کد مطلب:  19772 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 3 دقیقه
نهاوندیان: سیاست ارعاب و تهدید آمریکا بانک های اروپایی را برای کار با ایران محتاط کرد

نهاوندیان: سیاست ارعاب و تهدید آمریکا بانک های اروپایی را برای کار با ایران محتاط کرد

به گزارش آسمونی: رییس دفتر رییس جمهور با بیان اینکه خوی تجاوزگری و خصمانه آمریکا نسبت به ایران سر جای خود...
زمان مطالعه: 3 دقیقه

america-policy-of-intimidation-and-threats-make-european-banks-cautious-to-work-with-iran
america-policy-of-intimidation-and-threats-make-european-banks-cautious-to-work-with-iran

به گزارش آسمونی:

رییس دفتر رییس جمهور با بیان اینکه خوی تجاوزگری و خصمانه آمریکا نسبت به ایران سر جای خود وجود دارد، گفت: سیاست ارعاب و تهدید آمریکا بانک های اروپایی را برای کار با ایران محتاط کرده است.
محمد نهاوندیان رییس دفتر رییس جمهور با حضور در گفت و گوی ویژه خبری پیرامون سفرهای برون مرزی اقتصادی دولت بخصوص سفر اخیر به سوییس و سوئد و عملکرد 39 ماهه دولت اظهار داشت: در برجام عرصه مهمی که امتیاز پیدا کردیم، عرصه اقتصاد است. ما از توافق موقت هسته ای هم همکاری خوبی با بانک های سوییس داشتم.

وی افزود: در دنیا هزاران میلیارد دلار سرمایه است و خود اروپایی ها در مورد ایران به یک فرصت 2 تریلیون دلاری معتقدند و اینکه ایران سودآوری مطمین دارد. 

رییس دفتر رییس جمهور تصریح کرد: سیاست ارعاب و تهدید آمریکا بانک های اروپایی ها برای کار با ایران محتاط کرده است. رییس اتحادیه بانکداران سوییس گفت 110 بانک این کشور درگیر اقدامات آمریکا هستند.

نهاوندیان با تاکید بر اینکه رویکرد تجاوزکارانه آمریکا در بسیاری موارد خود را نشان داده است،گفت: در سفیر اخیر به بانک های سوییس و سوئد تبیین شد که بعد از برجام امکان ارتباطات بانکی و همکاری وجود دارد و حتی شرکت های وابسته به آمریکا هم می توانند همکاری داشته باشند. 

وی پیرامون اقدامات دولت برای حل مشکلات روابط بانکی گفت: از جمله پیشنهاد ها ایجاد شعبه بانک های ایرانی در خود کشور سوییس و سوئد بود که نسبت به این پیشنهاد استقبال شد. برای حل مسایل بین بانکی اینکه منتظر بمانیم در جلسات سیاسی که قرار است 6 ماه یا یکسال طول بکشد بنشینیم، پیشنهاد تشکیل گروه کاری بین سیستم بانکی شد.

رییس دفتر رییس جمهور در ادامه تصریح کرد: تحریم یک تصمیم سیاسی بود با آثار اقتصادی، تحریم اقتصادی شکست و حصار فروریخت. برای اینکه آثار اقتصادی آن تبدیل به بنای جدید شود باید در هر حوزه مذاکره صورت گیرد. برای مثال با اضافه امتیازی که د برجام گرفته شد تحریم 37 ساله صنعت هوایی شکست و با مذاکرات دیگری که صورت گرفت، قراردادی منعقد شد.

نهاوندیان با تاکید بر اینکه خوی تجاوزگری و خصمانه آمریکا نسبت به ایران سر جای خود هست، گفت: برجام مذاکره با آمریکا برای حل مسایل ابران با آمریکا نبود.  ایران تصمیم نگرفته با آمریکا برای روابط دوجانبه مذاکره داشته باشد. آمریکا باید گام های زیادی بردارد تا مسوولان ما به این نتیجه برسند. 

وی افزود: آمریکا باید متعهد به برجام باشد. مقامات سیاسی ما مرتب باید این موضوع را گوشزد کنند و مانند تصمیم غلطی که کنگره آمریکا گرفته که نقض برجام است، نظام ما واکنش متناسب را خواهد داشت. اگر آمریکا این غلط را بکند و اجرایی کند بعنوان نقض فاحش برجام برخورد خواهد شد. 

رییس دفتر رییس جمهور با بیان اینکه ما نباید امید به آمریکا داشته باشیم، گفت: باید ما در کنار دیپلماسی سیاسی، دیپلماسی فعال اقتصادی نیاز داریم. افراطیون در آمریکا با تصویب آن قانون در کنگره می خواهند فضای خوبی که نسبت به اقتصاد ایران پیدا شده را مخدوش کنند. 

نهاوندیان با بیان اینکه انگیزه اتحادیه اروپا بعد از برجام برای همکاری با ایران بیشتر شده است، گفت: ما باید این شرایط مساعد را تبدیل به توافق و قرار داد کنیم تا فاصله اروپا با تصمیمات ضد ایرانی آمریکا بیشتر شود.

وی ادامه داد: برجام توانست از همگرایی دروغینی که توانسته بودند بین آمریکا و اروپا برقرار کنند بشکند و حال احتمال اینکه اروپا با آمریکا همراهی کند بسیار کمتر است. 

رییس دفتر رییس جمهور در ادامه سخنان خود پیرامون برنامه دولت در حوزه اشتغال گفت: در سه سال گذشته بطور متوسط به تعداد شاغلین کشور بالای 700 هزار اضافه شده است البته به کاهش نرخ بیکاری نینجامیده چون تقاضا بیشتر از عرضه است. 

نهاوندیان ادامه داد: از جمله اقدامات صورت گرفته، سیستم بانکی برای حل مشکل واحدهای تولیدی اقدام ویژه کرده است که در راستای ستاد تسهیل است. 

وی پیرامون احتمال تغییر در تیم اقتصادی دولت گفت: تصمیم گیری در مورد مسوولان تابع عوامل مختلف است. در زمان لازم ترمیم کابینه صورت گرفته که در آینده هم اگر لازم دیده شود ترمیم صورت می گیرد. هرجا همراهان قوی تری باشند باید آغوش گشود. بنا باید بر هم افزایی باشد، از ترد و حذف و برچسب و حیدری نعمتی کردن سودی حاصل نمی شود.

منبع: نامه نیوز

: برای دریافت مشاوره درباره نهاوندیان: سیاست ارعاب و تهدید آمریکا بانک های اروپایی را برای کار با ایران محتاط کرد فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «نهاوندیان: سیاست ارعاب و تهدید آمریکا بانک های اروپایی را برای کار با ایران محتاط کرد» در کادر زیر بنویسید :
4 + 8 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید