کد مطلب: 23396 درج نظر
هواپیمایی آسمان ، تاریخچه و معرفی شرکت

هواپیمایی آسمان ، تاریخچه و معرفی شرکت

آسمونی در این بخش به معرفی شرکت هواپیمایی آسمان و تاریخچه شرکت هواپیمایی آسمان می پردازد. از شما همراهان...
زمان مطالعه: 4 دقیقه

آسمونی در این بخش به معرفی شرکت هواپیمایی آسمان و تاریخچه شرکت هواپیمایی آسمان می پردازد. از شما همراهان عزیز دعوت می کنیم تا پایان این مقاله همراهمان باشید و ما را از نظرات ارشمندتان آگاه سازید

هواپیمایی آسمان ، تاریخچه و معرفی شرکت
هواپیمایی آسمان ، تاریخچه و معرفی شرکت
شرکت خدمات هوایی آسمان یکی از شرکتهای هواپیمایی ایران است که در سال 1359 از ادغام چهار شرکت هوایی ایر تاکسی، پارس ایر، ایر سرویس و هور آسمان تشکیل یافت. این شرکت از سال 1381 به صندوق بازنشستگی کشوری واگذار شده‌است. هم‌اکنون دکتر حسین علایی مدیرعاملی این شرکت را بر عهده دارد.

آسمان برای پوشش هر چه بهتر شبکه پروازی خود ، سه مرکز پروازی به ترتیب در تهران ، شیراز و مشهد دایر کرده است. هر یک از سه مرکز یاد شده ، خدمه پروازی و آشیانه های تعمیر و نگهداری مستقل دارند تا از این طریق ضمن جذب و آموزش نیروی متخصص بومی ، پروازهای روزانه از استقلال کافی برخوردار باشند .

هواپیمایی آسمان در سال 1381 به صندوق بازنشستگی کشوری واگذار شد . این امر سبب شده تا آهنگ رشد و توسعه آسمان بیش از پیش فرونی یابد . آسمان از بدو تاسیس تا کنون دو شاخص مهم یعنی توسعه ناوگان و توسعه توانمندی های فنی – عملیاتی شرکت را مد نظر داشته و در این راه به نتایج مهمی دست یافته که از آن جمله می توان عضویت در مجامع معتبر هوایی جهان همچون یاتا ، نرخ صعودی جابجایی مسافر ، گسترش شبکه پروازی ، جذب و آموزش نیروی متخصص ، ساخت آشیانه ها و کارگاه های متعدد مهندسی تعمیرات و دریافت گواهینامه های بین المللی از سازمان های معتبر هوایی اشاره کرد.

آخرین گواهینامه معتبر اخذ شده در این خصوص IOSA خوانده می شود که از سوی یاتا برای آسمان صادر شده است .

هواپیمایی آسمان همچون سایر خطوط هوایی جهان به ایمنی پروازهای خود قبل از هر شاخص دیگری توجهی خاص دارد . از این رو با ایجاد سیستم مدیریت ایمنی که در اصطلاح اس.ام.اس خوانده می شود ، آخرین رهیافت های جهانی ایمنی را در سازمان خود اعمال و دیده بانی می کند تا از این طریق سفری امن و راحت را برای شما فراهم نماید.

هواپیمایی آسمان هم اکنون با 33 فروند هواپیما به 40 شهر داخلی و 13 کشور خارجی پرواز منظم برنامه ای دارد .

سیاست این شرکت استفاده از هواپیماهای کوچک بوده و بیشتر ناوگان این شرکت را هواپیماهای فوکر 100 که دارای ظرفیت 105 نفر هستند تشکیل داده‌است. دفتر مرکزی این شرکت در تهران قرار دارد و دارای دو پایگاه فعال در شیراز و مشهد است.

aseman-airlines
aseman-airlines
ناوگان هواپیمایی آسمان به شرح زیر است (اوت 2014)

ناوگان هواپیمایی آسمان

هواپیما

فعال

تعداد مسافر

توضیحات

خانواده ایرباس ای320

3

180

 

ایرباس ای340

1

300

 

ای‌تی‌آر 72

4

70

 

ای‌تی‌آر 72

2

70

 

بوئینگ 727

4+2*

175

*2 Cargo A/C

بوئینگ 737

2

150

 

فوکر 100

4

109

 

مجموع

22

 

امضای قرارداد خرید با بوئینگ

در روز 15 فروردین 96 روابط عمومی هواپیمایی آسمان از امضای تفاهم‌نامه‌ای با شرکت بوئینگ برای خرید حداقل 30 هواپیمای بوئینگ 737 مکس به ارزش حدود 3 میلیارد دلار خبر داد. در این قرارداد امکان افزایش خرید تا 30 فروند دیگر از این نوع هواپیما پیش‌بینی شده‌است. در ایران این سومین قراداد خرید هواپیمای نو پس از اجرایی شدن برجام است.

این شرکت درحال مذاکره با شرکت میتسوبیشی ژاپن برای خرید 40 فروند هواپیمای MRJ است.

هواپیمایی آسمان ، تاریخچه و معرفی شرکت
هواپیمایی آسمان ، تاریخچه و معرفی شرکت
عملکرد شرکت هواپیمایی آسمان

 • طبق اعلام سازمان هواپیمایی کشوری، در سال 1393 این شرکت با میانگین زمان تأخیر 45 دقیقه‌ای بیشترین تأخیرات پروازی را در میان شرکت‌های هواپیمایی دیگر داشت

 • در مرداد 1394 و پس از تأخیر 10 ساعته پرواز تهران -اهواز، سازمان هواپیمایی کشوری ضمن تذکر کتبی به شرکت آسمان صدور مجوز پروازهای فوق‌العاده این شرکت را به حالت تعلیق درآورد

 • در آذر 1395، اتحادیه اروپا هواپیمایی آسمان را از پرواز در حوزه اتحادیه اروپا را به واسطه آنچه که نگرانی‌های ایمنی پرواز خواند، منع کرد

سوانح شرکت هواپیمایی آسمان

 • 20 مهر 1373 )12 اکتبر 1994 (سقوط پرواز 746 آسمان. هواپیمای فوکر 28 آسمان که در مسیر اصفهان-تهران در حال حرکت بود به علت نقص فنی از کنترل خارج و به ارتفاعات کرکس برخورد کرد. در این حادثه 59 مسافر و 7 خدمه کشته شدند.

 • در 2 شهریور 1387، پرواز شماره 6895 هواپیمایی آیتک ایر که از بیشکک عازم تهران بود، لحظاتی پس از پرواز در نزدیکی بیشکک سقوط کرد و 68 نفر از مسافران آن کشته شدند.

حوادث شرکت هواپیمایی آسمان

در 24 بهمن 1393پرواز 16:30 از تهران به مقصد یزد با اعلام 6 مرتبه تأخیر و 2 بار سوار و تخلیه مسافرین از هواپیمای فوکر100 با اعتراض مسافرین همراه شد که تعدادی از آن‌ها خواستار بازگشت وسایلشان و انصراف از پرواز شدند ولی با بی اعتنایی مسئولین هواپیمایی مواجه شدند و تهدید به بازداشت شدند و با وجود نقص فنی جدی و متقاعد کردن خلبان به پرواز سرانجام با 13 ساعت تأخیر در فرودگاه یزد فرود آمد.

aseman-airlines
aseman-airlines

 • در روز بیستم مرداد سال 1388 یکی از چرخ‌های هواپیمای پرواز شماره 729 هواپیمایی آسمان در هنگام فرود در فرودگاه اصفهان ترکید و آتش گرفت.

 • در فروردین 1389، آتش‌سوزی و نقص فنی در پرواز هواپیمایی آسمان از عسلویه به سمت تهران باعث ایجاد رعب و وحشت مسافران و کنسل شدن این پرواز گردید. خلبان با جسارت و توانایی بالا هواپیما را نگه داشت و مسافران این پرواز هواپیما را بدون وارد شدن خسارت جانی ترک کردند.

 • در 4 شهریور 1389، پرواز شماره 773 آسمان از مبدأ تهران به مقصد تبریز پس از فرود در فرودگاه تبریز کنترل خود را از دست داد و در گودالی در انتهای باند متوقف شد.

 • در 20 اردیبهشت 1393، پرواز شماره 853 هواپیمایی آسمان که از مشهد عازم زاهدان بود، به دلیل عدم باز شدن چرخ سمت چپ عقب درخواست فرود اضطراری کرد و به ناچار با وجود یک چرخ بسته به حالت اضطرار در باند فرودگاه بین‌المللی زاهدان فرود آمد و با وجود اینکه این هواپیما از باند پرواز خارج و لاستیک آن دچار ترکیدگی شد اما تمامی 113 نفر مسافر این پرواز جان سالم به در بردند و تنها 9 نفر مصدوم شدند که بصورت سرپایی درمان شدند.

 • در 5 آبان 1393، پرواز تهران - ایروان که از فرودگاه امام خمینی برخاست به علت بروز نقص فنی و آزاد نشدن دریچه چرخ سمت چپ هواپیما پس از مدتی پرواز در آسمان تهران و کاهش میزان سوخت خود، مجبور به فرود اضطراری در فرودگاه مهرآباد می‌شود.

 • در 1 اردیبهشت 1394، پرواز تهران - شیراز دقایقی پس از پرواز با نقص فنی مواجه شد و با کم کردن سوخت در آسمان تهران دوباره به فرودگاه مهرآباد بازگشت.

 • در 29 اردیبهشت 1394، پرواز تهران-زاهدان این شرکت با بوئینگ 727 به دلیل نقص فنی پس از حدود 50 دقیقه پرواز مجبور به بازگشت به تهران شد.

  هواپیمایی آسمان ، تاریخچه و معرفی شرکت
  هواپیمایی آسمان ، تاریخچه و معرفی شرکت

معرفی نویسنده:

محتوا و مقالات پروفایل عمومی آسمونی توسط جمعی از همکاران دپارتمان های مختلف آسمونی نگارش و ویراستاری می شود، و بیشتر حول و محور موضوعات عمومی و روزانه می باشد

ثبت نظر درباره «هواپیمایی آسمان ، تاریخچه و معرفی شرکت»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

9 - 4 = ?