کد مطلب: 23052 درج نظر
زمان مطالعه: 3 دقیقه
روش پخت ماهی سفید

روش پخت ماهی سفید

ماهی یکی از خوشمزه ترین مواد غذایی در جهان است که طرفداران زیادی دارد و به روش های مختلفی پخت می شود. روش پخت...
زمان مطالعه: 3 دقیقه

ماهی یکی از خوشمزه ترین مواد غذایی در جهان است که طرفداران زیادی دارد و به روش های مختلفی پخت می شود. روش پخت ماهی سفید که مرکز آن شمال ایران است، مقداری متفاوت از پخت ماهی های دیگر است. آسمونی در این بخش دو روش پخت ماهی سفید را برای شما عزیزان منتشر می کند.

روش اول

مواد لازم ماهی سفید درسته :

ماهی سفید در حدود5/1 کیلو: 1عدد

پیاز: 1 عدد

روغن مایع ذرت: مقداری

سبزی معطر: گردوی چرخ شده: 250 گرم

رب انار: 2/1 پیمانه

روغن زیتون: 3/1 پیمانه

آبلیمو: 3/1 پیمانه

نمک و فلفل: به میزان لازم

طرز تهیه ماهی سفید درسته :

به نقل از آکاایران : داخل گوش ماهی را باز می کنیمن , محل اتصایل آبشش ها را می بریم . آبشش های ماهی را در آورده و به دقت از داخل گوش و دهان تمیز کنید. با نوک کارد , فلس های ماهی را می گیریم . زیر شکم ماهی را سر تا سر چاک داده , محتویات داخل شکم ماهی را خالی می کنیم.

ماهی را به دقت می شوییم و خشک می کنیم . اشپیل ماهی را در صافی ریخته و با دست ماساژ می دهیم تا پوست آن جدا شود . پیاز را خلال کرده در روغن سرخ می کنیم تا طلایی شود. اشپیل ماهی را به آن اضافه کرده , تف می دهیم . سبزی را به دقت تمیز کرده , می شوییم و خشک می کنیم.

سپس سبزی را ریز خرد کدره آن را به اشپیل ماهی و پیاز سرخ شده اضافه می کنیم و کمی تف می دهیم . گردوی چرخ شده , رب انار و کمی نمک و فلفل نیز اضافه کرده , ماهی را به وسیله آبلیمو وروغن زیتون و نمک و فلفل , مزه دار می کنیم.

به طوری که تمام سطح روی آن و داخل شکم ماهی با این مواد مزه دار شود.بعد روی سطح بدن ماهی را با چاقو چند برش داده , داخل شکم آن را با موادی که آماده شده پر کرده, می دوزیم . روی ماهی را می توانیم کمی زعفران حل شده در آب جوش بمالیم.

بعد آن را در سینی فر چرب شده قرار داده و در فری که با 350 درجه فارنهایت گرم کرده ایم , قرار می دهیم.تا کاملاً طلایی شود . قبل از اینکه در فر قرار بدهیم . یک چاک در دهان ماهی ایجاد کرده , یک تکه نخ را از دهان ماهی رد کرده به دم آن متصل می کنیم و گره می زنیم تا ماهی کمی حالت به خود بگیرد وشکل ظاهری آن زیباتر شود.

روش دوم

طرز تهیه ماهی سفید گردپیج

مواد لازم :

 ماهی سفید بزرگ: 1 عدد

 سبزی های معطر : یک دسته

 رب انار: 2 قاشق غذاخوری

 مغزگردو:  200 گرم

 نمک و فلفل و گلپر : به اندازه کافی

سبزی های معطر : نعناع, خنش(خلواش), چوچاق یک دسته (خلواش و چوچاق فقط در شمال کشور می روید پس در اختیار همه نیست و به جای آنها می توان فقط از نعناع استفاده کرد.)

طرز تهیه ماهی سفید گردپیج :

مغزگردو را با سبزی می سائیم یا چرخ می کنیم, مغزگردو و سبزی را با رب انار و گلپر و نمک و فلفل مخلوط می کنیم. آنگاه روی سطح ماهی کمی کارد می کشیم. باله های ماهی را با قیچی می گیریم, داخل گوش های ماهی را خالی می کنیم. شکم ماهی را یک چاک کوچک می دهیم, محتویات شکم ماهی را خارج می کنیم. بعد ماهی را تمیز می شوئیم و می گذاریم در صافی بماند تا آبش برود. سپس داخل شکم ماهی را از مایه مغزگردو و سبزی که حاضر کرده ایم پر می کنیم.

دو لبه شکم ماهی را جفت می کنیم و با نخ و سوزن بخیه می زنیم. سپس سر و دم ماهی را به هم می آوریم وماهی را گرد کرده در یک قابلمه مناسب قرار می دهیم و زیر و روی آن آتش زغال ریخته و ماهی را در حرارت ملایم می پزیم. امروزه این خوراک ماهی را نیز می توان در فر به طریق آسان تر طبخ نمود. یعنی بعد از آن که شکم ماهی را پر کردیم و دوختیم سینی فر را کمی چرب می کنیم, کمی آرد می پاشیم و ماهی را از پهلو روی سینی قرار می دهیم. در طبقه وسط فر با حرارت 350 درجه به مدت یک ساعت و نیم می پزیم. در این فاصله مقداری سس متشکل از آب انار و یک قاشق کره آب کرده و زعفران روی آن می دهیم تا ماهی خوشرنگ شود.

معرفی نویسنده:

ثبت نظر درباره «روش پخت ماهی سفید»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

3 + 8 = ?