مهاجرت به آمریکا و کانادا
کد مطلب:  53602 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 4 دقیقه
بایرن- دورتموند؛ Der Klassiker شماره 133 با طعم قهرمانی

بایرن- دورتموند؛ Der Klassiker شماره 133 با طعم قهرمانی

تیم فوتبال بایرن با برتری(3-1) مقابل دورتموند برای دهمین بار پیاپی قهرمان بوندس لیگا شد.
زمان مطالعه: 4 دقیقه

از برد(11-1) باواریایی ها تا فینال لیگ قهرمانان

بایرن- دورتموند
بایرن- دورتموند

بایرن- دورتموند

اختصاصی آسمونی / مهدی زارعی

 

تیم های فوتبال دورتموند و بایرن مونیخ در روز شنبه مبارزه شماره 133 خود را برگزار کردند. نبرد تیم های بایرن مونیخ و دورتموند که به کلاسیکا(Der Klassiker) معروف است در روز شنبه در حالی برای صد و سی و سومین بار برگزار شد که در رقابت های گذشته بایرن 66 بار و دورتموند 33 بار به پیروزی دست یافته اند و 34 مسابقه نیز با تساوی خاتمه یافته است.

نبرد 133: فینال بوندس لیگا 22-2021

دو تیم بایرن و دورتموند در حالی در حساس ترین نبرد این فصل بوندس لیگا مقابل هم قرار گرفتند که با توجه به اختلاف 9 امتیازی دو تیم و چهار هفته باقیمانده تا پایان فصل بوندس لیگا، برد بایرن عملا این تیم را قهرمان لیگ آلمان می کرد. اما دورتموند در صورت برد می توانست اختلاف امتیازات خود با بایرن را به عدد 6 کاهش داده و اندکی امیدهای خود را برای رسیدن به باواریایی ها زنده نگه دارد. امری که با توجه به نبردهای اخیر دو تیم و 6 برد بایرن در 6 بازی قبلی بوندس لیگا مقابل زنبورها، دشوار به نظر می رسید. بایرن در این مسابقه با ترکیب نویر، پاوارد، اوپامکانو، هرناندز، دیویس، کیمیش، گوزتزکا، گنبری، مولر، کومان و لواندوفسکی در برابر دورتموندی که قرار گرفت که همچون بایرن با سیستم (1-3-2-4) به میدان آمده بود. هیتس، گوئریرو، زاگادو، آکانجی، وولف، بِلینگهام، جان، راینر، رویس، براندت و هالند یازده مرد برگزیده مارکو روز برای تقابل با بایرن بودند.

بازی با حملات بی شمار بایرنی ها آغاز شد و این تیم با شوت والی گنبری( 15) و  تک به تک لواندوفسکی( 34) دو بار در نیمه اول دروازه بایرن را گشود. یک بار هم در دقیقه 29 گنبری دروازه دورتموند را گشود که VAR این گل را مردود اعلام کرد. در نیمه دوم پنالتی امره جان( 52) امیدهای دورتموند را زنده کرد و این تیم در ادامه چند موقعیت گل را از دست داد. حتی یک بار هم داور می توانست برای این تیم پنالتی بگیرد که رای به ادامه بازی داد و در ادامه بایرن دوباره بر مسابقه مسلط شد. در دقیقه 83 جمال موسیالا بیست دقیقه پس از ورود به جای  گنبری گل سوم بایرن را به ثمر رساند تا این تیم با برد(3-1) مقابل دورتموند، روند بردهای خود مقابل زنبورها را همچنان حفظ کرده و برای دهمین بار پیاپی قهرمان آلمان شود.

نبرد غیر کلاسیک
نبرد غیر کلاسیک

 

نخستین نبردها

اما نبردهای این دو تیم، سابقه ای 57 ساله دارد. نخستین بار در روز 16 اکتبر 1965 بود که دو تیم در بوندس لیگا به مصاف هم رفتند و دورتموند در خانه بایرن به پیروزی(2-0) دست یافت. بازی برگشت دو تیم در روز 12 مارچ 1966 با برتری(3-0) دورتموند خاتمه پیدا کرد تا در پایان فصل، هر دو تیم صاحب 47 امتیاز شوند و دورتموند بالاتر از بایرن به نایب قهرمانی لیگ دست یابد. دورتموندی ها هرچند به مونیخ 1860 نرسیدند اما در عوض اجازه ندادند که بایرن هم به قهرمانی لیگ برسد. بین این دو مسابقه، بایرن در مرحله مقدماتی جام حذفی(2-0) دورتموند را شکست داد و این تیم را از گردونه مسابقات خارج ساخت. در پایان مسابقات بایرن به فینال رسید و برای دومین بار قهرمانی این رقابت ها را از آن خود ساخت.

****

یک دهه ناکامی

بایرن در روز 17 دسامبر 1966 و در سومین دیدار تاریخ دو تیم در بوندس لیگا، طعم برد برابر دورتموند را چشید و (1-0) به برتری دست یافت. در ادامه، دو برد درخشان(4-0) و (6-3) در انتظار دورتموند بود. اما از نهم اکتبر 1967 و به دنبال برد شش بر سه دورتموند، این تیم به مدت یک دهه در حسرت برد مقابل بایرن ماند و در این مدت هفت بازی را باخت و تنها سه بار مساوی کرد.

***

قهرمانی و سقوط

پرگل ترین و عجیب ترین مسابقه دو تیم در روز شنبه 27 نوامبر 1971( 6 آذر 1350) برگزار شد. در این دیدار که از سری رقابت های هفته شانزدهم لیگ 72- 71 برگزار شد بایرن با نتیجه(11-1) دورتموند را در هم کوبید. در این دیدار گرد مولر چهار گل برای باواریایی ها به ثمر رساند. در پایان این رقابتها، بایرن با 55 امتیاز و 101 گل زده قهرمان شد. این در حالی بود که دورتموند عنوان هفدهم را کسب کرد و به دسته دوم سقوط. 

عصر تساوی ها

در دهه 80 بایرنی ها در مسابقه رودر رو نسبتا بهتر بودند اما آنچه بیشتر به چشم می آمد تساوی های دو تیم بود. به طوری که طی سالهای 1983 تا 1989 در 14 مسابقه دو تیم، هشت دیدار به تساوی انجامید. نتیجه (2-2) تکراری ترین نتیجه بود که سه بار اتفاق افتاد اما دیداری که هیچ گاه تکرار نشد، تساوی روز 21 می 1983 دو تیم بود. در این مسابقه هر یک از تیمها چهار بار موفق به گلزنی شد. ***

اوج گیری رقابتها

اما از دهه 90 بود که دورتموند جایگاه خود را به عنوان قدرتی بزرگ در فوتبال آلمان و اروپا تثبیت کرد و از آن زمان نبردهای دو تیم، حساسیت و هیجانی دوچندان پیدا کرد. اوج قدرت فوتبال دورتموند در فوتبال آلمان به سال های 2011 تا 2013 بازمی گردد. جایی که دورتموند دو بار پیاپی لیگ آلمان را فتح کرد و علاوه بر آن در فینال جام حذفی(5-2) بایرن را در هم کوبید و به فینال لیگ قهرمانان اروپا رسید. هرچند که در این فینال ناکام شد و برد(2-1) بایرن مقابل دورتموند در فینال لیگ قهرمانان فصل 13-2012 مهم ترین برد یکی از دو تیم را در برابر دیگری رقم زد.

از یک دهه قبل دوران اقتدار بایرن مقابل دورتموند آغاز شد و حالا دیگر یک تساوی مقابل بایرن هم رویایی است که برای دورتموندی ها ناممکن به نظر می رسد!

مهاجرت به آمریکا و کانادا
: برای دریافت مشاوره درباره بایرن- دورتموند؛ Der Klassiker شماره 133 با طعم قهرمانی فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «بایرن- دورتموند؛ Der Klassiker شماره 133 با طعم قهرمانی» در کادر زیر بنویسید :
4 + 9 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید