کد مطلب:  42032  درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
بهترین کارگردانان ایران

بهترین کارگردانان ایران

شاید برای شما هم جالب باشد که بهترین کارگردانان ایران چه کسانی هستند، ما در این بخش آسمونی به همین موضوع می...
زمان مطالعه: 2 دقیقه

شاید برای شما هم جالب باشد که بهترین کارگردانان ایران چه کسانی هستند، ما در این بخش آسمونی به همین موضوع می پردازیم و بهترین کارگردانان ایران را معرفی می کنیم.

بهترین کارگردانان ایران
بهترین کارگردانان ایران

بهترین کارگردانان ایران

سایت متاکریتیک، اسامی فیلمسازان بر‌تر قرن 21 را اعلام کرده است. در میان اسامی منتشر شده از فیلمسازان برتر قرن، نام چهار کارگردان از ایران نیز به چشم می‌خورد.

در بین اسامی بهترین فیلمسازان قرن بیست‌و‌یکم به انتخاب متاکریتیک؛ جعفر پناهی در رتبه پنجم، اصغر فرهادی در رتبه هشتم، عباس کیارستمی در رتبه بیستم و بهمن قبادی در رتبه بیست و پنجم قرار دارد.

جعفر پناهی یکی از بهترین کارگردانان ایران

جعفرپناهی، کارش را در سینما به عنوان دستیار کارگردانِ فیلم‌های عباس کیارستمی آغاز کرد. آخرین فیلم او با نام تاکسی برنده جایزه خرس طلایی جشنواره فیلم برلین شد، خواهرزاده وی این جایزه را به نیابت از او اخذ کرد.  جعفر پناهی، در نهم مارس 2012، برنده نشان هنر برای آزادی از بنیاد فیرپلی در سوئیس شد. همچنین در سال 2013 هیأت داوران جشنواره فیلم برلین، جایزه خرس نقره‌ای بهترین فیلم‌نامه را به جعفر پناهی به خاطر نوشتن فیلم‌نامه پرده اهدا کرد.

اصغر فرهادی یکی از بهترین کارگردانان ایران

اصغر فرهادی، در سال 2012 فیلم جدایی نادر از سیمین، ساخته‌ی این کارگردان، برنده جایزه اسکار بهترین فیلم خارجی‌زبان شد و همزمان نامزد دریافت جایزه اسکار بهترین فیلم‌نامه غیراقتباسی (اورژینال) برای این فیلم شد. او همچنین برنده جایزه بهترین فیلم خارجی جایزه گلدن گلوب سال 2012 میلادی به خاطر کارگردانی و نویسندگی فیلم جدایی نادر از سیمین شد. اصغر فرهادی در جشنواره فیلم کن 2016، جایزه بهترین فیلم‌نامه این جشنواره را برای نگارش فیلم‌نامه فیلم فروشنده دریافت کرد. همچنین در اسکار 2017 فیلم فروشنده به نویسندگی و کارگردانی وی توانست جایزه بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان را کسب کند.

خرس نقره‌ای جشنواره فیلم برلین به عنوان بهترین کارگردان برای فیلم درباره الی و خرس طلایی جشنواره فیلم برلین به خاطر فیلم جدایی نادر از سیمین از دیگر دستاوردهای اوست.

عباس کیارستمی یکی از بهترین کارگردانان ایران

عباس کیارستمی برنده چندین جایزهٔ بزرگ سینمایی است. او پنج بار نامزد جایزه نخل طلای جشنواره فیلم کن شد و در سال 1997 در پنجاهمین دورهٔ جشنواره فیلم کن برای فیلم طعم گیلاس این جایزه را گرفت. او در جشنواره‌های متعدد معتبر فیلم جهان به عنوان داور حضور داشت و با 4 دوره داوری در جشنواره فیلم کن در سالهای 1993، 2002، 2005 و 2014 در میان هنرمندان ایرانی پیشتاز بود. کیارستمی همچنین با دریافت 32 دستاورد شخصی، پرافتخارترین هنرمند ایران به شمار می‌رود.

او در تیرماه سال 1395 برای درمان راهیِ فرانسه شد و سرانجام روز 14 تیر در یکی از بیمارستان‌های فرانسه درگذشت.

بهمن قبادی برنده جایزه خرس شیشه‌ای و جایزه فیلم صلح جشنواره فیلم برلین در سال 2005 شد و در جشنواره فیلم کن نیز برنده جایزه دوربین طلایی در سال 2000، برنده جایزه فیبرشی در سال 2000، برنده جایزه فرانسوا در سال 2002 و برنده جایزه فرانسوا شاله و جایزه ویژه هیات داوران جشنواره فیلم کن در سال 2009 شد. او همچنین تهیه کنندگی فیلم مردان را هم در کارنامه خود دارد.

best-directors-of-iran
best-directors-of-iran

اسامی 25 کارگردان و فیلمساز بر‌تر از نگاه سایت متاکریتیک به شرح زیر است:

1- آلفونسو کوآرون

2- الکساندر پاین

3- برادران داردن

4- هایائو می‌ازاکی

5- جعفر پناهی

6- برادران راس

6- پل تامس اندرسن

8- اصغر فرهادی

9- مایک لی

10- فردریک وایزمن

11- می‌ا هانسن‌لاو

12- اِیوا دوورنی

13- کلی ریچارد

14- بونگ جون‌هو

15- می‌گوئل گومز

16- هو شیائوشین

17- نوری بیلگه جیلان

18- برد بیرد

19- ریچارد لینکلیتر

20- عباس کیارستمی

21- ژاک اودیار

22- گای مدین

23- هیروکازو کوریدا

24- ادگار رایت

25- جف نیکولز و بهمن قبادی

: برای دریافت مشاوره درباره بهترین کارگردانان ایران فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط :

معرفی نویسنده:

محتوا و مقالات پروفایل عمومی آسمونی توسط جمعی از همکاران دپارتمان های مختلف آسمونی نگارش و ویراستاری می شود، و بیشتر حول و محور موضوعات عمومی و روزانه می باشد

instagram.com/asemooniportal

نظر خود را درباره «بهترین کارگردانان ایران» در کادر زیر بنویسید :

5 + 6 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید