کد مطلب:  6240 
1 نظر
1 نظر
زمان مطالعه: 3 دقیقه
زندگینامه وزیز نفت، بیژن نامدار زنگنه

زندگینامه وزیز نفت، بیژن نامدار زنگنه

نام و نام خانوادگی : بیژن نامدار زنگنه متولد : 1331 کرمانشاه سمت : فعال اقتصادی و سیاستمدار اصلاح‌طلب...
زمان مطالعه: 3 دقیقه

bijan-namdar-zangeneh-biography(4)
bijan-namdar-zangeneh-biography(4)

نام و نام خانوادگی : بیژن نامدار زنگنه

متولد : 1331 کرمانشاه

سمت : فعال اقتصادی و سیاستمدار اصلاح‌طلب ایرانی و وزیر نفت ایران 

وی به خاطر سابقه طولانی در پست‌های اجرایی و وزارتخانه‌های دولت‌های مختلف ایران 22 سال بدون احتساب دولت یازدهم به «شیخ الوزرا» معروف است.زنگنه را موفق‌ترین وزیر نفت ایران در جذب سرمایه‌های عظیم خارجی در صنعت نفت و گاز ایران می‌دانند.همچنین شرکت مپنا که بزرگترین شرکت در زمینه انرژی در ایران است نیز در دوران صدارت وی تاسیس شد.

bijan-namdar-zangeneh-biography(3)
bijan-namdar-zangeneh-biography(3)

سوابق علمی

زنگنه در سال 1350 به رشته مهندسی عمران دانشگاه تهران راه یافت و در سال 1356 در رشته مهندسی راه و ساختمان با کسب رتبه ممتاز فارغ‌التحصیل شد.

زنگنه از سال 1356 به عضویت هیأت علمی دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی درآمده و به تدریس در این دانشگاه پرداخت و در سال 1385 در همین سمت بازنشسته شد.

bijan-namdar-zangeneh-biography(5)
bijan-namdar-zangeneh-biography(5)

سوابق اجرایی

زنگنه ابتدا در فاصله سالهای 1361 – 1359 به عنوان معاون فرهنگی وزیر ارشاد پا به دولت نهاد. در آبان 1361 بنا به دعوت مدیران وقت جهاد سازندگی به عضویت شورای مرکزی این نهاد درآمد.و سپس با عناوینی همچون اولین وزیر جهاد، نیرو و نفت در کابینه‌های میرحسین موسوی، اکبر هاشمی رفسنجانی و سید محمد خاتمی همکاری خود را با دولت ادامه داد.

همچنین وی از 1362 تا 1384 از اعضای شورای اقتصاد بود و از سال 1375 تا 24 اسفند 1390 عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام جمهوری اسلامی بود.

زنگنه از اسفند 1385 تا مرداد 1387 به عنوان رییس هیئت مدیره شرکت هپکو فعالیت می‌کرد و هم‌اکنون رییس هیئت مدیره و مدیرعامل موسسه گفتمان کشورهای مسلمان انرژی می‌باشد.

bijan-namdar-zangeneh-biography(2)
bijan-namdar-zangeneh-biography(2)

سوابق سیاسی

وی دارای گرایش اصلاح‌طلبی بوده و دارای سابقه عضویت در حزب کارگزاران سازندگید و بنیاد باران می‌باشد.

قرارداد کرسنت و اعتراض حسن روحانی

به نوشته روزنامه کیهان روحانی رئیس جمهور ایران، در آذرماه سال 1381 و از جایگاه دبیر شورای عالی امنیت ملی با ارسال نامه‌ای خطاب به آقای سید محمد خاتمی، رئیس‌جمهور وقت، به عملکرد بیژن زنگنه، وزیر نفت کابینه اصلاحات اعتراض کرده و اقدام ایشان در انعقاد قرارداد نفتی «کرسنت» با شرکت کرسنت راغیر قانونی و از طریق «واسطه» دانسته و این قرارداد را دارای آثار منفی فراوان برای جمهوری اسلامی ایران دانسته بود.روحانی در جلسه رأی اعتماد مجلس به وزرای دولت یازدهم ضمن دفاع از عملکرد زنگنه در وزارت نفت، به مخالفان اعلام کرد که مؤلف نامه مذکور شخص وی است اما مسائلی درباره کرسنت ناگفته مانده که در صورتی که ابهامی برای نمایندگان وجود دارد، پاسخگو خواهد بود.

bijan-namdar-zangeneh-biography
bijan-namdar-zangeneh-biography

وزارت نفت دولت یازدهم

بعد از انتخاب حسن روحانی به عنوان رئیس دولت یازدهم ایران، بیژن زنگنه به عنوان نامزد نهایی تصدی پست وزیر نفت ایران، جهت معرفی به مجلس شورای اسلامی انتخاب شد.در خلال جلسه بررسی رای اعتماد به زنگنه، احمد توکلی، نماینده تهران ضمن اعلام نظر مخالف خود به وزارت زنگنه، انتخاب وی را برای وزارت نفت ایران مفید دانست. وی اظهار کرد:

در وزارت نفت به خاطر اینکه چند دوره صدارت غیرنفتی‌ها اتفاق افتاد، یک نوع دلخوری و به نوعی سرافکندگی به طور کلی وجود دارد و وقتی آقای زنگنه خواست وزیر بشود نشاطی در کارکنان نفت ایجاد شد که ممکن بود کارآیی را بالا ببرد. حتی گروه‌های وطن دوست استقلال‌طلب نفتی جنوب هم اکثرشان از ایشان حمایت کردند.
روحانی نیز در پایان دفاعیات خود از وزرای پیشنهادی ، در دفاع از عملکرد زنگنه به نمایندگان مجلس یادآوری کرد که حتی یک هفته اداره وزارت نفت تحت نظر سرپرست ، هزینه های سنگینی برای کشور خواهد داشت و از نمایندگان خواست به وی رأی اعتماد بدهند. در پایان جلسات بررسی رای‌اعتماد به کابینه پیشنهادی حسن روحانی با 166 رای موافق، 13 ممتنع و 104 مخالف، موفق به کسب اعتماد نمانیدگان مجلس نهم شد و برای سومین بار به عنوان وزیر نفت در دولت‌های نظام جمهوری اسلامی ایران انتخاب شد.

bijan-namdar-zangeneh-biography(1)
bijan-namdar-zangeneh-biography(1)

از جمله مهمترین اقدامات زنگنه در شروع کار به عنوان وزیر نفت جدید ایران، مذاکره با شرکت‌های عظیم بین‌المللی حاضر در صنعت نفت و گاز جهان جهت حضور مجدد در پروژه‌های نفت و گاز ایران و جلوگیری از فروش نفت توسط بخش خصوصی (واسطه‌ها) بوده است. توقف فروش نفت توسط بخش خصوصی به موجب عدم شفافیت مالی این گروه و سوء‌استفاده‌های انجام‌شده توسط ایشان در بحث فروش نفت ایران به طور غیرمستقیم، مطرح شده است.

زنگنه در همایش گرامیداشت محمدجواد تندگویان منتقدان رابطه با آمریکا که معتقدند آمریکا در روابطش با ایران صداقت ندارد را مورد انتقاد جدی قرار داد و اظهار کرد هیچ‌ ادعایی مبنی بر صادق بودن آمریکا در روابطش با ایران مطرح نشده و به طور کلی در روابط دیپلماتیک، صداقت هیچ جایگاهی ندارد و تنها اصل، دستیابی به منافع ملی و حفظ آنها از روش‌های ممکن است.

: برای دریافت مشاوره درباره زندگینامه وزیز نفت، بیژن نامدار زنگنه فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «زندگینامه وزیز نفت، بیژن نامدار زنگنه» در کادر زیر بنویسید :
5 + 7 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید