مهاجرت به آمریکا و کانادا
کد مطلب:  35919 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 8 دقیقه
دوومیدانی ایران بهتر از اینچئون ، ضعیف‌تر از گوانگجو

دوومیدانی ایران بهتر از اینچئون ، ضعیف‌تر از گوانگجو

 دوومیدانی ایران در بازی‌های آسیایی اندونزی با 12 ورزشکار به دو مدال طلا و یک مدال نقره رسید که نسبت به...
زمان مطالعه: 8 دقیقه

  دوومیدانی ایران در بازی‌های آسیایی اندونزی با 12 ورزشکار به دو مدال طلا و یک مدال نقره رسید که نسبت به دوره قبل نتیجه بهتری بود اما در بخش بانوان مدالی بدست نیامد. به گزارش آسمونی ، دوومیدانی‌ ایران در بازی‌های آسیایی 2018 اندونزی به سه مدال رسید. فدراسیون دوومیدانی ایران بهترین‌های این رشته را راهی جاکارتا کرد و حداقل نتیجه را کسب سه مدال پیش بینی کرده بود. هر چند کسب این سه مدال سبب شد که وعده فدراسیون در مورد پیش‌بینی مدال‌ها محقق شود اما نباید از ناکامی در برخی از ماده‌ها در جاکارتا غافل ماند. تیم ملی دوومیدانی ایران با 12 ورزشکار عازم بازی‌های آسیایی 2018 شد که حسین کیهانی و احسان حدادی به مدال طلا و امیر مرادی به مدال نقره رسیدند، اما برخی از ورزشکاران نتوانستند انتظارات لازم را برآورده کنند. مصدومیت، پرتاب خطا و یا رکورد ضعیف برخی از دوومیدانی‌کاران سبب شد که آن‌ها در مرحله مقدماتی متوقف شوند و عملکرد نه چندان خوبی را در جاکارتا از خود به جای بگذارند. دوومیدانی کاران ایران هرچند در بازی‌های آسیایی اندونزی تعداد مدال بیشتری نسبت به اینچئون کسب کردند اما تعداد مدال های این دوره نسبت به گوانگژو کمتر بود. ایران در بازی های آسیایی 2014، موفق به کسب یک مدال طلا و یک مدال نقره و در بازی‌های آسیایی 2010 نیز موفق به کسب سه مدال طلا و دو نقره شده بود. در این دوره از بازی های آسیاییفدراسیون دوومیدانی از ابتدا 16 سهمیه از کمیته ملی المپیک گرفته بود اما به دلیل رکوردهای پایین برخی از ورزشکارانش به 12 نماینده در جاکارتا بسنده کرد. فدراسیون دوومیدانی در ابتدا برای انتخاب ملی‌پوشان برای حضور در بازی‌های آسیایی رکورد ورودی گذاشت که در نهایت تنها چهار نفر توانستند به این حد نصاب برسند. شاهین مهردلان در پرتاب وزنه، حسن تفتیان در ماده 100 متر، احسان حدادی در پرتاب دیسک و حسین کیهانی در 3000 متر با مانع تنها ورزشکارانی بودند که به حدنصاب لازم رسیده بودند. اعضای سازمان تیم‌های ملی در نهایت برای اعزام 12 ملی پوش تصمیم گرفتند. در ادامه عملکرد دوومیدانی کاران ایران در بازی‌های آسیایی 2018 را می خوانید.

دوومیدانی ایران بهتر از اینچئون ، ضعیف‌تر از گوانگجو
دوومیدانی ایران بهتر از اینچئون ، ضعیف‌تر از گوانگجو

* پایان زودهنگام دوهای 400 متر برای دوندگان ایران علی خدیور اولین دوومیدانی کار ایران بود که در خط استارت دوی 400 متر ایستاد. او تنها 50 متر دوید و متوقف شد تا دوومیدانی ایران شروع خوبی در بازی های آسیایی نداشته باشد. خدیور با توجه به آنچه که اعلام شد از ناحیه پا مصدوم شد و به کار خود در بازی‌های آسیایی پایان داد. البته خدیور نتوانسته بود رکورد ورودی بازی‌ها را ثبت کند و در آخرین مرحله مسابقات قهرمانی کشور مشهد با رکورد 48.35 در این ماده در رده پنجم ایستاده بود. در دوی 400 متر با مانع نیز رضا ملک‌پور، قهرمان و رکورد دار دو و میدانی ایران در مرحله نخست متوقف شد. جوان ترین ورزشکار تیم ملی در بازی‌های آسیایی در مرحله مقدماتی با رکورد 50.99 در دسته خودش پنجم شد و از دور رقابت ها کنار رفت. از سوی فدراسیون حدنصاب حضور در بازی‌های آسیایی برای این ماده 50.20 تعیین شده بود که رضا مقدم در مسابقات قهرمانی کشور مشهد رکورد 50.92 را ثبت کرده بود.

better-than-incheon-weaker-than-guangzhou
better-than-incheon-weaker-than-guangzhou

* 3 پرتابگر و تنها 3 پرتاب صحیح پرتاب وزنه دومین ماده ای بود که ورزشکاران ایران در آن رقابت کردند. شاهین مهردلان که توانسته بود با رکورد 19.95 در مرحله فینال لیگ طلایی و با رکورد 19.92 در رقابت های قهرمانی کشور مشهد، حدنصاب لازم برای حضور در بازی‌های آسیایی 2018 را کسب کند با سه پرتاب خطا در مرحله اول این ماده متوقف شد و به کار خود پایان داد. علی ثمری اما با دو پرتاب صحیح و با رکورد 18.21در رده هفتم بازی‌ها ایستاد. ثمری در حالی به جاکارتا اعزام شد که نتوانسته بود حدنصاب بازی‌های آسیایی را بدست آورد. او حتی در مرحله نهایی لیگ طلایی دوومیدانی ایران که با هدف انتخاب ورزشکاران برتر برای بازی‌های آسیایی برگزار شد، با رکورد 18.35 در رده ششم و آخر ایستاده بود. ثمری در بازی های آسیایی نتوانست رکورد خود در بازی‌های آسیایی را تکرار کند. در ماده پرتاب چکش هم رضا مقدم از مجموع سه پرتاب در مرحله اول تنها یک پرتاب صحیح به طول 64.69 متر داشت و نتوانست در جمع برترین‌ها رقابت کند. او در نهایت در رده نهم ایستاد.

دوومیدانی ایران بهتر از اینچئون ، ضعیف‌تر از گوانگجو
دوومیدانی ایران بهتر از اینچئون ، ضعیف‌تر از گوانگجو

* حضور حسن تفتیان در دو ماده بدون مدال حسن تفتیان در بازی‌های آسیایی 2018 در دو ماده 100 و 200 متر رقابت کرد اما به مدال نرسید. او در حالی دستش از مدال کوتاه ماند که همه مسئولان و کارشناسان فدراسیون دوومیدانی او را یکی از شانس‌های اصلی کسب مدال در بازی های آسیایی می دانستند. او تمرینات خود را از آذر ماه با مربی فرانسوی و در خارج از کشور آغاز کرده بود. او در فصل جدید عملکرد خوبی از جمله قهرمانی و نایب قهرمانی در لیگ الماس را بدست آورد. او حتی رکورد ملی ایران در ماده 100 متر را در لیگ الماس پاریس با رکورد 10.03 شکسته بود، اما نتوانست در جاکارتا به مقامی بهتر از ششمی برسد. تفتیان در مرحله مقدماتی دوی 100 متر با رکورد 10.35 در رده چهارم دسته خود ایستاد و به مرحله نیمه نهایی راه یافت، در مرحله نیمه نهایی نیز با رکورد 10.17 در رده سوم دسته خود قرار گرفت و به فینال رسید. تفتیان در فینال با رکورد 10.19 در رده ششم ایستاد و دستش از مدال کوتاه ماند. او در مرحله مقدماتی ماده 200 متر نیز با رکورد 21.25 در رده سوم دسته خود ایستاده بود و به مرحله نیمه نهایی راه یافته بود. او در نیمه نهایی با رکورد 21.47 بین هفت نفر در رده آخر دسته اول قرار گرفت و به فینال نرسید.

