ارزیابی مهاجرت
کد مطلب:  5794 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 10 دقیقه
ایالت های آمریکا

ایالت های آمریکا

ایالات متحده آمریکا همانطور که از نامش پیداست دارای ایالت های بسیاری است که این چنین این کشور را نامیده اند.
زمان مطالعه: 10 دقیقه

ایالات متحده آمریکا (The United States of America) کشوری در آمریکای شمالی، و به پایتختی شهر واشینگتن، دی.سی. است. آمریکا سومین کشور پر جمعیت دنیا و سومین کشور پهناور جهان است، و از لحاظ نژادی و گوناگونی مردم، متنوع‌ترین کشور جهان شناخته می‌شود. در ادامه مطلب آسمونی با تمام ایالت های آمریکا آشنا می شویم.

ایالات متحده آمریکا

کشور آمریکا از شرق با اقیانوس اطلس، در غرب با اقیانوس آرام، از شمال با کشور کانادا، و از جنوب با مکزیک همسایه‌است. این کشور از راه پایگاه دریایی گوانتانامو نیز مرز مشترک اندکی با کوبا دارد. آمریکا همچنین از طریق آلاسکا با روسیه مرز آبی دارد. به علاوه، مجموعه‌ای از جزیره‌ها، ناحیه‌ها، و مناطق متعلق به آمریکا در سراسر جهان پراکنده‌اند.

آمریکا با تولید ناخالص داخلی بیش از 13٬000 میلیارد دلار در سال و 19٪ قدرت خرید جهان، بزرگترین اقتصاد در میان کشورهای جهان را دارا است. نظام حکومتی آمریکا در چارچوب قانون اساسی، و بر اساس سیستم جمهوری فدرال بنیان نهاده شده‌است. این کشور در سال 1776 میلادی، در پی اعلام استقلال و اتحاد 13 مستعمرهٔ سابق بریتانیا شکل گرفت.

ایالات متحده آمریکا پس از حضور در جنگ جهانی اول و جنگ جهانی دوم، قدرت اثرگذاری خود در جهان را گسترش داد. آمریکا به عضویت دائم شورای امنیت سازمان ملل در آمده‌است و از بنیانگذاران پیمان نظامی ناتو محسوب می‌شود و پس از فروپاشی شوروی و پایان جنگ سرد به عنوان یک ابرقدرت منحصربه‌فرد درآمد.شهروند ایالات متحدهٔ آمریکا را معمولاً «آمریکایی» می‌نامند.

ایالت‌ های آمریکا

کشور آمریکا 50 ایالت دارد که هر کدام از آنها بنا بر سامانه فدرالی حاکم، دارای سطح بالایی از خودگردانی هستند. کشور آمریکا دارای ایالت های بسیاری است و افرادی که قصد مهاجرت به آمریکا را دارند می توانند حق انتخاب زیادی داشته باشند. در بخش زیر با ایالت های آمریکا آشنا میشویم:

ایالت های آمریکا
ایالت های آمریکا

 

ایالت آلاباما

ایالت آلاباما جزو ایالت های جنوبی کشور آمریکا به شمار می‌آید. این ایالت از سمت غرب با ایالت میسیسیپی واز سمت جنوب با ایالت فلوریدا و خلیج مکزیک و از سمت شرق با ایالت جورجیا و از سمت شمال با ایالت تنسی مرز مشترک دارد.

ایالت آلاسکا

مساحت ایالت آلاسکا حدود 1.717.854 کیلومتر مربع  می باشد. این ایالت از 150 جزیره کوچک و بزرک تشکیل شده و جزو کم جمعیت‌ترین ایالالت متحده آمریکا است

ایالت آریزونا

آریزونا یا ایالت مس ششمین ایالت بزرگ آمریکاست و در قسمت جنوب غربی این کشور قرار دارد. گرند کنیون یکی از مشهورترین جاذبه های توریستی جهان در آریزوناست و برای همین به ایالت گرند کنیون هم معروف است

ایالت آرکانزاس

ایالت آرکانزاس از جنوب با لویزیانا و از جنوب غرب با تکزاس و از غرب با اکلاهما و از شمال با میزوری و از شرق با تنسی و میسیسیپی هم‌مرز است.

ایالت کاليفرنيا 

ایالت کالیفرنیا آمریکا
ایالت کالیفرنیا آمریکا

ایالت کالیفرنیا در بخش غربی کشور آمریکا و در کرانه اقیانوس آرام قرار دارد. این ایالت از سمت شرق با ایالتهای آریزونا و نواداو از سمت شمال با ایالت اورگن و در جنوب با ایالت باکا کالیفرنیای مکزیک هم‌مرز است.

ایالت کلرادو

ایالت کلرادو جزو ایالتهای جنوب‌غربی کشور آمریکا به شمار می‌رود. این ایالت از سمت شمال‌شرقی با ایالت نبراسکا و از سمت جنوب‌شرقی با ایالت اکلاهاما و از سمت شمال با ایالت وایومینگ و از سمت غرب با ایالت یوتا و از سمت جنوب‌غربی با ایالت آریزونا هم‌مرز می‌باشد.

ایالت کنتیکت 

ایالت کنتیکت یکی از ایالتهای شمال‌شرقی کشور آمریکا می‌باشد. این ایالت از سمت شمال با ایالت ماساچوست و از سمت غرب با ایالت نیویورک و از سمت شرق با ایالت رودآیلند و از سمت جنوب با ایالت لانگ آیلند هم‌مرز می‌باشد.

ایالت دلاور

ایالت دلاور در شمال‌شرقی کشور آمریکا واقع شده است و یکی از ایالتهای ساحلی اقیانوس اطلس به شمار می‌آید. این ایالت از سمت جنوب و غرب با ایالت مریلند و از سمت شمال با ایالت پنسیلوانیا و از سمت شرق با ایالت نیوجرسی و اقیانوس اطلس هم‌مرز می‌باشد.

ایالت فلوريدا 

ایالت فلوریدای آمریکا
ایالت فلوریدای آمریکا

ایالت فلوریدا در جنوب‌شرقی کشور آمریکا قرار گرفته است. و این ایالت در سمت شمال با ایالتهای جورجیا و آلاباما ودر غرب با ایالت آلاباما و خلیج مکزیک و در سمت جنوب و شرق با اقیانوس اطلس هم‌مرز می‌باشد.

ایالت جورجینا 

ایالت جورجیا جزو ایالتهای جنوبی کشور آمریکا می‌باشد. این ایالت از سمت شمال‌شرق با ایالت کارولینای جنوبی و از سمت شمال با ایالتهای تنسی و کارولینای شمالی و از سمت جنوب با ایالت فلوریدا و از سمت غرب با ایالت آلاباما و از سمت جنوب‌شرقی با اقیانوس اطلس هم‌مرز می‌باشد.

ایالت هاوایی

ایالت هاوایی آمریکا
ایالت هاوایی آمریکا

ایالت هاوایی مجمع‌الجزایری در اقیانوس آرام بوده که شامل هشت جزیره اصلی به نامهای نیهاو کائوآئی اوآهو مولوکای کاهولاوی لانائی مائوئی و هاوایی می‌باشد. مساحت تقریبی ایالت هاوایی حدود بیست و نه هزار کیلومترمربع و جمعیتی بالغ بر یک میلیون و چهارصد و سی نفر می‌باشد.

ایالت آیداهو

ایالت آیداهو جزو ایالتهای غربی کشور آمریکا به حساب می‌آید.و این ایالت از سمت شرق با ایالت وایومینگ و از سمت غرب با ایالتهای واشینگتن و اورگان و از سمت جنوب با ایالتهای نوادا و یوتا و از سمت شرق و شمال‌شرقی با ایالت مونتانا هم‌مرز می‌باشد.

ایالت ایلینوی

 ایالت ایلینوی از ایالتهای غرب میانه کشور آمریکا به حساب می‌آید. این ایالت از سمت غرب با ایالتهای آیووا و میزوری و از سمت شرق با ایالت ایندیانا و از سمت شمال با ایالت ویسکانسین و از سمت جنوب با ایالت کنتاکی و از سمت شمال‌شرقی و بوسیله دریاچه میشیگان با ایالت میشیگان مرز مشترک دارد

ایالت ایندیانا

ایالت ایندیانا یکی از ایالتهای غرب میانه در کشور آمریکا به حساب می‌آید. این ایالت از سمت شمال با ایالت میشیگان و از سمت جنوب و جنوب‌شرقی با ایالت کنتاکی و از سمت شمال‌غربی از طریق دریاچه میشیگان با ایالت میشیگان و از سمت غرب با ایالت ایلینوی مرز مشترک دارد.

ایالت آیووا

ایالت آیووا یکی از ایالتهای غرب‌میانه کشور آمریکا می‌باشد. این ایالت از سمت شرق با ایالت ایلینوی و از سمت غرب با ایالت نبراسکا و از سمت شمال‌شرقی با ایالت ویسکانسین و از سمت شمال‌غربی با ایالت داکوتای جنوبی و از سمت جنوب با ایالت میزوری مرز مشترک دارد.

ایالت کانزاس

ایالت کانزاس جزو ایالتهای غرب میانه کشور آمریکا محسوب می‌شود. این ایالت از سمت شرق با ایالت میزوری و از سمت شمال با ایالت نبراسکا و از سمت غرب با ایالت کلرادو و از سمت جنوب با ایالت اکلاهاما مرز مشترک دارد.

ایالت کنتاکی

ایالت کنتاکی آمریکا
ایالت کنتاکی آمریکا

ایالت کنتاکی پانزدهمین ایالتی است که به کشور آمریکا پیوسته است. این ایالت از سمت جنوب‌شرقی با ایالت ویرجینیا و از سمت شمال‌غربی با ایالتهای میزوری و تنسی و از سمت شرق با ایالت ویرجینیای غربی و از سمت شمال و شمال‌شرقی با ایالت اویاهو و از سمت شمال‌غربی با ایالتهای ایندیانا و ایلینوی مرز مشترک دارد.

ایالت لوئیزیانا 

ایالت لوئیزیانا جزو ایالتهای جنوبی کشور آمریکا محسوب می‌شود. این ایالت از سمت شرق با ایالت می‌سی‌سی‌پی و از سمت شمال با ایالت آرکانزاس و از سمت غرب با ایالت تگزاس و از سمت جنوب با خلیج مکزیک مرز مشترک دارد.

ایالت مین

ایالت مین در شمال‌شرقی کشور آمریکا واقع شده است. این ایالت از سمت غرب با ایالت نیوهمپشایر و از سمت جنوب و شرق با اقیانوس اطلس و از سمت شمال‌غربی با ایالت کبک در کشور کانادا و از سمت شمال‌شرقی با ایالت نیوبرانزویک در کشور کانادا مرز مشترک دارد.

ایالت مریلند

ایالت مریلند در شمال‌شرقی کشور آمریکا واقع شده است. این ایالت از سمت جنوب با ایالت ویرجینیا و از سمت شمال با ایالت پنسیلوانیا و از سمت غرب با ایالت ویرجینیای غربی و از سمت شرق با ایالت دلاویر و اقیانوس اطلس مرز مشترک دارد.

ایالت ماساچوست 

ایالت ماساچوست آمریکا
ایالت ماساچوست آمریکا

ایالت ماساچوست یکی از ایالتهای شرقی کشور آمریکا به حساب می‌آید. این ایالت از سمت جنوب با ایالتهای کانتیکت و رود آیلند و از سمت شمال با ایالتهای نیوهامپشیر و ورمونت و از سمت غرب با ایالت نیویورک و از سمت شرق با اقیانوس اطلس مرز مشترک دارد.

ایالت میشیگان 

ایالت میشیگان در قسمت غرب‌میانه کشور آمریکا واقع شده است. این ایالت با ایالت انتاریو از کشور کانادا وبا ایالتهای اوهایو و ایندیانا و ویسکانسین مرز خاکی مشترک و با ایالتهای ایلینوی و مینه‌سوتا از کشور آمریکا مرز آبی مشترک دارد.

ایالت مینسوتا 

ایالت مینه‌ سوتا جزو ایالتهای غرب‌میانه کشور آمریکا به حساب می‌آید. این ایالت از سمت جنوب با ایالت آیووا و از سمت غرب با ایالتهای داکوتای شمالی و داکوتای جنوبی و از سمت شمال با ایالتهای اوتاریو و مانیتوبا در کشور کانادا مرز خاکی مشترک و از سمت شرق بوسیله دریاچه سوپریور با ایالتهای میشیگان و ویسکانسین مرز آبی دارد.

ایالت می سی سی پی

ایالت میسی‌ سی‌ پی جزو ایالتهای جنوبی کشور آمریکا محسوب می‌شود. این ایالت از سمت شرق با ایالت آلاباما و از سمت شمال با ایالت تنسی و از سمت غرب با ایالتهای آرکانزاس و لوئیزیانا و از سمت جنوب با خلیج مکزیک مرز مشترک دارد.

ایالت میزوری

ایالت میزوری جزو ایالتهای غرب‌میانه کشور آمریکا به حساب می‌آید. این ایالت از سمت شرق و در طول رودخانه می‌سی‌سی‌پی با ایالتهای ایلینوی وکنتاکی و تنسی و از سمت شمال با ایالت آیووا و از سمت غرب با ایالتهای نبراسکا، اکلاهاما و کانزاس و از سمت جنوب با ایالت آرکانزاس مرز مشترک دارد.

ایالت مونتانا

ایالت مونتانا جزو ایالتهای غربی کشور آمریکا به حساب می‌آید. این ایالت از سمت جنوب با ایالت وایومینگ و از سمت شرق با ایالتهای داکوتای جنوبی و داکوتای شمالی و از سمت غرب با ایالت آیداهو از کشور آمریکا و از سمت شمال با ایالتهای آلبرتا ساسکاچوان و بریتیش کلمبیا از کشور کانادا مرز مشترک دارد.

ایالت آلاسکا

ایالت آلاسکا آمریکا
ایالت آلاسکا آمریکا

ایالت آلاسکا پهناورترین ایالت کشور آمریکا به حساب می‌آید. این ایالت در سمت جنوب با خلیج آلاسکا و اقیانوس آرام و در سمت غرب با کشور روسیه و دریای برینگ و تنگه برینگ و دریای چوکچی در سمت شمال با دریای بوفورت و اقیانوس منجمد شمالی در شمال و در سمت شرق با منطقه یوکون و ایالت بریتیش کلمبیا در کشور کانادا هم‌مرز می‌باشد.

ایالت آریزونا

ایالت آریزونا در قسمت جنوب غربی کشور آمریکا قرار داشته و دارای منطقه‌ای کوهستانی می‌باشد. ایالت آریزونا از سمت شمال با ایالت یوتا و از سمت جنوب با ایالت سونورای کشور مکزیک و از سمت شرق با ایالت نیومکزیکو و از سمت شمال‌غربی با ایالت نوادا هم‌مرز بوده است.

ایالت نوادا

ایالت نوادا جزو ایالتهای غربی کشور آمریکا به حساب می­آید. این ایالت از سمت شرق با ایالتهای یوتا و آریزونا و از سمت جنوب و غرب با ایالت کالیفرنیا و از سمت شمال با ایالتهای آیداهو و اورگن مرز مشترک دارد.

ایالت نیوهمپشایر

ایالت نیوهمپشایر جزو ایالتهای شمال­ شرقی کشور آمریکا محسوب می­شود. این ایالت از سمت غرب با ایالت ورمانت و از سمت شرق با ایالت مین و اقیانوس اطلس و از سمت شمال با ایالت کبک در کشور کانادا و از سمت جنوب با ایالت ماساچوست مرز مشترک دارد.

ایالت نیوجرسی

ایالت نیوجرسی جزو ایالتهای شرقی کشور آمریکا محسوب می شود. این ایالت از سمت شرق با اقیانوس اطلس و از سمت شمال و شمال­شرقی با ایالت نیویورک و از سمت غرب با ایالت پنسیلوانیا و از سمت جنوب­غربی با ایالت دلاویر مرز مشترک دارد.

ایالت نیو مکزیکو

ایالت نیومکزیکو جزو ایالتهای جنوب­ غربی کشور آمریکا محسوب می­شود. این ایالت از سمت غرب با ایالت آریزونا و از سمت شمال با ایالت کلرادو و از سمت شرق و جنوب­شرقی با ایالتهای اوکلاهاما و تگزاس و از سمت جنوب با کشور مکزیک مرز مشترک دارد.

ایالت نیویورک

ایالت نیویورک آمریکا
ایالت نیویورک آمریکا

ایالت نیویورک جزو ایالتهای شمال­ شرقی کشور آمریکا به حساب می­آید. این ایالت از سمت شمال با ایالت های کبک و انتاریو از کشور کانادا و از سمت شرق با ایالتهای ورمونت و ماساچوست و رودآیلند و کانکتیکت و از سمت جنوب با ایالتهای نیوجرسی و پنسیلوانیا مرز مشترک دارد.

ایالت کارولینای شمالی 

ایالت کارولینای شمالی جزو ایالتهای جنوبی کشور آمریکا به حساب می­آید. این ایالت از سمت غرب با ایالت تنسی و از سمت جنوب با ایالتهای جورجیا و کارولینای جنوبی و از سمت شرق با اقیانوس اطلس و از سمت شمال با ایالت ویرجینیا مرز مشترک دارد.

ایالت داکوتای شمالی

ایالت داکوتای شمالی جزو ایالتهای غرب­ میانه کشور آمریکا محسوب می­گردد. این ایالت از سمت شرق با ایالت مینه­سوتا و از سمت شمال با ایالت ساسکاچوان در کشور کانادا و از سمت جنوب با ایالت داکوتای جنوبی و از سمت غرب با ایالت مونتانا مرز مشترک دارد.

ایالت اوهایو 

ایالت اوهایو جزو ایالت های شرقی کشور آمریکا محسوب می­گردد. این ایالت از سمت شمال­ غربی با ایالت میشیگان و از سمت شرق با ایالت پنسیلوانیا و از سمت جنوب­شرقی با ایالت ویرجینیای غربی و از سمت غرب با ایالت ایندیانا و از سمت جنوب با ایالت کنتاکی و از سمت شمال با دریاچه ایری مرز مشترک دارد.

ایالت ورمونت

ایالت ورمانت جزو ایالت های شمال­ شرقی کشور آمریکا محسوب می­گردد. این ایالت از سمت شرق با ایالت نیوهمپشایر و از سمت شمال با ایالت کبک در کشور کانادا و از سمت جنوب با ایالت ماساچوست و از سمت غرب با ایالت نیویورک مرز مشترک دارد.

ایالت ویرجینیا

ایالت ویرجینیا
ایالت ویرجینیا

ایالت ویرجینیا در منطقه آتلانتیک جنوبی کشور آمریکا قرار گرفته است. این ایالت از سمت شرق با ایالت واشینگتن و اقیانوس اطلس و از سمت شمال با ایالت مریلند و از سمت جنوب با ایالت کارولینای شمالی و از سمت شمال و غرب با ایالت ویرجینیای غربی و از سمت غرب با ایالت کنتاکی مرز مشترک دارد.

ایالت واشنگتن 

ایالت واشینگتن جزو ایالت های غربی کشور آمریکا محسوب می­گردد. این ایالت از سمت شمال با ایالت بریتیش کلمبیا در کشور کاناداو از سمت جنوب با ایالت اورگن و از سمت شمال­ غربی با اقیانوس آرام و از سمت شرق با ایالت آیداهو مرز مشترک دارد.
البته ناحیهٔ واشینگتن، دی.سی. جزو هیچ یک از ایالات آمریکا نیست و در منطقه خودمختار کلمبیا قرار دارد. ناحیه کلمبیا، در اصل بخشی از ایالت مریلند بود که در سال 1790 برای تأسیس مرکز آمریکا یعنی شهر واشینگتن، دی‌. سی. در نظر گرفته شد.

ایالت وایومینگ 

ایالت وایومینگ جزو ایالت های غرب کشور آمریکا محسوب می­گردد. این ایالت از سمت شرق با ایالت های نبراسکا و داکوتای جنوبی و از سمت غرب با ایالت آیداهو و از سمت شمال با ایالت مونتانا واز سمت جنوب با ایالت کلرادو و از سمت جنوب­غربی با ایالت یوتا مرز مشترک دارد.

ایالت ویسکانسین

 ایالت ویسکانسین جزو ایالت های غرب­ میانه کشور آمریکا محسوب می­گردد. این ایالت از سمت جنوب­ غربی با ایالت آیووا و از سمت شمال­ شرقی با ایالت میشیگان و از سمت غرب با ایالت مینه­سوتا و از سمت جنوب با ایالت ایلینوی و از سمت شرق با دریاچه میشیگان و از سمت شمال با دریاچه سوپریور مرز مشترک دارد.

ایالت ویرجینیا غربی

ایالت ویرجینیای غربی جزو ایالت های شرقی کشور آمریکا محسوب می­گردد. این ایالت از سمت شرق و شمال­ شرقی با ایالت مریلند و از سمت شمال­ غربی با ایالت اوهایو و از سمت شمال با ایالت پنسیلوانیا و از سمت جنوب­ غربی با ایالت کنتاکی و از سمت جنوب­شرقی با ایالت ویرجینیا مرز مشترک دارد.

نظر خود را درباره «ایالت های آمریکا» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید
ارزیابی مهاجرت
: برای دریافت مشاوره درباره ایالت های آمریکا فرم زیر را تکمیل کنید

هزینه مشاوره ۳۰ هزار تومان می باشد

پاسخ مشاوره شما ظرف 1 روز کاری در پنل شما درج می شود و پیامک دریافت می کنید