کد مطلب: 41771 درج نظر
زمان مطالعه: 4 دقیقه
معرفی دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل

معرفی دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل

معرفی دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل یکی از دانشگاه های دولتی ایران دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل یکی از...
زمان مطالعه: 4 دقیقه
معرفی دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل
معرفی دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل

معرفی دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل یکی از دانشگاه های دولتی ایران

دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل یکی از دانشگاه های دولتی ایران است. دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل مانند دیگر دانشگاه های دولتی دارای تاریخچه است. تاریخچه دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل شامل زمان تشکیل و وظایف و فعالیت ها و اهداف دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل می باشد. اگر می خواهید در مورد دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل بیشتر بدانید این بخش آسمونی را تا پایان مطالعه نمایید چرا که به معرفی دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل و تاریخچه دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل و آدرس سایت دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل می پردازیم.

تاریخچه دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل

دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل یا دانشگاه صنعتی بابل یکی از دانشگاه‌های فنی و مهندسی دولتی وابسته به وزارت علوم ایران واقع در شهر بابل، استان مازندران می‌باشد. دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل تنها دانشگاه دولتی صنعتی استان مازندران و شمال ایران است. این دانشگاه دارای شش دانشکده، 200 عضو هیئت علمی و حدود 6 هزار دانشجو می‌باشد که یک چهارم دانشجویان آن در مقطع تحصیلات تکمیلی و بقیه دانشجویان در مقطع کارشناسی مشغول تحصیل می‌باشند.

دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل در رده‌بندی سال 2018 تایمز در رتبه اول دانشگاه‌های ایران و در رده 301–350 دانشگاه‌های جهان قرار گرفت و همچنین در سال 2019 نیز رتبه اول ایران و رتبه 351–400 جهان را کسب کرد. این دانشگاه در رتبه‌بندی موضوعی شانگهای در سال 2017 در رشته مهندسی مکانیک در رده 150–101 جهان و سوم ایران و همچنین در رشته مهندسی شیمی نیز در رده 300–201 جهان و پنجم ایران قرار گرفت.

ریاست این دانشگاه هم‌اکنون برعهده جواد واثقی امیری استاد تمام دانشکده مهندسی عمران این دانشگاه می‌باشد.

در سال 1348 توسط سید حسین فلاح نوشیروانی با اهداء شانزده هکتار زمین و یازده هزار متر مربع فضای آموزشی تأسیس شد و این مجموعه تحت نام دانشکده فنی نوشیروانی دانشگاه مازندران در سال 1352 اقدام به جذب دانشجو کرد. در سال 1371 دانشکده فنی و مهندسی نوشیروانی دانشگاه مازندران به عنوان تنها دانشکده فنی و مهندسی در استان مازندران در دوره‌های کارشناسی مهندسی عمران، برق، شیمی و مکانیک و در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا اقدام به پذیرش دانشجو نمود؛ و در سال 1384 به مجتمع آموزش عالی نوشیروانی تبدیل شد. این مجموعه از سال 1387 به عنوان یک دانشگاه صنعتی در شمال کشور شناخته می‌شود.

رتبه علمی دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل

دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل در رده‌بندی سال 2019 تایمز که از معتبرترین پایگاه‌های رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان است، در رتبه اول دانشگاه‌های ایران و در رده 351–400 دانشگاه‌های جهان قرار گرفت.

در رده‌بندی سال 2018 تایمز نیز این دانشگاه رتبه اول دانشگاه‌های ایران و رتبه 301–350؛ (337) دانشگاه‌های جهان را کسب کرد.

در سال 2018 پایگاه رتبه‌بندی تایمز فهرست برترین دانشگاه‌های جوان دنیا با قدمتی کمتر از 50 سال را منتشر نمود. دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل موفق به کسب برترین دانشگاه جوان کشور و همچنین کسب رتبه 55 میان دانشگاه‌های جوان دنیا گردیده‌است. پس از این دانشگاه، دانشگاه صنعتی اصفهان و دانشگاه گیلان به ترتیب رتبه‌های 150–101 و 250–201 را کسب کرده‌اند.

در رتبه‌بندی موضوعی شانگهای در سال 2017 در رشته مهندسی مکانیک، دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل در رده 150–101 جهان و سوم ایران و بالاتر از دانشگاه‌هایی همچون تهران، صنعتی شریف، علم و صنعت و… قرار گرفت. همچنین در رشته مهندسی شیمی نیز این دانشگاه در رده 300–201 جهان و پنجم ایران و بالاتر از دانشگاه‌های علم و صنعت، صنعتی اصفهان و … قرار گرفت.

در رتبه‌بندی جهانی سال 2018 شانگهای 13 دانشگاه از ایران در این رتبه‌بندی حضور یافتند که دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل به عنوان هفتمین دانشگاه ایران انتخاب شد.

در جدیدترین رتبه‌بندی نظام سای ویژنز (آینده پژوهی علم) در سال 2017، دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل پس از دانشگاه تهران در رتبه دوم دانشگاه‌های ایران قرار گرفت. سای ویژنز (آینده پژوهی علم) یکی از نظام‌های رتبه‌بندی دانشگاه‌ها و مراکز علمی و تحقیقاتی دنیا بر اساس شاخص‌های پژوهش، فناوری، نوآوری و آموزش است.

این دانشگاه در رتبه‌بندی سال 2019 یو اس نیوز (U.S.News) در شاخه مهندسی، رتبه 231 جهان را کسب کرد و همچنین در رشته مهندسی شیمی نیز رتبه 391 را به دست آورد.

دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل در رتبه‌بندی RUR در سال 2018 در رتبه 6 ایران و 506 جهان وبالاتر از دانشگاه‌های علم و صنعت و شهید بهشتی قرار گرفت.

همچنین بر اساس رتبه‌بندی NTU در سال 2018، این دانشگاه در رشته‌های فنی و مهندسی در رتبه 288 جهان قرار گرفت.

دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل در سال 2016 در رتبه‌بندی SCImago (که بر اساس تعداد مقالات علمی موسسات تحقیقاتی دولتی و آموزش عالی کشورهای مختلف موجود در دیتابیس Scopus از انتشارات Elsevier بدست آمده‌است) در رتبه 11 ایران و 584 جهان و بالاتر از دانشگاه‌هایی همچون شهید بهشتی، دانشگاه تبریز، و خواجه نصیرالدین طوسی قرار داشت.

به گزارش پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) در سال 2017، دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل در بین دانشگاه‌های صنعتی کشور دارای بیشترین مقالات یک درصد برتر اعلام شد. در این رتبه‌بندی دانشگاه‌های صنعتی اصفهان و صنعتی شریف رتبه‌های دوم و سوم را کسب کردند.

پایگاه طلایه داران علم تامسون رویترز (ISI) فهرستی از مؤثرترین دانشگاه‌های دنیا را هر دو ماه معرفی می‌کند که 30 دانشگاه کشور در زمره یک درصد دانشگاه‌های برتر دنیا قرار گرفته‌اند که دانشگاه صنعتی بابل یکی از آن‌ها در ماه جون سال 2015 بود. در این رده‌بندی، دانشگاه صنعتی بابل در رتبه ششم در بین کلیه دانشگاه‌های صنعتی کشور قرار گرفت.

پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) نیز تولیدات علمی دانشگاه های ایران در بازه زمانی 2012 الی 2014 را بررسی کرده و فهرستی از مؤثرترین دانشگاه‌های ایران در حوزه دیپلماسی علمی و فناوری (همکاری با سایر دانشگاه‌های جهان در زمینه تولید علم) را منتشر کرده‌است. در بین کلیه دانشگاه‌های صنعتی کشور، دانشگاه صنعتی بابل در رتبه سوم دیپلماسی علمی و پس از دانشگاه‌های صنعتی اصفهان و صنعتی شریف قرار گرفت.

پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) فهرست رتبه‌بندی دانشگاه‌ها و موسسات پژوهشی ایران در سال 1394–95 را منتشر کرد که در آن دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل پس از دانشگاه‌های صنعتی شریف، صنعتی امیرکبیر، علم و صنعت ایران، صنعتی اصفهان و خواجه نصیر الدین طوسی، رتبه ششم در بین دانشگاه‌های صنعتی کشور را کسب کرد.

سایت دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل

www.nit.ac.ir

: برای دریافت مشاوره درباره معرفی دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل فرم زیر را تکمیل کنید
پرداخت هزینه مشاوره

معرفی نویسنده:

محتوا و مقالات پروفایل عمومی آسمونی توسط جمعی از همکاران دپارتمان های مختلف آسمونی نگارش و ویراستاری می شود، و بیشتر حول و محور موضوعات عمومی و روزانه می باشد

instagram.com/asemooniportal

نظر خود را درباره «معرفی دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل» در کادر زیر بنویسید :

3 * 9 = ?