کد مطلب:  5793 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
2 فروردین؛ هجوم ماموران ستم شاهی پهلوی به مدرسه فیضیه قم (1342 ه ش)

2 فروردین؛ هجوم ماموران ستم شاهی پهلوی به مدرسه فیضیه قم (1342 ه ش)

2 فروردین مصادف است با هجوم ماموران ستم شاهی پهلوی به مدرسه فیضیه در سال 1342 که در آن سال سالروز شهادت امام جعفر صادق(ع) نیز بود.
زمان مطالعه: 1 دقیقه

فاجعه خونین هجوم به مدرسه فیضیه

2 فروردین مصادف است با هجوم ماموران ستم شاهی پهلوی به مدرسه فیضیه قم (1342 ش)

فاجعه هجوم به مدرسه فیضیه توسط عوامل رژیم شاهنشاهی نقش مهمی در افشای ماهیت رژیم پهلوی و شکل گیری نهضت اسلامی به رهبری حضرت امام خمینی داشت. این فاجعه در روز دوم فروردین 1342 شمسی مطابق با روز شهادت امام جعفر صادق (ع) روی داد.

فاجعه مدرسه فیضیه قم - سال 1342
فاجعه مدرسه فیضیه قم - سال 1342

 

پس از آشکار شدن بیش از پیش نیت سوء رژیم پهلوی در اسلام زدائی که خصوصا با تصویب لایحه انجمنهای ایالتی و ولایتی و نیز لوایح ششگانه و انقلاب باصطلاح سفید شاه و ملت به وقوع پیوست ، روحانیت مبارز شیعی ساکت ننشسته و دست به اعتراض علیه اقدامات رژیم زدند و در راس آنها حضرت امام خمینی عید سال 42 را عزای عمومی اعلام کردند که با استقبال عمومی مردم مواجه شد.

 رژیم پهلوی که روحانیت شیعی را بزرگترین مانع اهداف سوء خود می دانست در توطئه ای از پیش طرح ریزی شده به قصد تضعیف حوزه و روحانیت به مدرسه فیضیه حمله کرد و پس از مقاومت طلاب به روی آنها آتش گشود و عده زیادی از طلاب را شهید و یا مجروح کرد. در این حمله وحشیانه عده ای از طلاب را از بالای پشت بام مدرسه فیضیه به پایین انداختند و فجایع بسیاری را به بار آوردند و در نهایت به غارت کتاب ها و وسایل آنها پرداختند .

حمله به مدرسه فیضیه قم -سال 1342
حمله به مدرسه فیضیه قم -سال 1342

 

اگرچه رژیم قصد داشت با این توطئه قدرت سرپنجه خود را به روحانیت نشان دهد و آنها را وادار به عقب نشینی و سکوت در برابر نیات و اهداف سوء خود نماید ، اما با رهبری هوشیارانه و جامع حضرت امام خمینی (ره) این جنایت هولناک بعنوان لکه ننگی بر دامان رژیم در تاریخ ثبت شد و این تاریخ، نقطه عطفی در مبارزات روحانیت و مردم مسلمان بر علیه رژیم گردید.

: برای دریافت مشاوره درباره 2 فروردین؛ هجوم ماموران ستم شاهی پهلوی به مدرسه فیضیه قم (1342 ه ش) فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «2 فروردین؛ هجوم ماموران ستم شاهی پهلوی به مدرسه فیضیه قم (1342 ه ش)» در کادر زیر بنویسید :
3 + 9 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید