کد مطلب: 6367 درج نظر
20 خرداد ، شهادت آیت الله سعیدی به دست ماموران ستم شاهی (1349 ش)
زمان مطالعه: 1 دقیقه
«به خدا سوگند اگر مرا بکشيد و خونم را بر زمين بريزيد، در هر قطره خونم نام مقدس خميني را خواهيد يافت» ( آيت‌ا... سعيدي خطاب به عوامل رژيم )

مجاهد شهيد حضرت آيت‌ا... محمدرضا سعيدی در دوم ارديبهشت 1308 چشم به جهان گشود. در کودکی مادرش را از دست داد و تحت نظر پدر مشغول تحصيل شد. پس از تحصيل در حوزه‌های مشهد و قم و استفاده از محضر بزرگانی چون آيت‌ا... بروجردي و حضرت امام خمينی (ره) به اجتهاد رسيد. مدتي براي تبليغ اسلام به کويت عزيمت کرد و با شروع نهضت امام خميني (ره) در 1341 به همراه بسياري از روحانيون و مردم به فداکاري و مجاهدت در راه اسلام پرداخت.

آيت‌ا... سعيدي از تصميم و عزم راسخ امام براي قيام لله و قدرت عجيب و عظيم ايمان و توکل امام نيروي تازه گرفت و راه سراسر رنج و مبارزه و خطر را با ميل و اشتياق انتخاب کرد و از هيچ کوشش و مجاهدتي دريغ نکرد و به فعاليت‌هاي مختلف پرداخت به گونه‌اي که چندين بار توسط عوامل ساواک دستگير شد. در ارديبهشت 1349 پس از آنکه رژيم شاه از سرمايه‌گذاران آمريکايي دعوت کرد تا باصطلاح در ايران سرمايه‌گذاري کنند و در واقع در يک حرکت استعماري، اقتصاد ايران را کاملا در اختيار آمريکايي‌ها قرار دهند، علماي حوزه علميه قم با انتشار اطلاعيه‌اي مردم را از اين خطر بزرگ مطلع ساختند.

در اين ميان آيت‌الله محمدرضا سعيدي عليه استعمارگران دست به فعاليت‌هاي شديدي زد و با انتشار اعلاميه‌اي به زبان عربي خطاب به علماي کشورهاي اسلامي، آنها را دعوت به قيام و مخالفت نمود. رژيم شاه که از حرکت پرخروش ايشان به وحشت افتاده بود، ايشان را دستگير و در قزل قلعه زنداني کرد. اين عالم مجاهد در روز چهارشنبه 20 خرداد 1349 تحت شديدترين شکنجه‌ها، به شهادت رسيد.

ثبت نظر درباره «20 خرداد ، شهادت آیت الله سعیدی به دست ماموران ستم شاهی (1349 ش)»

برای ثبت نظر ابتدا وارد سایت شوید


ورود به سایت