ارزیابی مهاجرت
کد مطلب:  73027 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
مراسم بله برون

مراسم بله برون

مراسم بله برون یا جشن بله برون یکی از مراسم‌های سنتی ایرانی بعد از خواستگاری رسمی است که در منزل عروس برگزار می‌شود.
زمان مطالعه: 2 دقیقه

مراسم بله برون و مهمانی جشن بله برون یکی از کارهای مهم خانواده داماد بعد از خواستگاری است. مراسم بله برون مراحلی دارد که معمولا پس از خرید لیست بله برون به ترتیب انجام می‌شود.

پس از اینکه لیست خرید بله برون انجام شد با دیزاین و کادو کردن وسایل بله برون باید برای روز جشن بله برون آماده شد. در ادامه با آسمونی باشید تا با مراحل مراسم بله برون آشنا شوید.

مراسم بله برون
 • لباس عروس و داماد

در ابتدا عروس و داماد برای جشن بله برون آماده می‌شوند. معمولا برای جشن بله برون عروس لباسی مانند بلوز و دامن یا لباس مجلسی می‌پوشد و داماد هم تیپ اسپورت یا کت و شلوار را انتخاب می‌کند. میکاپ عروس هم در روز بله برون ساده است.

 • پذیرایی از مهمانان

بعد از اینکه برای مراسم بله برون، مهمانان دعوت شدند در خانه عروس با چای، شیرینی و میوه از آنها پذیرایی می‌شود. گاهی هم به خاطر مهمان‌های بیشتر توسط خانواده داماد و یا به طور مشترک خانواده عروس و داماد، تالار رزرو می‌شود و پذیرایی توسط کارکنان تالار انجام می‌شود. معمولا مراسم بله برون بدون سرو ناهار یا شام است ولی می‌تواند با سرو ناهار و شام با توافق طرفین هم باشد.

 • رقص مهمانان

برای وصلت بین عروس و داماد جشن و رقص صورت می‌گیرد و مهمانان حاضر از جمله پدر و مادر عروس و داماد در جشن بله برون، محیط را با رقص برای لحظاتی شاد می‌کنند.

 • نوشتن صورت مجلس عقد

نوشتن صورت مجلس عقد از جمله شیر بها، مهریه، حق مسکن و مشخص کردن آن، حق ادامه تحصیل و یا کار، تاریخ عقد و غیره را می‌نویسند و بزرگان فامیل هم زیر آن‌را امضا می‌کنند.

 • عکاسی و فیلمبرداری بله برون

عکاسی و فیلمبرداری مراسم برون از شروع جشن بله برون شروع می‌شود. معمولا ابتدا از آماده شدن داماد برای رفتن به خانه عروس، بردن وسایل بله برون و چیدن آنها، پذیرایی از مهمان‌ها، گذاشتن انگشتر نشان، شکستن کله قند و عکاسی اختصاصی از عروس و داماد انجام می‌شود.

 • انداختن حلقه نشان برای عروس

انداختن حلقه نشان برای عروس یکی از مراحل جشن بله برون است. خرید حلقه یا انگشتر نشان معمولا توسط خانواده داماد یا گاهی هم توسط خود عروس و داماد صورت می‌گیرد.

 • شکستن کله قند

شکستن کله قند پس از انگشتر گذاشتن به نشانه شیرینی و خوش یمنی مراسم هم یکی دیگر از کارهای جشن بله برون است که باید از قبل کله قند را با روبان و گل تزیین کرد.

 • برش کیک بله برون

کیک بله برون معمولا با تزیین she said yes دیزاین می‌شود. گل‌آرایی کیک به رنگ‌های آبی، قرمز و بنفش هم زیبایی خاصی به کیک می‌دهد. کیک را می‌توان یک طبقه یا دو طبقه سفارش داد. کیک بله برون توسط عروس و داماد برش داده می‌شود.

 • رقص عروس و داماد

رقص عروس و داماد هم یکی از مراحل جشن بله برون است که با دادن شاباش توسط پدر و مادر عروس و داماد شروع می‌شود و پس از آن هم خواهر و برادرها و دیگر اقوام صورت می‌گیرد.

 • معرفی کادوی مهمانان

کادوی مهمانان توسط خواهر عروس یا داماد معرفی می‌شود. معمولا کادو دادن از بزرگ فامیل شروع می‌شود و خانواده عروس و داماد از مهمانان تشکر می‌کنند. کادوی روز بله برون می‌تواند پول نقد، سکه، کارت هدیه و یا جواهرات باشد.

 • چادر سفید پوشاندن عروس

پوشاندن چادر سفید هم یکی از رسوم جشن بله برون است. سفیدی چادر هم نشان زندگی پر از آرامش و امنیت در خانه داماد و یا حضور عضوی جدید در خانواده داماد است.

 

نظر خود را درباره «مراسم بله برون» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید
ارزیابی مهاجرت
: برای دریافت مشاوره درباره مراسم بله برون فرم زیر را تکمیل کنید

هزینه مشاوره ۳۰ هزار تومان می باشد

پاسخ مشاوره شما ظرف 1 روز کاری در پنل شما درج می شود و پیامک دریافت می کنید