مهاجرت به آمریکا و کانادا
کد مطلب:  23396 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 3 دقیقه
سازمان هواپیمایی آسمان

سازمان هواپیمایی آسمان

شرکت هواپیمایی آسمان در سال 1359 از ادغام چهار شرکت هوایی ایر تاکسی، پارس ایر، ایر سرویس و هور آسمان تشکیل یافت.
زمان مطالعه: 3 دقیقه

هواپیمایی آسمان هم اکنون با 33 فروند هواپیما به 40 شهر داخلی و 13 کشور خارجی پرواز منظم برنامه ای دارد. سیاست این شرکت استفاده از هواپیماهای کوچک بوده و بیشتر ناوگان این شرکت را هواپیماهای فوکر 100 که دارای ظرفیت 105 نفر هستند تشکیل داده‌است. دفتر مرکزی این شرکت در تهران قرار دارد و دارای دو پایگاه فعال در شیراز و مشهد است. آسمونی در این بخش به معرفی شرکت هواپیمایی آسمان و تاریخچه شرکت هواپیمایی آسمان می پردازد. از شما همراهان عزیز دعوت می کنیم تا پایان این مقاله همراهمان باشید و ما را از نظرات ارشمندتان آگاه سازید.

تاریخچه شرکت هواپیمایی آسمان

شرکت خدمات هوایی آسمان یکی از شرکتهای هواپیمایی ایران است که در سال 1359 از ادغام چهار شرکت هوایی ایر تاکسی، پارس ایر، ایر سرویس و هور آسمان تشکیل یافت. این شرکت از سال 1381 به صندوق بازنشستگی کشوری واگذار شده‌است. هم‌اکنون دکتر حسین علایی مدیرعاملی این شرکت را بر عهده دارد.
آسمان برای پوشش هر چه بهتر شبکه پروازی خود، سه مرکز پروازی به ترتیب در تهران، شیراز و مشهد دایر کرده است. هر یک از سه مرکز یاد شده، خدمه پروازی و آشیانه های تعمیر و نگهداری مستقل دارند تا از این طریق ضمن جذب و آموزش نیروی متخصص بومی، پروازهای روزانه از استقلال کافی برخوردار باشند.
هواپیمایی آسمان در سال 1381 به صندوق بازنشستگی کشوری واگذار شد. این امر سبب شده تا آهنگ رشد و توسعه آسمان بیش از پیش فرونی یابد. آسمان از بدو تاسیس تا کنون دو شاخص مهم یعنی توسعه ناوگان و توسعه توانمندی های فنی – عملیاتی شرکت را مد نظر داشته و در این راه به نتایج مهمی دست یافته که از آن جمله می توان عضویت در مجامع معتبر هوایی جهان همچون یاتا، نرخ صعودی جابجایی مسافر، گسترش شبکه پروازی، جذب و آموزش نیروی متخصص، ساخت آشیانه ها و کارگاه های متعدد مهندسی تعمیرات و دریافت گواهینامه های بین المللی از سازمان های معتبر هوایی اشاره کرد.
آخرین گواهینامه معتبر اخذ شده در این خصوص IOSA خوانده می شود که از سوی یاتا برای آسمان صادر شده است.
هواپیمایی آسمان همچون سایر خطوط هوایی جهان به ایمنی پروازهای خود قبل از هر شاخص دیگری توجهی خاص دارد. از این رو با ایجاد سیستم مدیریت ایمنی که در اصطلاح اس.ام.اس خوانده می شود، آخرین رهیافت های جهانی ایمنی را در سازمان خود اعمال و دیده بانی می کند تا از این طریق سفری امن و راحت را برای شما فراهم نماید.
در روز 15 فروردین 96 روابط عمومی هواپیمایی آسمان از امضای تفاهم‌نامه‌ای با شرکت بوئینگ برای خرید حداقل 30 هواپیمای بوئینگ 737 مکس به ارزش حدود 3 میلیارد دلار خبر داد. در این قرارداد امکان افزایش خرید تا 30 فروند دیگر از این نوع هواپیما پیش‌بینی شده‌است. در ایران این سومین قراداد خرید هواپیمای نو پس از اجرایی شدن برجام است. این شرکت درحال مذاکره با شرکت میتسوبیشی ژاپن برای خرید 40 فروند هواپیمای MRJ است.

ارکان سازمان هواپیمایی آسمان

 1. مجمع عمومی
 2. هیأت مدیره
 3. مدیرعامل
 4. بازرس (‌حساب‌رس)

فعالیت های سازمان هواپیمایی آسمان

‌تصدی حمل و نقل مسافر و بار و محمولات پستی با هواپیماهای سبک وزن در داخل کشور  در خطوط منظم و یا غیر منظم با موافقت و هماهنگی قبلی شرکت‌ هواپیمایی ملی ایران به صورت مکمل فعالیتهای شرکت مذکور و همچنین برقراری خطوط حمل و نقل دورافتاده و محروم کشور که امکان ارائه این خدمات به‌لحاظ محدودیت‌های فنی و اقتصادی برای شرکت هواپیمایی ملی ایران مقدور نیست و ارائه خدمات هوایی کشوری به دولت و سایر اشخاص حقیقی و حقوقی‌از طریق پروازهای اجاره‌ای دربست (‌جارتر) در داخل و خارج از کشور با هواپیماهای سبک وزن متعلق به شرکت به صورت مکمل فعالیت‌های شرکت‌هواپیمایی ملی ایران شرکت می‌تواند برای انجام موضوع مذکور در بالا به عملیات زیر مبادرت نماید.

 1. خرید و فروش، اجاره و استیجار هواپیما و موتور و متفرقات و همچنین آلات و وسایل و لوازم یدکی و هرگونه تجهیزات زمینی یا هوایی دیگر مربوط به‌امور هواپیمایی که مورد نیاز و استفاده باشد.
 2. ایجاد تأسیسات لازم برای تعمیر و نگهداری و بازدید اساسی مربوط به هواپیما و موتورآلات و ادوات، دستگاه‌ها و متفرقات و قطعات آنها و سایر وسایل و‌ تجهیزاتی که در امر هواپیمایی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 3. تهیه و نصب وسایل مخابراتی و ارتباطی و استفاده از آنها با رعایت مقررات مربوطه.
 4. آموزش کارکنان هواپیمایی اعم از پروازی، فنی و اداری.‌ه‍ـ اعطای نمایندگی کل و همچنین نمایندگی فروش بلیط به اشخاص حقیقی و حقوقی در داخل کشور با رعایت مقررات مربوطه.
 5. انجام خدمات مربوط به هواپیما و مسافر و بار (‌هندلینگ) به طور مستقیم و یا واگذاری خدمات مذکور به نمایندگان در نقاط مختلف.
 6. سرمایه‌گذاری یا مشارکت در سایر شرکت‌ها و مؤسسات داخلی و خارجی در اموری که به طور مستقیم و یا غیر مستقیم مربوط به فعالیت و بهره‌ برداری‌ هواپیمایی بازرگانی است و اخذ و اعطای کمک‌های عملیاتی و فنی و اداری در امور مربوط به هواپیمایی.
 7. اخذ وام از دولت، بانک‌ها و مؤسسات داخلی و خارجی و اعطای وام با رعایت قوانین و مقررات مربوطه.

آدرس و شماره تلفن سازمان هواپیمایی آسمان

آدرس تهران- کیلومتر 2 جاده مخصوص کرج - هواپیمایی آسمان
تلفن 61101
ایمیل info@iaa.ir
وب سایت http://www.iaa.ir/fa
ساعت کاری شنبه تا چهارشنبه از ساعت 08:00 الی 17:00
مهاجرت به آمریکا و کانادا
: برای دریافت مشاوره درباره سازمان هواپیمایی آسمان فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «سازمان هواپیمایی آسمان» در کادر زیر بنویسید :
3 + 7 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید