کد مطلب:  40924 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
معاون ستاد مبارزه با مواد مخدر: میانگین سن شروع مصرف مواد در نوجوانان 15 سال است

معاون ستاد مبارزه با مواد مخدر: میانگین سن شروع مصرف مواد در نوجوانان 15 سال است

به گزارش آسمونی:سرپرست معاونت کاهش تقاضا و توسعه مشارکت های مردمی ستاد مبارزه با مواد مخدر، شیوع مصرف مواد...
زمان مطالعه: 2 دقیقه

معاون ستاد مبارزه با مواد مخدر: میانگین سن شروع مصرف مواد در نوجوانان 15 سال است
معاون ستاد مبارزه با مواد مخدر: میانگین سن شروع مصرف مواد در نوجوانان 15 سال است

به گزارش آسمونی:سرپرست معاونت کاهش تقاضا و توسعه مشارکت های مردمی ستاد مبارزه با مواد مخدر، شیوع مصرف مواد در نوجوانان را آژیر خطر اجتماعی عنوان کرد و گفت: میانگین سن شروع به مصرف مواد در نوجوانان 15 سال است.

حمید صرامی روز دوشنبه 15 سالگی را سن بحرانی دانست و افزود: مصرف «گل» در صدر مواد مصرفی نوجوانان قرار دارد و بعد از آن تریاک، قرص های روانگردان و ریتالین بیشترین مصرف را در بین نوجوانان دارد.

وی ادامه داد: همچنین میانگین سن شروع مصرف سیگار و قلیان به عنوان مواد دروازه ای اعتیاد در نوجوانان، 14 سال است. البته در میان دختران میانگین سن شروع به مصرف سیگار و قلیان به 16 سال می رسد؛ بنابراین مداخلات پیشگیرانه باید نسبت به پسران جدی تر پیگیری شود.

صرامی گفت: نوجوانان در 9 استان در وضعیت قرمز یا بحرانی قرار دارند زیرا میزان شیوع مصرف مواد مخدر در تهران، خراسان جنوبی، فارس، سمنان، البرز، خوزستان، کرمان، خراسان رضوی و کرمانشاه از میانگین متوسط بالاتر است. سرپرست معاونت ستاد مبارزه با مواد مخدر یادآور شد: میانگین شیوع مصرف مواد در نوجوانان 15 تا 18 سال 2.1 درصد است و این عدد نشان می دهد اگر چه از میانگین متوسط مصرف کشور پایین تر است اما باید در نوجوانان مداخلات پیشگیرانه بیشتری انجام شود.

صرامی درباره علل گرایش نوجوانان به مصرف مواد مخدر گفت: ارتباط معناداری بین دعوای والدین و مصرف مواد مخدر در میان نوجوانان وجود دارد به طوری که تمایل به مصرف مواد مخدر در نوجوانانی که در خانواده های آنان دعوا و اختلاف خیلی زیاد و محیط خانواده پرتنش است، 2.21 برابر سایر نوجوانان است.

این مقام مسئول در ستاد مبارزه با مواد مخدر خاطرنشان کرد: فرزندان در خانواده هایی که نظارت و کنترل ضعیف است نیز بیشتر سراغ مواد مخدر می روند.

به گفته صرامی، والدینی که بتوانند روزانه به سه سوال «فرزندم کجاست»، «چه کار می کند» و «با چه کسی است» پاسخ دهند، فرزندان آنان کمتر به سمت مصرف مواد می روند اما خانواده هایی که بر رفتارهای فرزندان خود نظارت ندارند، با مشکلات بیشتری در گرایش به مصرف مخدر روبرو می شوند.

وی اظهار داشت: در تحقیقی که میان نوجوانان 15 تا 18 سال انجام شده است، 33 درصد نوجوانان، مصرف مواد را بی ضرر یا کم ضرر اعلام کردند و این در حالی است که احتمال گرایش این افراد به مصرف مواد مخدر، هشت برابر نسبت به بقیه نوجوانان بیشتر است.

معاون ستاد مبارزه با مواد مخدر تصریح کرد: وقتی نوجوانان مهارت خودکنترلی و مقاومت در برابر رد درخواست گروه همسالان را ندارند، 91 درصد احتمالا بیشتر در معرض خطر اعتیاد قرار می گیرند.

صرامی درباره ویژگی نوجوانان در معرض آسیب اعتیاد اظهار داشت: متاسفانه نوجوانانی که به سمت مصرف مواد می روند، دارای هویت های سردرگم، بحران زده و دنباله رو هستند همچنین در خانواده های دارای سبک فرزندپروری سهل گیرانه یا مستبدانه احتمال گرایش نوجوانان به مصرف مواد بیشتر است.

وی ادامه داد: نوجوانانی که دچار افسردگی، پرخاشگری، اضطراب، افکار پارانوئید و روحیات وسواس گونه هستند نیز نسبت به بقیه نوجوانان بیشتر در معرض آسیب اعتیاد قرار دارند.

منبع: ایرنا

: برای دریافت مشاوره درباره معاون ستاد مبارزه با مواد مخدر: میانگین سن شروع مصرف مواد در نوجوانان 15 سال است فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «معاون ستاد مبارزه با مواد مخدر: میانگین سن شروع مصرف مواد در نوجوانان 15 سال است» در کادر زیر بنویسید :
5 + 9 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید