مهاجرت به آمریکا و کانادا
کد مطلب:  25958 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
سفیر کیست؟ مأموریت اصلی سفرا و سفیر در زمینه های مختلف

سفیر کیست؟ مأموریت اصلی سفرا و سفیر در زمینه های مختلف

سفیر به عالی‌ترین نماینده و مقام رسمی سیاسی یک کشور نزد کشور یا سازمان بین‌المللی پذیرنده را می‌گویند....
زمان مطالعه: 2 دقیقه

سفیر کیست؟ مأموریت اصلی سفرا و سفیر در زمینه های مختلف
سفیر کیست؟ مأموریت اصلی سفرا و سفیر در زمینه های مختلف

سفیر به عالی‌ترین نماینده و مقام رسمی سیاسی یک کشور نزد کشور یا سازمان بین‌المللی پذیرنده را می‌گویند. آسمونی در این بخش در مورد سفیر و وظایف سفیر بیشتر صحبت می کند. از شما عزیزان دعوت می کنیم تا پایان این مقاله همراهمان باشید و ما را از نظرات ارزشمندتان آگاه سازید.

مأموریت اصلی سفرا (جمع سفیر) این است که از حقوق شهروندان کشور خود در کشور مقابل دفاع کنند. همچنین کلیهٔ امور شهروندان یک کشور در کشور مقابل به عهدهٔ سفارت آن کشور است. به معنای ساده‌تر، سفیر نمایندهٔ سیاسی مقیم کشورها در کشور دیگر است. حال اگر شخصی غیر از آن به‌عنوان سفیر از کشوری دیگر فرستاده شود به آن «سفیر فوق‌العاده» یا «فرستادهٔ ویژه» نیز می گویند

عنوان عالیترین مقام دیپلماتیک یک کشور در کشور دیگر است،که در ایران پسوند «کبیر» به آن اضافه میکنند،در حالی که چنین عنوانی در کشورهای دیگر وجود ندارد.

در گذشته عنوان سفارت به نمایندگان سیاسی کشورها که برای انجام مأموریت خاصی به یک کشور میرفتند اطلاق می شد،ولی در حال حاضر عنوان سفیر به نمایندگان سیاسی مقیم کشورها در کشور دیگر اطلاق میشود و اگر نماینده ای از طرف یک کشور دیگری اعزام شود او را «فرستاده ی ویژه» یا سفیر فوق العاده مینامند.

در مواردی که روابط دو کشور در سطح عالی نباشد به جای سفیر «وزیر مختار» با یکدیگر مباذله میکنند که در سلسله مراتب دیپلماتیک یک درجه پایین تر از سفیر است،ولی این رسم تقریبا منسوخ شده و عنوان وزیر مختار به شخص دوم هیئت دیپلماتیک اطلاق میشود.ذر مواقعی که کشوری سفیر خود را از کشور دیگر به هر دلیلی احضار میکند،وظایف سفیر غالبا به کاردار سفارت که در رده ی سوم مقامات دیپلماتیک پس از سفیر و وزیر مختار قرار دارد محول میگردد.البته کاردار از حقوق و امتیازات سفیر در تماس و مذاکره با رویس کشور برخوردار نیست و ادامه ی روابط سیاسی دو کشور در سطح کاردار معمولا حاکی از تیرگی روابط دو کشور میباشد.

بعضی کشورها برای برقراری رابطه با کشورهای دیگر نماینده ای به عنوان سفیر «آکردیته» اعزام میکنند،که معمولا دلیل محدودیت رابطه با آن کشور است،زیرا سفیر آکاردیته در واقع سفیر مقیم یک کشور همسایه است،که در ضمن وظایف رئیس نمایندگی سیاسی کشور متبوع خود را در کشور دیگری عهده دار است.

سفیر سیار

عنوان سفیر سیار به نمایندگی عالی دیپلماسی کشورها اطلاق میشود که در کشور خاصی مأموریت ندارند و برای انجام مأموریت های سیاسی به مجامع بین المللی یا کشورهای مختلف اعزام میگردند.بعضی از کشورها در نیویورک یا ژنو(مقر اروپایی سازمان ملل متحد) یک سفیر مقیم به عنوان سفیر سیار دارند که علاوه بر حضور در مجامع بین المللی برای انجام مأموریتهائی به کشورهای مختلف اعزام میشوند.سفیران سیار غیر از نمایندگان دائمی در مجامع بین المللی هستند که خود عنوان سفارت دارند. 

 

مهاجرت به آمریکا و کانادا
: برای دریافت مشاوره درباره سفیر کیست؟ مأموریت اصلی سفرا و سفیر در زمینه های مختلف فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «سفیر کیست؟ مأموریت اصلی سفرا و سفیر در زمینه های مختلف» در کادر زیر بنویسید :
2 + 8 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید