مهاجرت به آمریکا و کانادا
کد مطلب:  58375 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 3 دقیقه
آشنایی با لوگوی تیمهای فوتبال؛ السد قطر؛ دایره سیاه و سفید و سه ستاره

آشنایی با لوگوی تیمهای فوتبال؛ السد قطر؛ دایره سیاه و سفید و سه ستاره

تیم السد قطر از معدود تیمهایی است که عمر آنها، از کشورشان بیشتر است.
زمان مطالعه: 3 دقیقه

شکل گیری باشگاه السد به 21 اکتبر 1969 برمی گردد و دو سال قبل از استقلال قطر. نیم قرن قبل، 11 دانش آموز دبیرستانی که فوتبال را بیشتر از سایر ورزش ها دوست داشتند، تصمیم گرفتند به جای رفتن به تیمهای دیگر، در کنار هم، یک تیم فوتبال تاسیس کنند.
هرچند سن و سال همه آنها کم بود و بزرگ ترین شان تنها 17 سال داشت، اما چهار نفر از آنها با « شیخ قاسم بن حَمَد ال ثانی» وزیر ورزش و جوانان آن زمان قطر ملاقات کردند و ایده خود را مطرح نمودند. ایده ای که با استقبال وزیر روبه رو شد و جواز کار تیم جدید صادر گردید.
کمی بعد، تعدادی از بازیکنان تیم « الاَحرار» که در فصل 67-1966 منحل شده بود، به تیم تازه تأسیس پیوستند و با حضور آنها، هواداران الاحرار هم طرفدار تیم السد شدند. تاجایی که این فکر ایجاد شد که باشگاه السد با استفاده از نمادهای تیم الاحرار در مسابقات شرکت کند. اما این مساله مورد تایید مقامات فوتبال قطر قرار نگرفت و باشگاه، نمادهای ویژه خود را طراحی کرد.
در آن سالها « حَمَد بن مبارک العطیه» که پدر یکی از بچه های عضو تیم بود، مربیگری السد را برعهده گرفت. اما از همان زمان هم تفکراتی حرفه ای در باشگاه وجود داشت و در روزگاری که خرید بازیکن تیمهای دیگر مرسوم نبود، السد با خرید بازیکنان تیمهای دیگر، اعتراض آنها را برانگیخت.
تیم از همان ابتدا پیراهن سفید، شورت مشکی و جوراب سفید به تن کرد و همین دو رنگ در مدت نیم قرن، به دو رنگ اصلی تمام پیراهن های السد تبدیل شده است.
اولین لوگوی باشگاه در سال 1969 در لبنان طراحی شد؛ به سادگی نماد تمام تیمهای عربی در آن ایام که شامل اس باشگاه به زبان عربی بود.
در دهه 80 نمادی جدید برای السد طراحی شد. این لوگو توسط « ناصر بن مبارک العلی» یکی از موسسان باشگاه طرح شد که تا سال 1999 و به مناسبت سی امین سال تاسیس باشگاه، بدون هیچ تغییری مورد استفاده قرار گرفت و در آن، تنها دو رنگ سیاه و سفید به چشم می خورد.
در این نماد دایره ای شکل، یک توپ فوتبال از مدل توپهایی که در دهه های 80 و 90 مورد استفاده قرار می گرفت، وجود داشت که در بالای آن حروف SCC قرار گرفته بودند. حروفی که ابتدای عبارت انگلیسی باشگاه( Al Saad Sport Club) بودند. بالای آن هم اسم کامل باشگاه به زبان عربی( نادی السد الریاضی) جای گرفته بود و همین عبارتها در زیر توپ هم نوشته شده بودند. اسم کامل باشگاه، این بار به زبان انگلیسی و عبارت« نادی السد» در بالای آن. سال تاسیس باشگاه( 1969) هم در سمت راست توپ خودنمایی می کرد.
تمام این نوشته ها طوری طراحی شدند که حالت دایره ای نماد، دستخوش تغییر نشود. بعدها در سال 2011 السد برای دومین بار قهرمان آسیا شد و به همین مناسبت در سال 2012 دو ستاره به لوگو اضافه شد.
یک دهه قبل از آن و در فصل 04-2003 السد دهمین قهرمانی خودش را در لیگ ستارگان جشن گرفت و به همین خاطر تصمیم گرفته شد در استفاده از ستاره در نماد باشگاه، هم مسابقات داخلی مورد توجه قرار گیرد و هم مسابقات قاره ای.
به این ترتیب می شد در نماد السد، در سمت راست توپ، دو ستاره سیاه دید که نماد دو قهرمانی باشگاه در لیگ قهرمانان آسیا هستند و یک ستاره سیاه در سمت چپ، که نماد 10 قهرمانی در لیگ قطر است. قهرمانی هایی که اکنون به 15 افزایش یافته اند و در کنار 17 قهرمانی جام حذفی( کأس الآمیر) و مجموع 57 افتخار در مسابقات مختلف، از السد پر افتخارترین تیم تاریخ قطر را ساخته اند.
تیمی که طی نیم قرن، کمترین تغییرات و بیشترین ثبات را در نشان های خودش داشته است. لوگوی فعلی باشگاه نیز درست مثل یوونتوس ایتالیا، نوعی برندسازی جدید برای باشگاه است. بدون استفاده از تصاویر و طرحهای منطقه ای و بومی و به شکلی که بتوان روی لباسها و محصولات باشگاه به کار برد و از آن درآمدزایی کرد.
بعید نیست که در سال های پیش رو، نماد این تیم باز هم تغییر کند و به ستاره های لوگو، باز هم اضافه شود.

مهاجرت به آمریکا و کانادا
: برای دریافت مشاوره درباره آشنایی با لوگوی تیمهای فوتبال؛ السد قطر؛ دایره سیاه و سفید و سه ستاره فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «آشنایی با لوگوی تیمهای فوتبال؛ السد قطر؛ دایره سیاه و سفید و سه ستاره» در کادر زیر بنویسید :
5 + 7 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید