آشنایی با لوگوی تیمهای فوتبالی ؛ بارسلونا | آسمونی
کد مطلب: 42079 درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
آشنایی با لوگوی تیمهای فوتبالی ؛ بارسلونا ، پرچم کاتالونیا و صلیب سنت جورج

آشنایی با لوگوی تیمهای فوتبالی ؛ بارسلونا ، پرچم کاتالونیا و صلیب سنت جورج

آشنایی با لوگوی تیمهای فوتبال / آختصاصی آسمونی - مهدی زارعی بارسلونا ، پرچم کاتالونیا و صلیب سنت...
زمان مطالعه: 2 دقیقه

آشنایی با لوگوی تیمهای فوتبال / آختصاصی آسمونی - مهدی زارعی

بارسلونا ، پرچم کاتالونیا و صلیب سنت جورج

چندی قبل باشگاه بارسلونا بعد از 16 سال لوگوی خود را تغییر داد و عبارت های F، C و B را از لوگوی خود حذف کرد . عبارتی که دقیقا مشابه علامت اختصاری باشگاه بایرن آلمان بود و از طرفی هم کسی در دنیا بارسلونا را با عبارت FCB به یاد نمی آورد . به این ترتیب نماد باشگاه بزرگ کاتالونیا تغییر کرد و حالا توپ داخل لوگو ، بزرگ تر از قبل در نماد دیده می شود . اما علامتی که بالای پیراهن بارسلونا و دقیقا روی قلب بازیکنان این تیم دیده می شود ، چه مفهومی دارد ؟ زمانی که بارسلونا تاسیس شد ، از لوگویی استفاده می کرد که تاج پادشاهی در بالای آن دیده می شد . تاجی که یادآور تاج و تخت سلسله حکومتی آراگون بود . یک خفاش که نماد خانواده سلطنتی اسپانیا بود و بین دو شاخه نخل و برگ بو قرار داشت ، بخش های بعدی این نماد را تشکیل می دادند .

barcelona-logo-during-time
barcelona-logo-during-time

در سال 1910 مسابقه ای برای طراحی نماد باشگاه بارسلونا برگزار شد و یکی از بازیکنان وقت بارسا به نام کارلوس کومامالا برنده این مسابقه شد . طرحی که از آن زمان تا حالا تغییر چندانی نکرده است و تمام چیزهایی که کاتالان ها برایش می جنگند ، در این طرح دیده می شود .   در قسمت پایین لوگو ، رنگهای قرمز و آبی استفاده شده که رنگ لباس باشگاه است . رنگی که اولین بار در سال 1900 از آن استفاده شد و احتمالاً ابداع خوآن گمپر موسس بارسلونا بود که این طرح را از پیراهن باشگاه قبلی خود ( بازل سوییس ) تقلید کرد . یک توپ فوتبال هم در بین این بخش دیده می شد . توپی قدیمی و زردرنگ که به سبک توپهای یک قرن قبل ، نشان از قدمت باشگاه می دهد .

آشنایی با لوگوی تیمهای فوتبالی ؛ بارسلونا ، پرچم کاتالونیا و صلیب سنت جورج
آشنایی با لوگوی تیمهای فوتبالی ؛ بارسلونا ، پرچم کاتالونیا و صلیب سنت جورج

دومین قسمت لوگو ، در بخش بالایی و سمت راست نماد ، دیده می شود . بخشی که به صورت راه راه به رنگهای قرمز و زرد هست . درست مثل senyera ( پرچم ایالت کاتالان ) . اما در قسمت چپ لوگوی بارسلونا می توان زمینه ای سفید با صلیبی قرمز رنگ را مشاهده کرد که دقیقاً شبیه به پرچم کشور انگلیس است . نام این صلیب « صلیب سنت جرج » است . مردم منطقه کاتالونیا معتقد بودند که سنت جورج ( جورج قدیس ) از مردم منطقه حمایت می کرد و به همین خاطر احترام زیادی به جورج قدیس می گذاشتند . پرچم این قدیس تا امروز در لوگوی بارسلونا باقی مانده تا نمادی باشد از حمایت وی از باشگاهی که نماد ایابت کاتالونیاست . مشاهده می کنیم که تمام چیزهایی که برای بارسا اهمیت دارد ، در این نماد دیده می شود ؛ ایالت کاتالونیا ، سنت جورج و مهم تر از همه پیراهن آبی و اناری بارسلون که این تیم بیش از یک قرن است که برای موفقیت آن می جنگد .    

www.Asemooni.com

: برای دریافت مشاوره درباره آشنایی با لوگوی تیمهای فوتبالی ؛ بارسلونا ، پرچم کاتالونیا و صلیب سنت جورج فرم زیر را تکمیل کنید
پرداخت هزینه مشاوره

معرفی نویسنده:

Sport journalist & book author
runner & expert in radio
مهدی زارعی - خبرنگار، پژوهشگر تاریخ ورزش و نویسنده چهل کتاب ورزشی تا امروز

ثبت نظر درباره «آشنایی با لوگوی تیمهای فوتبالی ؛ بارسلونا ، پرچم کاتالونیا و صلیب سنت جورج»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

7 - 2 = ?