کد مطلب: 38610 درج نظر
همگرایی و همسویی کشورها و ادیان

همگرایی و همسویی کشورها و ادیان

گسترش ادیان مختلف در عالم و پراکندگی آنها در طول تاریخ با ظهور، و با تلاش پیروان هر یک از این ادیان در نشر و...
زمان مطالعه: 1 دقیقه
سرفصل های این مطلب:[بستن]

گسترش ادیان مختلف در عالم و پراکندگی آنها در طول تاریخ با ظهور، و با تلاش پیروان هر یک از این ادیان در نشر و گسترش آن میان دیگر مردمان، دستخوش تغییراتی شده‌است. آسمونی در این بخش در مورد همگرایی و همسویی کشورها و ادیان صحبت می کند.همگرایی و همسویی کشورها و ادیان

مانند تمام آمارگیری‌ها، آمارگیری‌هایی که در این زمینه انجام شده‌اند نیز خالی از خطا نیستند. بین نتایجی که در آمار منتشر شده در دانشنامهٔ بریتانیکا در سال 2002 منتشر شده، با نتایج آمارگیری‌های جدیدتر در سال 2005 اختلافاتی وجود دارد که احتمالاً ناشی از نمونه‌گیری نامتناسب در یکی یا هر دوی این آمارگیری‌ها بوده‌است.

نکته دیگر که شایان توجه است آن است که در این آمارگیری‌ها مبنای تقسیم افراد به پیروان ادیان مختلف همواره یکسان نیست. در برخی کشورهای اسلامی، افرادی که در خانواده‌های مسلمان به دنیا می‌آیند مجاز به تغییر مذهب یا دین خود نیستند، و بنا بر این، صرف‌نظر از این که تا چه اندازه اصول اسلامی را رعایت می‌کنند، در آمارها مسلمان شمرده می‌شوند. مشابه همین امر در کشورهای غربی حکمفرما است، به نحوی که احتمال می‌رود بخشی از افرادی که مسیحی دانسته می‌شوند، در عمل به بسیاری از اصول آیین مسیح پایبند نباشند.

پراکندگی بر اساس تعداد کشورها

گسترش ادیان در جهان

بر طبق گزارش دانشنامهٔ بریتانیکا در سال 2002 در رابطه با گسترش ادیان مختلف از نظر پراکندگی در کشورهای جهان، مسیحیت با پراکندگی در در 238 کشور و سپس دین بهائی با پراکندگی در 218 کشور و بعد اسلام با پراکندگی در 204 کشور در رتبه‌های اول تا سوم از این نظر قرار گرفته‌اند. بی‌دین‌ها نیز در 236 کشور پراکنده بوده‌اند.

پراکندگی بر اساس تعداد پیروان

اگر تعداد افرادی که از هر یک از ادیان پیروی می‌کنند را ملاک مقایسه قرار دهیم، مطابق آمار یادشده در بالا، مسیحیت با 32٫9٪ از مردمان زمین در رتبه اول قرار دارد، و به دنبال آن دین اسلام با 19٫8٪ و آئین هندو با 13٫3٪ قرار می‌گیرند. به همین ترتیب، افراد بی‌دین 12٫5٪ از مردم دنیا را تشکیل می‌دهند که در رتبه چهارم قرار می‌گیرند.

هم‌چنین مطابق آمارهای جدیدتر (2005) آیین مسیحیت با گسترش در 33٪ نوع بشر، بیشترین گسترش را روی کرهٔ خاکی دارد، و پس از آن اسلام با گسترش 21٪، بی‌دینی با گسترش 16٪ و آیین هندو با گسترش 14٪ قرار دارند.

به این ترتیب، حدود 2٫1 میلیارد نفر در سراسر عالم، پیرو آئین مسیحیت هستند (که این شامل مجموع تمامی زیر شاخه‌های این دین، نظیر ارتدکس، کاتولیک و غیره می‌شود)، 1٫3 میلیارد نفر مسلمان هستند (که از این میان 940 میلیون سنی و 120 میلیون شیعه هستند) و جمع افراد بی‌دین و ضد دین به 1٫1 میلیارد نفر می‌رسد. تعداد پیروان آیین هندو نیز به یک میلیارد نفر می‌رسد.

معرفی نویسنده:

ثبت نظر درباره «همگرایی و همسویی کشورها و ادیان»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

3 + 7 = ?