better-than-incheon-weaker-than-guangzhou
better-than-incheon-weaker-than-guangzhou

* کسب اولین طلای دوی 3 هزارمتر با مانع بازی های آسیایی اولین مدال آور کاروان دوومیدانی ایران در بازی‌های آسیایی حسین کیهانی بود. او نخستین مدال طلای سه هزارمتربامانع بازی‌های آسیایی را کسب کرد و تاریخ ساز شد. کیهانی در حالی در دوی 3 هزارمتر با مانع تاریخ سازی و رکوردشکنی کرد که هیچ کس حتی خودش انتظار کسب مدال طلای این ماده را نداشت. او بعد از 20 سال توانست مدال نقره ایران در ماده سه هزار متر بازی‌های آسیایی را به رنگ طلا تغییر دهد. این مدال حسین کیهانی در حالی بدست آمد که با کمترین امکانات در ایران و در کنار مربی ایرانی‌اش سجاد مرادی تمرین کرده بود. البته حسین کیهانی در دوی 5 هزار متر بازی‌های آسیایی نیز رقابت کرد و به مقام چهارمی رسید. این اولین مسابقه رسمی کیهانی در این ماده بود.

دوومیدانی ایران بهتر از اینچئون ، ضعیف‌تر از گوانگجو
دوومیدانی ایران بهتر از اینچئون ، ضعیف‌تر از گوانگجو

* مرادی تنها مرد نقره ای ایران در جاکارتا امیر مرادی در بازی‌های آسیایی 2018 در دو ماده 1500 متر و 800 متر شرکت کرد و توانست موفق به کسب تنها مدال نقره دوومیدانی ایران در باری‌های آسیایی شود. مرادی در مرحله فینال دوی 800 متر با رکورد 1:46.55 و با اختلاف بسیار کم با نفرات برتر، در رده چهارم ایستاد. او هرچند در این ماده به مدال نرسید ولی توانست رکورد شخصی خود را ارتقا دهد. مرادی اما در فینال ماده 1500 متر با رکورد 3:45.62 در رده دوم ایستاد و مدال نقره را بر گردن انداخت. امیر مرادی در کنار برادرش و حسین کیهانی در ایران و با کمترین امکانات تمرین کرده بود و توانست در این دوره از بازی ها عملکرد خوبی از خود به جای بگذارد.   * حدادی به چهارمین طلای پرتاب دیسک بازی های آسیایی رسید احسان حدادی نایب قهرمان پرتاب دیسک المپیک لندن در بازی های آسیایی با پرتابی به طول 65.71 در رده نخست قرار گرفت و مدال طلای این ماده را بر گردن انداخت. حدادی در بازی های آسیایی 2006، 2010 و 2014 نیز به مدال طلای پرتاب دیسک رسیده بود. این چهارمین مدال طلای او در چهار دوره بازی های آسیایی بود. حدادی با این مدال به پرافتخارترین ورزشکار تاریخ ایران در ادوار بازیهای آسیایی تبدیل شد. فدراسیون بعد از برطرف شدن آسیب حدادی دوباره شرایط کافی را برای این پرتابگر آماده کرد و با مربی آمریکایی قرارداد بست. تمرینات حدادی با مربی امریکایی اش از اوایل بهمن ماه در ایران و در جزیره کیش آغاز شد و بعد یک هفته تمرینات در امریکا از سر گرفته شد. فدراسیون هزینه زیادی انجام داد تا حدادی بتواند دوباره به اوج برگردد. بهنام شیری دیگر نماینده ایران در این ماده بود که با رکورد 58.09 در رده چهارم ایستاد. او در مرحله دوم لیگ طلایی دومیدانی با رکورد 57.29 در رده سوم پرتاب دیسک ایستاده بود.

better-than-incheon-weaker-than-guangzhou
better-than-incheon-weaker-than-guangzhou

* دختران دوومیدانی ایران در جاکارتا بدون مدال الهام کاکلی تنها دونده دختران ایران در بازی‌های آسیایی 2018 بود که در مرحله نخست دوی 200 متر زنان با رکورد 25.12 و قرار گیری در رده پنجم دسته اول از صعود به نیمه نهایی بازماند. در حالی که هدف گذاری فدراسیون برای کاکلی حضور او در فینال دوی 200 متر بود اما او نتوانست انتظار فدراسیون را برآورده کند و در مرحله مقدماتی متوقف شد. سپیده توکلی هم تنها دختر پرنده ایران بود که در پرش ارتفاع رقابت کرد و با عبور از مانع 175 متر در رده هفتم ایستاد. در حالی که رکورد شخصی توکلی 1.84 است اما او نتوانست در این بازی ها از مانع 1.80 متری عبور کند. البته دختران دوومیدانی ایران نتوانسته بودند حدنصاب لازم برای حضور در بازی های آسیایی را به ثبت برسانند اما فدراسیون دوومیدانی توکلی (رنک پنجم آسیا) و کاکلی (رنک هفدهم آسیا) را از میان پنج دختری که شانس حضور در بازی های آسیایی داشتند انتخاب کرد. در دوره قبلی بازی های آسیایی دوومیدانی ایران در بخش زنان صاحب مدال شده بود اما دختران دوومدانی ایران در این دوره بدون مدال ماندند.   * مقایسه عملکرد دوومیدانی ایران در بازی‌های آسیایی 2018 و دو دوره قبل دوومیدانی ایران در بازی‌های آسیایی اندونزی تعداد مدال بیشتری نسبت به اینچئون کسب کرد اما تعداد مدال های این دوره نسبت به گوانگژو کمتر است. ایران در بازی های آسیایی 2014، موفق به کسب یک مدال طلا و یک مدال نقره و در بازی‌های آسیایی 2010 نیز به سه مدال طلا و دو نقره رسیده بود. تعداد دوومیدانی‌کاران ایران در بازی‌های آسیایی جاکارتا نسبت به سه دوره قبل کمتر بود. دوومیدانی ایران در این دوره از رقابت ها 12 نماینده (10 مرد و 2 زن) داشت. اما تعداد نماینده های ایران در بازی های آسیایی اینچئون 21 نفر (18 مرد و 3 زن)، بازی های آسیایی گوانگجو 18 نفر (14 مرد و 4 زن) و بازی های آسیایی دوحه 14 نفر (11 مرد و 3 زن) بود.

ادوار بازی های آسیایی تعداد ورزشکاران طلا نقره برنز
2018 اندونزی 12 ورزشکار( 10 مرد و 2 زن) احسان حدادی در پرتاب دیسک حسین کیهانی در 3 هزارمتربامانع امیر مرادی در دوی 1500 متر ---------
2014 اینچئون 21 ورزشکار (18 مرد و 3 زن) احسان حدادی در پرتاب دیسک لیلا رجبی- پرتاب وزنه --------
2010 گوانگجو 18 ورزشکار (14 مرد و 4 زن) احسان حدادی در پرتاب دیسک سجاد مرادی در 800 متر و 1500 متر محمد صمیمی - پرتاب دیسک کاوه موسوی- پرتاب چکش --------
2006 دوحه 14 ورزشکار (11 مرد و 3 زن) احسان حدادی- پرتاب دیسک ------------ احسان مهاجرشجاعی- 800متر

منبع: ISNA

مهاجرت به آمریکا و کانادا
: برای دریافت مشاوره درباره دوومیدانی ایران بهتر از اینچئون ، ضعیف‌تر از گوانگجو فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «دوومیدانی ایران بهتر از اینچئون ، ضعیف‌تر از گوانگجو» در کادر زیر بنویسید :
2 + 8 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید