کد مطلب: 23010 درج نظر
تفاوت بالکن ، تراس ، پاسیو ، ایوان و بهارخواب

تفاوت بالکن ، تراس ، پاسیو ، ایوان و بهارخواب

بالکن و تراس و پاسیو و ایوان و بهارخواب و حیاط خلوت واژه هایی هستند که معمولا به جای یکدیگر به کار می روند....
زمان مطالعه: 2 دقیقه
بالکن و تراس و پاسیو و ایوان و بهارخواب و حیاط خلوت واژه هایی هستند که معمولا به جای یکدیگر به کار می روند. این واژه ها تا حدودی مشابه هستند اما تفاوت های نیز با هم دارند که آسمونی در این بخش به تعریف هر یک از این فضاها به همراه تصاویر می پردازد. پس تا پایان همراهمان باشید.

ایوان در زبان فارسی به معنای پیشگاه اتاق است و ازدیدگاه معماری به بخشی از ساختمان که مسقف است اما جلو آن باز است گفته می شوند تقریبا فضایی معادل با بالکن های امروزی که درب و پنجره ندارد اما مشرف به حیاط است. ایوان ها یکی از اجزای مهم در معماری سنتی ایران به شمار می روند که ریشه ی پیدایش آن به دوره اشکانیان برمی گردد. ایوان در زبان معماری اصیل ایرانی فضایی است میانی ، بین بیرون و درون. فضایی است که به خاطر ارتفاع آن از زمین مانع نفوذ گرد و غبار را به داخل خانه می شود.

ایوان یادآور فضاهای نیمه باز معماری اقلیم گرم و خشک است که در مساجد و خانه‌های قدیمی دیده می‌شود؛ سطوح نسبتا بزرگی که مشرف به حیاط هستند و به خصوص در فصل تابستان، به عنوان یکی از فضاهای اصلی بنا استفاده می‌شوند و مختص معماری ایران و توابع آن هستند اما انواع دیگری نیز در سایر اقلیم‌های ایران مانند جنوب و شمال دیده می‌شود که معمولا به نام‌های محلی خوانده می‌شوند مانند «شناشیل» در بندر بوشهر که بالکن‌هایی با تزئینات بسیار زیبا هستند.

 

بالکن و تراس و پاسیو

بالکن و تراس و پاسیو

بالکن

معادل فارسی کلمه ی بالکن در زبان فارسی ایوانک است. اما اگر از دید معماری بخواهیم به آن نگاه کنیم بالکن از الحاقات آپارتمان هامحسوب می شود که مساحت آن در مساحت آپارتمان و بنا محاسبه می گردد. بالکن ها فضاهایی مسقف هستند که حداقل یک طرف آن رو به فضای بیرونی دارند، گاهی بالکن هادو طرف و گاهی سه طرف باز رو به فضای مجاور دارند.

در این فضا قسمت های بسته فضا شامل نیم دیوار، نرده و یا ترکیب این دو با دیوار است.

بالکن و تراس و پاسیو

تراس

معادل فارسی کلمه ی تراس در زبان فارسی بهار خواب است. اما از دیدگاه معماری تراس به فضای الحاق شده به آپارتمان گفته می شود غیر مسقف است و جز مشاعات محسوب می گردد در نتیجه مساحت تراس ها در محاسبه ی مساحت آپارتمان ها دخالتی ندارد.بطور کلی ایوان، تراس، بالکن فضاهای مسکونی را بالاتر از فضای بیرون قرار می دهند که در صورت نشستن کاربر در آن بتواند به فضای حیاط ویا مظره ی بیرونی مسلط شود و از زیبای های آن بهرمند شود.

بالکن و تراس و پاسیو

پاسیو

پاسیو معانی مشابهی از قبیل حیاط خلوت، نورگیر، بخشی از آپارتمان به صورت باغچه و یا گلخانه دارد که امروز طرفداران بسیار زیادی پیدا کرده است و اکثر افراد گوشه ای خانه یا آپارتمانشان را به ساخت پاسیو اختصاص می دهند.

مزایای پاسیو
  • امکان ساخت فلاورباکس های طولی، کاشت گیاهان پوششی صخره ای ، گل کاری و محوطه سازی در سبکهای گوناگون.
  • امکان طراحی و اجرای محوطه های باغ بام شامل پیاده رو سازی ، نورپردازی ، آلاچیق ، آبنما با طرح های مدرن ، اجرای محوطه طبیعی ، نشیمن های چوبی رسمی ، سنتی ، مدرن و …
  • ساخت فضا های رویایی بر روی بام و تراس در محوطه پاسیو با استفاده از سیستم روف گاردن ، محوطه پاسیو با چوب های ضد آب . نورپردازی.
روف گاردن و نورپردازی آن

کلیه المان های چوبی با چوب مخصوص فضای باز آلاچیق پرگولا و … بهترین ایده ها ی نورپردازی محوطه و فضای سبز و معماری محوطه پاسیو استفاده از تکنولوژی روز می باشد.

معرفی نویسنده:

ثبت نظر درباره «تفاوت بالکن ، تراس ، پاسیو ، ایوان و بهارخواب»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

5 * 8 = ?