کد مطلب:  17397 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 5 دقیقه
الخاطر: بهترین کمک ایران صعود به جام جهانی است/ هواداران می‌توانند بدون ویزا به قطر بیایند

الخاطر: بهترین کمک ایران صعود به جام جهانی است/ هواداران می‌توانند بدون ویزا به قطر بیایند

 به گزارش آسمونی، دبیرکل برگزاری جام جهانی قطر اظهار کرد: قبل از اینکه صحبت‌هایم را شروع کنم برای هر دو تیم...
زمان مطالعه: 5 دقیقه

 به گزارش آسمونی، دبیرکل برگزاری جام جهانی قطر اظهار کرد: قبل از اینکه صحبت‌هایم را شروع کنم برای هر دو تیم آرزوی موفقیت می‌کنم. تیم ما هرگز به جام جهانی صعود نکرده اما شما چهار بار به جام جهانی صعود کرده‌اید. برای ما مهم است قبلا از میزبانی به جام جهانی برویم. با توجه به اینکه چهار و نیم تیم از آسیا به جام جهانی می‌روند آرزو می کنم ایران و قطر جزو این تیم‌ها باشند.

57344327
57344327

ناصر الخاطر گفت: همانطور گفتم که کمیته ما وظیفه برگزاری جام جهانی را دارد. فدراسیون فوتبال کشور میزبان، کمیته برگزاری محلی و فیفا مسئولان برگزاری جام جهانی هستند. در قطر با توجه به شرایط خاص، کمیته تشکیل شده نقش ایجاد ارتباط بین ارگان‌های دولتی را دارد و هر جا نیاز به کمک دولت بود از این کمیته اقدام می‌شود. کمیته ما از مسیرها تا متروها را فراهم می‌کند تا یک میزبانی خوب و دلپذیر را ارائه کند.

دبیرکل برگزاری جام جهانی 2022 قطر ادامه داد:  کار کمیته ما برگزاری مسابقات است و بخشی هم مربوط به میراثی است که این مسابقات بر جای می‌گذارد. ما استادیوم‌ها و تمام زیرساخت‌ها برای برگزاری زیر نظر می‌گیریم. این فشرده‌ترین جام جهانی از نظر مساحت است. مسافت کل، بین شمالی‌ترین و جنوبی‌ترین استادیوم کمتر از 70 کیلومتر است. مذاکراتی با فیفا داریم که جام‌جهانی را در هشت استادیوم برگزار کنیم اما هیچ چیز مشخص نیست. تا آخر امسال تعداد نهایی استادیوم ها مشخص می‌شود.

ناصر الخاطر اظهار کرد: همانطور که می‌دانید قطر کشور کوچکی است. این تعداد استادیوم بعد از جام جهانی شاید مورد استفاده ما قرار نگیرد. برای همین بحث میراث این استادیوم‌ها بعد از جام جهانی را قبل از مسابقات مشخص کردیم. نمی‌خواهم درباره هر استادیوم صحبت کنم چون زمان کمی داریم. درباره استادیوم الوکره باید بگویم که قبلا از طراحی ورزشگاه با مردم محله الوکره صحبت کردیم. از آن‌ها پرسیدیم شهر الوکره چه چیزی کم دارد و به چه امکاناتی نیاز دارد. مورد اول این بود که مردم محلی الوکره گفتند هتل و مدرسه کم داریم و با توجه به رشد قطر نیاز به هتل‌های بیشتری است.

دبیرکل برگزاری جام جهانی 2022 قطر ادامه داد: بعد از اینکه با مردم صحبت کردیم استادیومی که می‌سازیم باید تمام کمبودهای آن شهر مانند مدرسه پارک و هتل را تامین کند. تمام این امکانات را خودمان نساختیم و بخش خصوصی و سرمایه گذاران این کار را انجام دادند. استادیوم البیت در شهر الخور هم به گونه‌ای ساخته شده که نیاز مردم شهر را جبران کند. مرکز خرید، سالن‌های کنفرانس و ... در این استادیوم قرار دارد. پارک‌های عمومی هم برای مردم ساخته شده است. استادیوم‌های فعلی که باشگاه‌ها استفاده می‌کنند تخریب و بازسازی خواهند شد. بعد از جام جهانی محوطه اطراف استادیوم بدون استفاده نمی‌ماند بلکه مردم از امکانات اطراف آن استفاده خواهند کرد. امکانات استادیوم خلیفه هم توسط دانشجویان 10 دانشگاه مورد استفاده قرار می‌گیرد. استادیوم الریان هم مورد استفاده باشگاه الریان قرار می‌گیرد. در باشگاه الریان فدراسیون هاکی قطر  و دو زمین کریکت وجود دارد.
او گفت: مفهوم جدیدی را به فیفا ارائه دادیم که زمین‌های تمرین بعد از جام جهانی به پارک و فضای سبز تبدیل می‌شود. چمن مسابقات مهم‌ترین بحث‌های مسابقات است که ما به همین خاطر مرکز تحقیق تشکیل دادیم که کدام چمن با توجه به نوع خاک قطر و مسابقات مناسب است.

ناصر الخاطر، درباره میراثی که این مسابقات از خود به جای می‌گذارد گفت: ما در 2009 و 2010 که در کمپین درخواست میزبانی بودیم، به جامعه بین‌الملل این قول را دادیم که یک نسل از خودمان به جای بگذاریم. این جامعه هدف که به آنها نگاه می‌کنیم ارتقای وضعیت زندگی نسل جوان است. این برنامه مختص آسیا است و در کشورهای نپال، پاکستان و سوریه تا زمانی که ممکن بود و قطر اجرا شد. بخش دیگری از تعهد ما به دولت و مردم قطر این بود که کشور را از نظر محیطی ارتقا بدهیم. هر سال 22 مدرسه انتخاب می‌شوند و بین آن ها مسابقات برگزار می‌شود. در حقیقت تحت این برنامه کودکان یاد می‌گیرند که چگونه از منابع انرژی و آب استفاده کنند. برنامه‌هایی هم درباره زندگی سالم با همکاری مدرسه‌ها و دانشگاه‌ها انجام می‌شود. رقابتی هم بین کارآفرینان جوان در خاور میانه است.

او اضافه کرد: چالش‌ها و مشکلات مختلف را در این برنامه مطرح می‌کنیم. شاید شنیده باشید که 1000 نفر در مراحل ساخت جان خود را از دست دادند و خود من هم شنیدم که تا پایان جام جهانی 7000 نفر می‌میرند. از این فرصت استفاده می‌کنم و می‌گویم این آمار اشتباه است. برنامه ما تامین رفاه و امینت کارگران است. در حقیقت ما بیشتر از استانداردهای بین‌المللی برای کارگران هزینه می‌کنیم. این باعث مشکل برای جامعه قطر شده است چرا که ما استاندارد بالایی را به کارگران ارائه می‌دهیم و این مورد اعتراض خود قطری‌ها است. ما یک برنامه حسابرسی دقیق داریم که حقوق و امنیت کارگران را تامین می‌کند.
دبیرکل برگزاری جام جهانی 2022 قطر گفت: ما به طور منظم با جامعه و مردم قطر در تماس هستیم و از این فرصت استفاده می‌کنیم که مردم خودشان را از ما جدا نکنند. ما در این منطقه از دنیا مرکزی را نداریم که موقعیت‌های عالی را مدیریت کند. برای همین تصمیم گرفتیم یک مرکز عالی را تاسیس کنیم که بهترین افکار را از قسمت‌های مختلف دنیا به منطقه خاور میانه و قطر بیاورد. از سال 2013 که این موسسه شروع به کار کرده 1800 شرکت کننده داشته است. از فدراسیون‌های منطقه و کشورهای همسایه استفاده کرده‌ایم و آنها نمایندگان خود را برای حضور در این کلاس‌ها فرستاده‌اند. همانطور که می‌دانید هدف ما از بخش میراث فوتبال و جام جهانی این است که بتوانیم فواید برگزاری جام جهانی را حس کنیم. جام جهانی بعد از 30 روز تمام می‌شود اما نمی‌خواهیم این آثار آن تمام شود. می‌خواهیم افراد حرفه‌ای تبدیل به متخصص شوند و سطح دانش مردم بالا برود.

خاطر در پاسخ به این سوال که آیا در برگزاری این مسابقات قصد دارند از کمک کشورهای همسایه مانند ایران هم استفاده کنند، گفت: درباره تفاهم‌نامه باید یک نفر از طرف فدراسیون فوتبال قطر توضیح بدهد. کمکی که ایران به قطر می‌تواند بکند این است که ایران به جام جهانی صعود کند و هواداران پر شور ایرانی در قطر حاضر شوند. از لحاظ تجاری صحبت هایی میان دو کشور شده که ایران برای ساخت و ساز ها از نظر مواد اولیه کمک کند. همیشه گفته‌ایم جام جهانی فقط مختص قطر نیست و همه کشورهای خاورمیانه، شمال آفریقا و حتی ترکیه تاثیر این مسابقات را می‌توانند حس کنند. درباره صنعت تورسیم هم برنامه‌هایی داریم که هواداران به کشور قطر سفر کنند.
او درباره اینکه آیا کشور قطر برنامه‌ای هم برای جذب تماشاگر از کشورهای منطقه و ایران دارد، گفت: در کل باید بگویم که کشور قطر برای آینده تورسیم خودش برنامه دارد و می‌خواهد به یکی از مقاصد تورسیم تبدیل شود. ما برای استفاده از سواحل برنامه‌هایی برای هر نوع تماشاگر داریم تا خانواده‌ها بتوانند بازدیدی داشته باشند. در قطر می‌توانید یک ساعت و نیم بازی را ببینید و مجددا به تهران بازگردید. در آفریقای جنوبی و برزیل این شرایط وجود نداشت و بین هر شهر حدود دو-سه ساعت زمان بود. تا الان تعهدی که دولت به ما داده است همه 31 تیم و هوادرانش می‌توانند بودن ویزا به کشور قطر سفر کنند.
دبیرکل برگزاری مسابقات جام جهانی 2022 قطر درباره هزینه ساخت هر ورزشگاه گفت: استادیومی در این ابعاد و ظرفیت بین 350 تا 600 میلیون دلار هزینه در بر دارد. با این مشخصاتی که ما برای جام جهانی در نظر گرفته‌ایم این یک عدد تخمینی است. برای هر دو تیم ایران و قطر آرزوی موفقیت می‌کنم.

منبع: خبرگزاری ایسنا

: برای دریافت مشاوره درباره الخاطر: بهترین کمک ایران صعود به جام جهانی است/ هواداران می‌توانند بدون ویزا به قطر بیایند فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «الخاطر: بهترین کمک ایران صعود به جام جهانی است/ هواداران می‌توانند بدون ویزا به قطر بیایند» در کادر زیر بنویسید :
3 + 6 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید