کد مطلب: 49937 درج نظر
زمان مطالعه: 3 دقیقه
همه چیز درباره سوپر کاپ ایتالیا

همه چیز درباره سوپر کاپ ایتالیا

همه چیز درباره سوپر کاپ ایتالیا-all about supercoppa italiana مسابقه ای بدون زمان و مکان!
زمان مطالعه: 3 دقیقه

همه چیز درباره سوپر کاپ ایتالیا-all about supercoppa italiana همه چیز درباره سوپر کاپ ایتالیا-all about supercoppa italiana

مسابقه ای بدون زمان و مکان!

اختصاصی آسمونی / مهدی زارعی

 

رقابت سوپرکاپ ایتالیا رقابتی است که هر ساله  همچون تمام کشورهای صاحب نام دنیا بین قهرمان و جام حذفی فوتبال ایتالیا برگزار می شود. برخلاف قدمت فوتبال ایتالیا، این رقابت ها را نمی توان رقابتی چندان قدیمی در فوتبال دانست. رقابت هایی که از سال 1988 برگزار شد و هر چند از آن زمان تاکنون وقفه ای در برگزاری سوپرکاپ ایجاد نشده، اما نه تنها استادیوم یا شهر ثابتی برای برگزاری این مسابقه در نظر گرفته نشده، بلکه حتی زمان و کشور برگزاری این مسابقه هم ثابت نیست! تا جایی که در طول ادوار مختلف، این مسابقه در کشورهایی چون آمریکا، چین، قطر و حتی لیبی و عربستان هم برگزار شده است و با توجه به شرایط اب و هوایی این کشورها، گاهی اوقات مسابقه در تابستان و گاهی در زمستان انجام گرفته است. برد(3-1) لاتزیو مقابل یوونتوس هم مثل بسیاری از بردهای تاریخ سوپرکاپ در خارج از ایتالیا رقم خورد. این بار در مدرن ترین ورزشگاه عربستان یعنی ورزشگاه دانشگاه ملک سعود.

میلان اولین فاتح سوپرکاپ اولین سوپرکاپ ایتالیا در 14 ژوئن 1989 برگزار شد. استادیوم سن سیرو قرار بود در آگوست 1988 میزبان این مسابقه باشد اما همزمانی مسابقه با المپیک سئول زمان مسابقه را تغییر داد. در دقیقه 14 جیانلوکا ویالی اولین گل تاریخ این جام را وارد دروازه میلان کرد. اما در ادامه فرانک ریکارد(18)، گراتزیانو ماناری( 72) و مارکو فان باستن( 90- پنالتی) گل های بعدی میلان را به ثمر رساندند و این تیم فاتح سوپر کاپ شد. در این دیدار آریگو ساکی مربی میلان نفرات زیر را به میدان فرستاده بود:  جیووانی گالی- مائورو تاسوتی،  آلساندرو کوستاکورتا،  برانکو باره سی( کاپیتان)، فیلیپو گالی،  آنجلو کولومبو،  فرانک ریکارد، کارلو آنچلوتی، کریستین لانتینیوتی، مارکو فان باستن و آلبریگو اوانی.

درخشش میلان در آمریکا! طی سالهای 1992 تا 94 میلان فاتح مطلق این رقابت ها بود و سه بار دیگر فاتح سوپرکاپ شد؛ اولین کاپ از این سه گانه را در 30 آگوست 1992 مقابل پارما کسب کرد. باز هم در سن سیرو و با برتری(2-1) مقابل پارما  به لطف گلهای فان باستن و دانیل ماسارو. یک سال بعد اتفاقی عجیب رخ داد و سوپرکاپ در روز 21 آگوست 1993 در  استادیوم  جان. اف. کندی آمریکا برگزار شد. 25268 نفر به تماشای این مسابقه آمدند و میلان با گل دقیقه 4 مارکو سیمونه موفق شد تورینو را شکست دهد. در 28 آگوست 1994 برای اولین بار سرنوشت این جام به ضربات پنالتی کشیده شد. پس از تساوی یک بر یک میلان و سامپدوریا، اوانی و میهایلوویچ دو پنالتی آخر سامپدوریا را از دست دادند و میلان با 4 ضربه آلبرتینی، بوبان، سیمونه و کوستاکورتا باز هم در سن سیرو فاتح این جام شد.

هت تریک در سوپرکاپ پس از یک دوره بازی در لیبی، در سال 2004 سوپرکاپ به ایتالیا بازگشت و میلان با هت تریک آندری شوچنکو(3-0) لاتزیو را در هم کوبید. این اولین هت تریک در تاریخ سوپرکاپ بود. پس از آن تا سال 2011 در تمام مسابقات سوپرکاپ، اینتر یکی از طرفین مسابقه بود و جالب تر آن که در سه سال متوالی رقیب این تیم آ.اس.رم بود. نتایج این مسابقات به شرح زیر است( قهرمان لیگ ابتدا نوشته شده است): 2005: یوونتوس(0-1) اینتر ( در وقت اضافی) 2006:اینتر(4-3) رم( در وقت اضافی) 2007: اینتر(0-1) رم 2008: اینتر(2-2) رم( در ضربات پنالتی اینتر 6 بر 5 پیروز شد) 2009: اینتر(1-2) لاتزیو 2010: اینتر(3-1) رم 2011: میلان(2-1) اینتر

آسیا میزبان دایمی سوپرکاپ ایتالیا از آن زمان تا به امروز تنها در سالهای 2010 و 2013 سوپرکاپ در ایتالیا برگزار شده است و سایر رقاب ها در آسیا بود. در سالهای 2009، 2011 و 2012 استادیوم ملی پن در چین میزبان مسابقه بود و در سال 2015 این رقابت در  استادیوم شانگهای برگزار شد. میزبانی رقابت های 2014 و 2016 هم به قطر و استادیوم جاسم بن حمد رسید. پس از میزبانی استادیوم الیمپیکو رم در سال 2017، این بار نوبت به میزبان عربستان رسید تا در سالهای 2018 و 2019 به ترتیب استادیوم های ملک عبدالله جده و دانشگاه ملک سعود شهر ریاض پذیرای فاتحان لیگ و جام حذفی ایتالیا باشند.

پرافتخارترین تیمها تا پایان سوپرکاپ 2019، تیم یوونتوس با 8 بار فتح این جام و 6 بار شکست در این مسابقه، رکورددار فتح سوپرکاپ ایتالیا به شمار می رود. میلان با 7 فتح این جام و 4 شکست در سوپرکاپ دومین تیم پرافتخار سوپرجام ایتالیاست. سایر تیم های پرافتخار این جام عبارت اند از : اینتر( 9 حضور در سوپرکاپ و 5 بار فتح این جام) لاتزیو( 8 حضور و فتح 5 سوپرکاپ) آ. اس. رم( 6 حضور و فتح 2 سوپرکاپ) ناپولی(3 حضور در سوپرکاپ و دو بار فتح این جام) سامپدوریا و پارما (4  حضور در سوپرکاپ و یک بار فتح این جام) فیورنتینا( 2 حضور و فتح یک سوپرکاپ) تورینو و ونتسیا( یک حضور و شکست در سوپرکاپ) نکته قابل توجه این است که مطابق معمول قهرمانان لیگ در برابر قهرمانان جام حذفی قدرت بیشتری نشان داده اند و تاکنون در برابر 7 قهرمانی تیم های فاتح جام حذفی در این جام، 22 بار سوپرکاپ ایتالیا به فاتحان سری آ رسیده است.

بهترین گلزنان سوپرکاپ بیشترین تعداد گلی که یک بازیکن در سوپرکاپ به ثمر رسانده 3 گل بوده است. 4 بازیکن تاکنون به این تعداد گل رسیده اند. این نفرات عبارت اند از : آلساندرو دل پیرو، ساموئل اتوئو، آندری شوچنکو و کارلوس توز.  

معرفی نویسنده:

Sport journalist & book author
runner & expert in radio

ثبت نظر درباره «همه چیز درباره سوپر کاپ ایتالیا»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

5 + 8 = ?