مهاجرت به آمریکا و کانادا
کد مطلب:  4731 
1 نظر
1 نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
20 شهریور ، روز بانک

20 شهریور ، روز بانک

روز بیستم شهریور ماه در تقویم رسمی کشور ایران به نام روز بانک می‌باشد.
زمان مطالعه: 1 دقیقه

پس از پایان جنگ جهانی اول و خروج اشغالگران از ایران، پس از سال‌ها قانون تاسیس بانک رسمی و اول کشور ایران با نام بانک ملی ایران در جلسه مورخ 14 اردیبهشت 1306 به تصویب مجلس رسید و اساسنامه بانک در 14 تیر ماه 1307 مورد تصویب کمیسیون مالیه مجلس قرار گرفت و در روز سه شنبه 20 شهریور 1307 بانک ملی ایران در تهران رسما کار خود را آغاز کرد.

پیش از تاسیس بانک ملی ایران، اولین بانک ایرانی در سال 1268 هجری شمسی (1889 میلادی) در ایران با نام بانک شاهی راه اندازی شد. با ایجاد این بانک، که به منظور سامان دهی به امور مالی ارتش، فعالیت خود را با فکر و سرمایه داخلی آغاز کرده بود، گام آغازین برای تغییرات و تحولات بیشتر و عمیق تر در سیستم بانکی و به تبع آن مسائل اقتصادی و بازرگانی کشورمان برداشته شد بانک شاهی ایران به عنوان اولین بانک ایران بشمار می‌آید که در سال 1889 با فرمان سلطنتی ملکه ویکتوریای بریتانیا و به امتیاز دولت پرشیا (ایران) وقت تاًسیس گردید.

این بانک سالها بعد به بانک بریتانیایی خاورمیانه (Bbme) تغیر نام داد و امروزه به نام بانک Hsbc خاورمیانه شناخته می‌شود. همچنین خاطر نشان می شویم که تشکیل بانک به شکل جدید نخستین بار در سال 1258 هجری شمسی (1296 ه‍ - ق) ده سال قبل از بوجود آمدن بانک شاهی از سوی حاج محمد حسن امین دارالضرب یکی از صرافان بزرگ تهران به ناصرالدین شاه قاجار پیشنهاد شد. متاسفانه این پیشنهاد با دخالتهای بیگانگان و عوامل آنان جامه عمل نپوشید و بجای آن بانک شاهی در ایران مستقر گردید.

مهاجرت به آمریکا و کانادا
: برای دریافت مشاوره درباره 20 شهریور ، روز بانک فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «20 شهریور ، روز بانک» در کادر زیر بنویسید :
3 + 9 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید