کد مطلب:  7183  درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
21 شوال، فتح آندلس به دست مسلمانان ، 92 ه ق

21 شوال، فتح آندلس به دست مسلمانان ، 92 ه ق

امپراطوری اسلامی در دورۀ امویان، شاهد بزرگ ترین توسعه بود. سپاه آنها در همین دوران در شرق و غرب به پیروزیهای زیادی دست یافت. فتح آندلس به دست مسلمانان و سقوط آ
زمان مطالعه: 1 دقیقه

فتح آندلس به دست مسلمانان

مسلمانان شبه جزیره ایبریا در جنوب غربی اروپا را اندلس یا اندلس اسلامی می نامیدند. مسلمانان پس از فتح مراکش در اندیشه تصرف اندلس بر آمدند.  

این فتح پس از گشایش جبل‌طارق و توسط طارق بن زیاد در 21 شوال 92 در عهد ولید بن عبدالملک صورت گرفت و تا آخرین تصرفات آن 4 سال طول کشید.

در سال 92 هجری قمری مسلمانان عرب و بربرهای شمال آفریقا تحت فرماندهی سردار نامی، طارق بن زیاد- که خود از قوم سلحشور بربر و یکی از افسران لایق موسی بن نصیر فرمانروای آفریقا بود- با 12 هزار سپاهی از تنگه میان مراکش و اسپانیا که امروز به نام وی معروف به «جبل‌الطارق» است گذشتند و در اندک زمانی سراسر اسپانیا را که شامل کشور پرتقال کنونی هم بود فتح کردند.

این فتح با نهایت سرعت انجام گرفت.

تمام شهرهای بزرگ، دروازه‌ها را بر روی این سپاه فاتح گشودند و شهرهایی مانند قرطبه، مانقه، غرناطه و طلیطله، بدون زحمت فتح شدند و به تصرف مسلمانان در آمدند، و در طلیطله که پایتخت مسیحیان بود 25 تاج از سلاطین گت به دست آنها افتاد.

رفتار مسلمانان با اهل اندلس همان رفتاری بود که با اهالی مصر و شام داشتند.

اختیار اموال ، معابد و قوانین آنها را به خودشان واگذار کردند و نیز آنها را مختار نمودند که زیر حکومت و قضاوت هم کیش خود باقی بمانند، و مطابق شروط چندی سالیانه جزیه‌ای بدهند که مقدارآن برای امرا و اشراف یک دینار (15فرانک) و برای عامه نصف دینار بود.

آن شروط به قدری سبک و ساده بود که همۀ مردم بدون درنگ قبول کردند و جز در برابرتعدادی از ارباب ثروت و ملاکین گردنکش، دیگر برای مسلمانان ضرورتی باقی نماند که با کسی مقابله کنند.

: برای دریافت مشاوره درباره 21 شوال، فتح آندلس به دست مسلمانان ، 92 ه ق فرم زیر را تکمیل کنید
پرداخت هزینه مشاوره

معرفی نویسنده:

محتوا و مقالات پروفایل عمومی آسمونی توسط جمعی از همکاران دپارتمان های مختلف آسمونی نگارش و ویراستاری می شود، و بیشتر حول و محور موضوعات عمومی و روزانه می باشد

instagram.com/asemooniportal

نظر خود را درباره «21 شوال، فتح آندلس به دست مسلمانان ، 92 ه ق» در کادر زیر بنویسید :

7 - 3 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید