کد مطلب: 6779 درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
طرز تهیه بامیه

طرز تهیه بامیه

سفره افطار بعضی ایرانی ها فقط با یک بشقاب زولبیا و بامیه تکمیل می شود.
زمان مطالعه: 1 دقیقه

زولبیا و بامیه یکی از سخت ترین و قدیمی ترین شیرینی هایی است که ایرانی ها می پختند. البته تمایل به پخت و مصرف آنها در میان مردم کشورهای مختلف از ترکیه، سوریه و لبنان گرفته تا هندوستان رواج دارد.

سفره افطار بعضی ایرانی ها فقط با یک بشقاب زولبیا و بامیه تکمیل می شود. حتی بعضی خانواده هایی که به تناسب اندامشان اهمیت می دهند هم برای مهمانی هایشان نمی توانند از زولبیا و بامیه بگذرند و این شیرینی های سنتی را برای پذیرایی خریداری می کنند.ما در این بخش از آشپزی آسمونی به آموزش این شیرینی خوشمزه که در ماه مبارک رمضان یسیار طرفدار دارد پرداخته ایم.

مواد لازم برای تهیه بامیه :

تخم مرغ  2 عدد

آرد سفید  8 قاشق غذا خوری

روغن جامد یا کره  2 قاشق غذاخوری

آب  1 لیوان

جوش شیرین  یک چهارم قاشق چایخوری

شربت  1 قاشق غذاخوری

روغن مایع برای سرخ کردن به میزان لازم

طرز تهیه شربت بامیه :

دو لیوان شکر را در یک لیوان آب حل کرده به همراه کمی وانیل، هل، زعفران در صورت تمایل و گلاب بگذارید روی شعله تا به جوش آید و آنقدر بجوشد تا قوام یابد سپس شربت به دست آمده را کنار بگذارید تا خوب سرد شود.

طرز تهیه بامیه :

آب و روغن را در ظرفی می ریزیم و روی شعله می گذاریم تا جوش بیاید. آرد را یک مرتبه داخل آبی که جوش آمده است می ریزیم و یکی دو بار آهسته به هم می زنیم تا آب کاﻤﻸ تبخیر و مایه سفت شود. ظرف را از روی شعله برمی داریم. مایه که کمی سرد شد تخم مرغ ها را دانه دانه در مایه می شکنیم و مرتب بهم می زنیم تا خمیر کاﻤﻸ نرم و لطیف شود.

بعد در تابه ، مقداری روغن مایع می ریزیم و روی شعله می گذاریم تا داغ شود. مایه را داخل قیف مخصوص می ریزیم و حرارت را ملا یم می کنیم. دهانه قیف را جمع می کنیم و از مایه به هر مقدار که بخواهیم با فشار دادن کیسه قیف در روغن می ریزیم. طوری که سطح روغن پوشیده شود .

گاهی بامیه ها را پشت و رو می کنیم تا دو طرف آن کمی برشته شود. بعد با کفگیر بامیه ها را از داخل روغن بیرون می آوریم و در صافی می ریزیم تا روغن آن گرفته شود. بعد بامیه های آماده شده را در شربت می ریزیم .

درصورتیکه بخواهیم بامیه خرمایی رنگ شود، یکی دو قاشق شکر درآب روغن بامیه می ریزیم و بعد از جوش آمدن آرد را اضافه می کنیم .

معرفی نویسنده:

نویسنده ر‌ُمان و فعال در بخش‌های مُد و زیبایی، آرایشی و آشپزی
هم‌چنین علاقمند به سریال‌های کره‌ای و اطلاع رسانی در این خصوص داخل آسمونی

ثبت نظر درباره «طرز تهیه بامیه»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

9 - 2 = ?