کد مطلب:  21563  2 نظر
زمان مطالعه: 5 دقیقه
بهترین غذای مناسب برای گربه

بهترین غذای مناسب برای گربه

همه فکر می کنند نگه داری از یک حیوان به پشتوانه مالی خوبی احتیاج دارد. اما باید بدانیم که با لوازم خوراکی که...
زمان مطالعه: 5 دقیقه

بهترین غذای مناسب برای گربه
بهترین غذای مناسب برای گربه
همه فکر می کنند نگه داری از یک حیوان به پشتوانه مالی خوبی احتیاج دارد. اما باید بدانیم که با لوازم خوراکی که در خانه داریم نیز می توانیم غذاهای سالم و مورد علاقه حیوانمان را تهیه کنیم، تا هزینه ها را به حداقل برسانیم. ما در این بخش آسمونی میخواهیم 3 نوع غذای خانگی گربه را به شما عزیزان آموزش دهیم. همچنین نکات مهمی در مورد تغذیه گربه را می توانید در این مقاله مطالعه نمایید.

1) نام غذا: بهشت گربه ها

مواد لازم: یک قوطی ساردین در روغن، 2/3 پیمانه برنج، 1 قاشق غذاخوری جگر، 1/4 پیمانه جعفری

برنج پخته را با بقیه مواد قاطی کرده و با هم زدن تکه ای ساردین را کوچک کنید. این مقدار را می توانید برای 2 تا 3 وعده غذای گره تان استفاده کنید.

2) نام غذا: مرغ سرخ شده

مواد لازم: سینه مرغ، روغن، بادام، برنج، همه به مقدار دلخواه

سینه مرغ تکه تکه شده (نگینی) را سرخ کنید. وقتی مرغ تقریبا پخته شد کمی بادام خرد شده به آن اضافه کنید. سپس بگذارید سرد شود و به همراه برنج پخته به گربه تان بدهید.

best-food-for-cats
best-food-for-cats
3) نام غذا: سالاد سبزیجات

مواد لازم: 1 هویج کوچک رنده شده، 1/4 پیمانه کدوی رنده شده، 1/2 پیمانه جوانه آلفالفا، 1 قاشق غذاخوری جعفری خرد شده، 1/8 پیمانه آب مرغ، 1/4 پیمانه پونه سا

سبزیجات را در یک کاسه مخلوز کنید. آب مرغ را اضافه کرده و به هم بزنید. کمس پونه خرد شده روی آن ریخته و سپس به گربه تان بدهید.

تغذیه مناسب برای گربه ها

بچه گربه:

دندانها در سن دو هفتگی ظاهر می شه و معمولا بچه گربه ها از سن سه هفتگی به غذای جامد علاقه نشون می دن و از غذای مادرشون هم کمی مصرف می کنند ولی به طور معمول تا 8 هفتگی یا 2 ماهگی مصرف شیر رو ادامه می دهند. در این مدت میشه همراه با شیر مقداری تخم مرغ کاملا پخته شده و یا گوشت چرخ کرده و شیر و یا گوشت چرخ کرده ای که همرا با اون مقداری استخوان هم چرخ شده داده بشه. تعداد و میزان غذای مایع مورد نیاز بچه گربه ها به صورت زیر است:

تا 7 روزگی: 3-6 سی سی شیر هر 2 ساعت یک بار

7 تا 14 روزگی: 6-8 CC هر 2 ساعت یک بار در روز و هر 4 ساعت یک بار در شب.

14 تا 21 روزگی: 8-10 CC هر 2 ساعت یک بار در طول روز و یک بار در شب در بین ساعات 11 شب تا 8 صبح.

بهترین غذای مناسب برای گربه
بهترین غذای مناسب برای گربه
تغذیه بچه گربه های بی مادر

برای این گربه ها باید از شیر خشک ترجیحا با لاکتوز کم استفاده کنید. شیر خشک باید با دو برابر غلظتی که برای بچه انسان تهیه می شه درست شده باشه و به آن باید هیدروکسید کلسیم اضافه بشه و یا طبق نظر دامپزشک از قطره یا شربت کلسیم جایگزین استفاده کنید. برای تغذیه از بطری پستانک دار مخصوص حیوانات کوچک، قطره چکان و یا سرنگ بدون سر سوزن می تونید استفاده کنید ولی شیر رو به زور به دهان نریزید و اجازه بدید خودش شیر را بمکد در غیر این صورت احتمال پریدن اون به نای و ایجاد عفونت تنفسی وجود خواهد داشت. بعد از هر بار غذا دادن شکم بچه گربه رو با حوله گرم و مرطوب و زبر مالش بدهید تا به حرکت روده ها کمک کند.

4 هفتگی: علاوه بر شیر روزانه (بدون کاهش مقدار شیر) کمی گوشت چرخ کرده، ماهی و پنیر به شیر افزوده و پوره حاصله را به بچه گربه بدهید. در تهیه غذا از نمک و ادویه استفاده نکنید.

5 هفتگی: گوشت ریز شده یا ماهی در شیر پخته شده و پنیر، ماست یا خامه تهیه کرده و یک وعده از 4 وعده غذایی را به این مواد اختصاص دهید.

6 تا 8 هفتگی: غذای کنسرو جامد و یا بیسکوئیت های مخصوص گربه به غذاهای قبلی بیافزایید. دو وعده از 4 وعده غذایی گربه شامل غذای جامد باشد.

8 هفتگی به بعد: 2 تا 4 وعده غذای جامد و یک نعلبکی شیر گاو کافی است. از لبنیات جامد مثل پنیر کم نمک یا بدون نمک استفاده کنید و در مورد گوشت از گوشتی که همراه با استخوان چرخ شده استفاده کنید.

best-food-for-cats
best-food-for-cats
تغذیه گربه بالغ:

گربه ها موجوداتی گوشت خوار هستند و به 6 نوع ماده غذایی اصلی احتیاج دارند که عبارت است از: آب، پروتئین، چربی، ویتامین ها، اسید های چرب ضروری و مواد معدنی. همونطور که مشاهده کردید گربه ها به طور نرمال نیازی به مصرف کربوهیدرات ندارند. گربه ها موجوداتی هستند که انرژی لازم برای بدن خودشان را بر خلاف سایر موجودات در درجه اول از چربی و پروتئین بدست می آورند و بر خلاف ما انسانها نیازی به مصرف کربوهیدرات ندارند. به این ترتیب مشاهده می کنیم که به دلیل نیاز زیاد به پروتئین، همواره فسفر بیشتری هم وارد بدنشون می شه پس برای جلوگیری از کمبود کلسیم به کلسیم بیشتری هم نیاز دارند.

در طبیعت گربه ها با شکار پرنده و جوندگان کوچک زندگی می کنند و همونطور که می بینیم نسبت گوشت به استخوان در این حیوانات کمه و این باعث می شه مه نیاز گربه به کلسیم هم مرتفع بشه. ما باید در تغذیه گربه های کم سن که دندانهای محکم ندارند از گوشتی که همراه با استخوان چرخ شده و با آب گوشت یا شیر پخته شده استفاده کنیم و یا در گربه های بزرگتر از استخوانهای قلم گوسفند که در زودپز پخته شده به همراه گوشت استفاده کنیم. گوشتی که به گربه ها می دیم باید حاوی چربی باشه تا منبع انرژی هم باشه.

گربه ها در طبیعت از غذای خام استفاده می کنند که حاوی ویتامین های بیشتری نسبت به غذای پخته است ولی علاوه بر اون می تونه انگل هایی رو هم به گربه منتقل کنه که بعضی از اونها برای انسان هم خطرناک هستند برای همین همیشه توصیه می شه که از دادن گوشت مرغ، گوسفند و گوساله خام به گربه پرهیز کنید و داروهای ضد انگل رو مرتب استفاده کنید و برای تامین ویتامین هایی که به دلیل پخته شدن غذا از بین میرن باید از شربت یا قطره مولتی ویتامین طبق نظر دامپزشک مصرف بشه.

بهترین غذای مناسب برای گربه
بهترین غذای مناسب برای گربه
می توانید ماهی رو به صورت خام به گربه ها بدهید تا ارزش غذایی آن حفظ شود. توجه کنید که گربه ها نیازی به کربوهیدرات ندارند و کربوهیدرات هم بیماری های دندانی  و هم بیماری های گوارشی رو در گربه ها افزایش میده. به جای کربوهیدرات غذای گربه ها باید حاوی چربی بیشتری باشه.

در شرایط طبیعی گربه ها فیبر لازم و حتی برخی ویتامین ها رو از علوفه موجود در دستگاه گوارش شکار خود تامین می کنند ولی در گربه های خانگی این فیبر و ویتامین ها معمولا با خوردن مقدار کمی علف و سبزی تامین می شود که می تواند سبزی های موجود در منزل مثل کاهو و هویج باشد و یا گربه خودش به خوردن علف های باغچه علاقه نشان می دهد. ممکن است بعد از خوردن این سبزیجات گربه ها استفراغ کنند که جای نگرانی ندارد زیرا به خروج گلوله های موی لیسیده شده از معده گربه کمک می کند.

: برای دریافت مشاوره درباره بهترین غذای مناسب برای گربه فرم زیر را تکمیل کنید
پرداخت هزینه مشاوره

معرفی نویسنده:

محتوا و مقالات پروفایل عمومی آسمونی توسط جمعی از همکاران دپارتمان های مختلف آسمونی نگارش و ویراستاری می شود، و بیشتر حول و محور موضوعات عمومی و روزانه می باشد

instagram.com/asemooniportal

نظر خود را درباره «بهترین غذای مناسب برای گربه» در کادر زیر بنویسید :

4 * 9 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید