مهاجرت به آمریکا و کانادا
کد مطلب:  4937 
12 نظر
12 نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
روستای آرپادره

روستای آرپادره

روستای آرپادره در قسمت شمالی استان همدان ایران و در نقطه مرزی با استان قروین قرار دارد. از تهران اگر به طرف...
زمان مطالعه: 2 دقیقه
روستای آرپادره
روستای آرپادره

روستای آرپادره در قسمت شمالی استان همدان ایران و در نقطه مرزی با استان قروین قرار دارد. از تهران اگر به طرف این روستا حرکت کنیم باید از شهرهای (اشتهارد، بویین زهرا، آبگرم، آوج، رزن، دمق و از روستاهای گاوسوار، کهریزبوغازی، خورونده و چپقلو) عبور کنیم تا به این روستای زیبا برسیم.

آرپادره در حال حاضر از توابع بخش سردرود شهرستان رزن در استان همدان محسوب می شود، این روستا در دهستان سردرودعلیا قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال 1385، جمعیت آن 955 نفر (229 خانوار) بوده‌ است.

قبل از پیدایش این روستا چیزی در حدوده 500 سال قبل روستاهای کوچکی در ادوار این روستا وجود داشتند که تقریباً همه آنها در یک موقعیت جغرافیایی بسیار ممتازی بنا شده بودند. در حال حاضر از این روستاها جز پستی و بلندی های غیر طبیعی وجود ندارد که در اکثر آنها ظروف سفالین به چشم می خورد که متاسفانه عده ای یغماگر با بیل و کلنگ به جان این آثار به جا مانده از نیاکانمان افتاده اند و آسایش ابدی آنها را بر هم زده تا شاید ظرفی یا اشیاء به جا مانده ای از آنها را بیابند و به چند ریال بفروشند...

در سال 1381 زلزله ای به بزرگی 6/7 در مقیاس ریشتر قسمتی از شمالغربی استان همدان و جنوب استان قزوین را لرزاند که از جمله روستای آرپادره خسارات مالی فراوان دید و متاسفانه یک نوجوان جان خود را از دست داد، دولت وقت (آقای سید محمد خاتمی) برای دلجویی از مردم وامی به مبلغ 3,500,000 تومان برای بازسازی خانه های ویران شده به مردم داد و اهالی خانه های آجری ساختند و یک تغییر و تحول بزرگی در زندگی مردم پدیدار شد.

در سالهای قبل از 1370 این روستا در داخل و در اطراف خود جنگلها و درختان زیادی را داشت. رودهای پر آب و جنگلهای انبوه و پر پشت، جوی هایی که از رودهای دور دست سر چشمه میگرفتند و به باغهای انگور می رسیدند و باغها و مزارع یونجه و جنگلها را سیراب میکردند. زمستانهای پربرف باعث شده بودند از هرگویی چشمه ای می جوشید و پا در هر چمنی که میگذاشتی در آن فرو میرفتی ... ولی بعد از این سالهای پربرف و باران، کم کم زمستانها از بارش برف کاسته شد و چند سالی در زمستان بیش از یک یا دو بار برف نیامد. در فصل بهار هم از بارش باران خبری نبود ابرها می آمدند و می رفتند ولی از باران خبری نبود ... کم کم جوی ها کم آب شدند. آب جوی ها در میان راه رود تا باغها در زمین فرو می رفتند و به باغها نمیرسیدند. صحنه برای آنهایی که درک میکردند صحنه دلخراشی بود بسیاری از جنگلها خشک شدند با خودم میگوییم آیا آن سالهای سر سبز باز هم بر می گردند؟

گردآوری: سعید زنگنه

 

مهاجرت به آمریکا و کانادا
: برای دریافت مشاوره درباره روستای آرپادره فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «روستای آرپادره» در کادر زیر بنویسید :
3 + 7 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید