زندگی نامه بهمن گلبارنژاد؛ سوارکار پارا المپیک | آسمونی
کد مطلب: 17984 درج نظر
زمان مطالعه: 3 دقیقه
زندگی نامه بهمن گلبارنژاد

زندگی نامه بهمن گلبارنژاد

بهمن گلبارنژاد دوچرخه سوار تیم ملی معلولان ایران و از جانبازان دفاع مقدس بود که در پی سانحه‌ای در پارالمپیک...
زمان مطالعه: 3 دقیقه
سرفصل های این مطلب:[بستن]

بهمن گلبارنژاد دوچرخه سوار تیم ملی معلولان ایران و از جانبازان دفاع مقدس بود که در پی سانحه‌ای در پارالمپیک ریو درگذشت. اگر می خواهید در مورد بهمن گلبارنژاد بیشتر بدانید این بخش آسمونی را مطالعه کنید چرا که بیوگرافی کامل بهمن گلبارنزاد را برای شما عزیزان تهیه کرده ایم.

اطلاعات شخصی

ملیت

ایرانی

زادهٔ

14 خرداد 1347
آبادان، ایران

درگذشته

27 شهریور 1395 (48 سال)
ریو دو ژانیرو، برزیل

ورزشی

کشور

 ایران

ورزش

دوچرخه‌سواری پیست و جاده

 

درباره بهمن گلبارنژاد

وی که در آغاز جنگ ایران و عراق و به همراه خانواده اش از آبادان به شیراز کوچ کرده بود، در سنین نوجوانی و همزمان با سال‌های واپسین جنگ به جبهه رفت. او تنها چند ماه پیش از پایان جنگ روی مین رفت و پای چپ خود را از ناحیهٔ زانو از دست داد.

bahman2
bahman2

گلبارنژاد سه سال پس از مجروحیت و نقص عضو به ورزش حرفه‌ای روی آورد و ابتدا به کُشتی و سپس به وزنه‌برداری پرداخت. او کمی بعد عضو تیم وزنه‌برداری جانبازان و معلولین ایران شد و در 15 سالی که در این رشته فعالیت داشت به گفته فدراسیون ورزش‌های جانبازان و معلولین ایران، توانست 12 مدالِ طلا و یک نقرهٔ جهانی به دست آورد. او وزنه‌برداری را به دلیل آسیب‌دیدگی کتفِ خود کنار گذاشت، اما همچنان به ورزش حرفه‌ای ادامه داد و در سال 1385 دوچرخه سواری را به عنوان رشتهٔ جدید خود انتخاب کرد. گلبارنژاد در مسابقات آسیایی فسپیک 2006 مدال نقره، در بازی‌های آسیایی گوانگجو 2010 مدال برنز و در مسابقات پاراآسیایی مالزی 2012 مدال طلا گرفت.

او همچنین تنها رکابزن ایرانی در پارالمپیک تابستانی 2012 لندن بود که البته به جایگاه درخوری دست نیافت. در بخش جاده، مادهٔ سرعت به خط پایان نرسید و در مادهٔ تایم‌تریل نیز مسابقه را آغاز نکرد. در بخش پیست هم در مادهٔ 1 کیلومتر با زمان 1 دقیقه و 14 ثانیه و 245 هزارم ثانیه در جایگاه هجدهم قرار گرفت. وی علت ناکامی خود در این مسابقات را ابتلای همسر خود به سرطان ذکر کرد.

او روز شنبه 27 شهریور در گروهِ سی 4–5 (C4-5) در مسابقاتِ جاده، رشتهٔ دوچرخه‌سواری بازی‌های پارالمپیک 2016 ریو و در یک شیب تند دچار حادثه شد و در پی این حادثه و ایست قلبی جان خود را ازدست داد. او در این حادثه به شدت از ناحیه گردن آسیب دید و دچار شکستگی از این ناحیه شد که سبب درگذشت او گردید.

خبر فوت او به سرعت در رسانه‌های ملی ایران انتشار یافت و جواد خیابانی او را با نام شهید خواند. این نام گذاری به دلیل جانبازی او در جنگ ایران و عراق بود.

bahman3
bahman3

رئیس برگزاری مسابقات پارالمپیک ریو 2016 اعلام کرد که به احترام او، 1 دقیقه سکوت در مراسم اختتامیه اعلام خواهد شد، همچنین پرچم کشور ایران تا پایان مسابقات به صورت نیمه‌افراشته درخواهد آمد. در پی مرگ دلخراش ورزشکار ایرانی، همچنین رئیس اتحادیهٔ جهانی دوچرخه سواری و برخی کاروان‌های ورزشی کشورهای دیگر از جمله آمریکا و انگلیس همدردی و تأثر شدید خود از این رخداد را اعلام کردند. حسن روحانی ریاست جمهوری ایران نیز وقوع این حادثه را تسلیت گفت.

کارلوس آرتور نوزمن رئیس مسابقاتِ ریو 2016 گفت: این خبری بسیار بد برای ورزش و جنبش پاراالمپیک بود. قلب‌ها و دعاهای ما با خانوادهٔ بهمن، هم‌تیمی‌ها و همهٔ مردمِ ایران است.

تیم والیبال نشسته ایران که برنده مدال طلا پارالمپیک گردید این مدال را به بهمن گلبار نژاد تقدیم نمودند.

افتخارات

  • کسب سهمیه پارالمپیک ریو در مسابقات جهانی ایتالیا 2016
  • مدال نقره مسابقات آسیایی مالزی 2006
  • مدال برنز مسابقات پارآسیایی گوانگجو 2010
  • مدال طلا مسابقات آسیایی مالزی 2012
  • کسب سهمیه پارالمپیک لندن

مصاحبه تاریخی بهمن گلبارنژاد قبل از کسب سهمیه پارالمپیک 2016 ریو:

 

ما یک سهمیه به دست آورده ایم اما هنوز مشخص نیست چه کسی از ایران در این بازی ها شرکت خواهد کرد.

در پارالمپیک 2012 لندن وضعیت روحی - روانی خوبی نداشتم چون همسرم دو ماه بود که به بیماری سرطان مبتلا شده بود. در اینچئون هم در حالی شرکت کردم که ایشان به تازگی به رحمت خدا رفته بود.

اکنون ولی شرایط خوبی دارم و امیدوارم بتوانم در صورت شرکت در پارالمپیک ریو، جایگاهی به مراتب بهتر از دوره قبل کسب کنم.

www.Asemooni.com

: برای دریافت مشاوره درباره زندگی نامه بهمن گلبارنژاد فرم زیر را تکمیل کنید
پرداخت هزینه مشاوره

معرفی نویسنده:

محتوا و مقالات پروفایل عمومی آسمونی توسط جمعی از همکاران دپارتمان های مختلف آسمونی نگارش و ویراستاری می شود، و بیشتر حول و محور موضوعات عمومی و روزانه می باشد

instagram.com/asemooniportal

ثبت نظر درباره «زندگی نامه بهمن گلبارنژاد»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

8 - 4 = ?