آشنایی با لوگوی تیمهای فوتبالی ؛ آرسنال | آسمونی
کد مطلب: 42012 درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
آشنایی با لوگوی تیمهای فوتبالی ؛ آرسنال ، توپچی ها و پیروزی از طریق هماهنگی

آشنایی با لوگوی تیمهای فوتبالی ؛ آرسنال ، توپچی ها و پیروزی از طریق هماهنگی

لوگوی باشگاههای فوتبال / اختصاصی ورزشی آسمونی - مهدی زارعی آرسنال؛ توپچی ها و پیروزی از طریق...
زمان مطالعه: 2 دقیقه

لوگوی باشگاههای فوتبال / اختصاصی ورزشی آسمونی - مهدی زارعی

آرسنال؛ توپچی ها و پیروزی از طریق هماهنگی

باشگاه آرسنال را با لقب « توپچی ها » می شناسیم . شاید در ابتدا تصور شود که این لقب ، به توپ فوتبال اشاره می کند . اما در حقیقت لقب GUNNERS نه به میدان ورزش و توپهای مسابقه ، بلکه به توپهای جنگی اشاره می کند . بیشتر از یک قرن است که این علامت روی لباس تیم لندنی دیده می شود و همین نماد ، لقب آرسنال را به این تیم بخشیده است . آسمونی ، اولین لوگویی که روی پیراهن آرسنال قرار گرفت ، تصویری از 3 توپ جنگی بود . طرح این توپ ها طوری بود که به نظر می آمد بیننده از بالا آنها را می بیند . جهت این توپ ها رو به شمال بود و همین مساله سبب می شد که در نگاه اول ، بیننده آنها را با دودکش اشتباه کند . اما دلیل استفاده از توپ جنگی روی لباس یک تیم فوتبال چه می توانست باشد ؟ پاسخ این سوال ، به زادگاه باشگاه مربوط می شد . دهکده وولویچ منطقه ای نظامی بود و حتی توپخانه بریتانیا و بیمارستانهای نظامی انگلیس نیز در همان اطراف قرار داشتند . به همین خاطر ، اسم اولیه باشگاه هم « وولویچ آرسنال » بود و نماد باشگاه هم کاملا نظامی .

arsenal-logo-during-time
arsenal-logo-during-time

البته در اواخر قرن 19 و اوایل قرن 20 ، تیمهای فوتبال در کمتر مسابقه ای از لوگو روی لباس خود استفاده می کردند و تنها در بازیهای مهم مثل فینال جام حذفی می شد علامت باشگاه را روی لباس این تیمها مشاهده کرد . وولویچ آرسنال هم در گذر زمان به « رویال آرسنال » تغییر نام داد و علامت باشگاه هم با تغییر نام آرسنال تغییر کرد . در نماد جدید باشگاه ، توپی دیده می شد که به سمت غرب نشانه گیری کرده بود . سه حرف A، F و C که مخفف عبارت « باشگاه فوتبال آرسنال » بود ، زیر توپ نوشته شده بود . عدد 1930 که داخل لوگو دیده می شد ، به سال 1930 اشاره می کرد که تیم به فینال جام حذفی انگلیس رسیده بود .

آشنایی با لوگوی تیمهای فوتبالی ؛ آرسنال ، توپچی ها و پیروزی از طریق هماهنگی
آشنایی با لوگوی تیمهای فوتبالی ؛ آرسنال ، توپچی ها و پیروزی از طریق هماهنگی

بعد از جنگ جهانی دوم و در فصل 52-51 توپ برای مدتی کوتاه از این لوگو حذف شد و دو حرف A و C به نشانه باشگاه آرسنال در کنار یک توپ فوتبال ، در لوگو به کار رفت . اما توپ جنگی خیلی سریع به این آرم بازگشت و دیگر هیچ وقت از علامت باشگاه حذف نشد . در زیر توپ ، شعاری به زبان لاتین دیده می شد . عبارت Victoria Concordia crescit معنای « پیروزی از طریق هماهنگی » را داشت و اولین بار توسط « هری هامر » استفاده شد . بعد از سال 2002 تغییراتی در لوگوی باشگاه ایجاد شد اما همچنان توپ روی لباس توپچی ها ماند. مثل همیشه در زمینه ای قرمز رنگ که رنگ لباس باشگاه بود و نمادی از هویت باشگاه . آرسنال بیش از یک قرن است که تیمی نظامی نیست اما علامت سنتی خود را حفظ کرده و به همین دلیل ، لقب « توپچی ها » ، لقب جاودانه این تیم شده است .    

www.Asemooni.com

: برای دریافت مشاوره درباره آشنایی با لوگوی تیمهای فوتبالی ؛ آرسنال ، توپچی ها و پیروزی از طریق هماهنگی فرم زیر را تکمیل کنید
پرداخت هزینه مشاوره

معرفی نویسنده:

Sport journalist & book author
runner & expert in radio
مهدی زارعی - خبرنگار، پژوهشگر تاریخ ورزش و نویسنده چهل کتاب ورزشی تا امروز

ثبت نظر درباره «آشنایی با لوگوی تیمهای فوتبالی ؛ آرسنال ، توپچی ها و پیروزی از طریق هماهنگی»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

5 + 8 = ?