما تصور کنید در معابر شلوغ، چه پیاده‌رو و چه خیابان، مجبورید چندصد متر رکاب بزنید! در این صورت ممکن است با مردم و ماشین‌ها برخورد داشته باشید. در این صورت این موضوع برای هر دو طرف میتواند آزاردهنده شود.

اما سوال پیش می‌آید که:

چطور در شهر دوچرخه سواری کنیم؟

مسیر دوچرخه

ببینید، مادامی که معابر دوچرخه سواری توسط شهرداری در سطح شهر به قدر کافی تعبیه نشده، مجبور به استفاده معابر عمومی هستیم. اما باید تا جایی که امکان دارد از معابر مربوط به دوچرخه استفاده کنیم که عابرین پیاده در آنها قدم نمیزنند؛ حتی مسیر خود را طوری تعیین کنیم که مجبور به استفاده از پیاده‌رو ها و خیابان ها و اتوبان های خطرناک شهری نشویم.

دوچرخه سواری

عدم رعایت این موارد میتواند خطرساز شود. همچنین از نظر روانی میتواند ایجاد مزاحمت کند. چراکه در معابر شلوغ عابرپیاده قرار گرفتن پشت سر عابرین پیاده همواره برای این عزیزان ایجاد استرس و تشویش خواهد کرد و خود دوچرخه سوار نیز نمیتواند به قدر کافی آزادانه دوچرخه سواری کند و لذت ببرد. لذا اگر تصمیم به دوچرخه سواری داریم ابتدا معابر دوچرخه سواری را چک کنیم، سپس به این تفریح سالم بپردازیم.

دوچرخه سواران همچنین قبلتر در آسمونی به ممنوعیت تردد دوچرخه ها در خط ویژه نیز اشاره کرده ایم، عدم رعایت این موارد میتواند خطرساز شود. 

اگر مجبور به استفاده از معابر عمومی هستیم چی؟

در خارج از ایران و در کشورهای اروپایی استفاده از دوچرخه بسیار رایج تر از کشور ماست. آنها به قوانین دوچرخه سواری در سطح شهر بسیار پایبند هستند و همچنین همزمان با رشد استفاده از دوچرخه به مرور زمان در تمام شهرها معابر دوچرخه سواری نیز تعبیه شده. اگر نکاتی را رعایت نمیکردند هیچگاه در کشورهایی مانند کشور هلند دوچرخه به محبوبترین وسیله نقلیه نیز تبدیل نمیشد! گاهی میبینیم که بسیاری از شهروندان اروپایی حتی در پیاده رو هم دوچرخه سواری میکنند.

دوچرخه کرایه

این صورت باید دوچرخه سوار آرامش خود را حفظ کرده و با حفظ فاصله از خودرو ها و عابرین پیاده حرکت کند. آسمونی معتقد است بوق زدن در تجمع ها و ترافیک سنگین نیز باعث آزار افراد میشود، بنابراین وقتی با دوچرخه هستیم، حتما چنین مواردی را رعایت کنیم.

نظر شما چیه؟ آیا فکر میکنید راه حلی بهتر هم وجود دارد؟ حتما در قسمت نظرات آسمونی راهکارهای تجربی خود در رابطه با دوچرخه سواری در شهر را با ما درمیان بگذارید!

ثبت نظر درباره «دوچرخه سواران دقیقا پشت سرتان هستند!»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

3 + 9 = ?