کد مطلب: 45703 درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
احمد ابن موسی شاهچراغ که بود؟

احمد ابن موسی شاهچراغ که بود؟

احمد بن موسی بن جعفرملقب به شاهچراغ و مشهور به سید السادات الاعاظم، از فرزندان امام کاظم(ع ) است. مقبره ولی تا مدت ها در شیراز مخفی بود .
زمان مطالعه: 1 دقیقه
سرفصل های این مطلب:[بستن]
احمد ابن موسی شاهچراغ احمد ابن موسی شاهچراغ

احمد بن موسی کاظم (شاهچراغ) پسر ارشد امام موسی کاظم است. احمد بن موسی و محمد بن موسی از یک مادر که نامش ام احمد بود ، متولد گردیدند. زادروز ایشان نا معلوم است تا مدت ها مقبره ایشان نیز مخفی بود .

زندگینامه

هر چند پس از شهادت امام هفتم، عده‌ای به گمان اینکه امامت به ایشان می رسد جلوی منزل ام‌احمد اجتماع کردند، احمد بن موسی با صراحت اعلام کرد: آن چنان که شما در بیعت من هستید، من در بیعت برادرم علی بن موسی الرضا(ع) هستم و جانشین پس از پدرم است. بعضی از منابع، به قیام احمد بن موسی(ع) بر ضد خلفای عباسی اشاره کرده، ولی نسبت به جزئیات و چگونگی آن نپرداخته‌اند. این گزارش‌های تاریخی، حاکی از حضور احمد در قیام ابن طباطبا بوده است. احمد بن موسی(ع) همراه با کاروانی عظیم که جمعیت آن تا پانزده هزار گزارش شده است به ایران مهاجرت کرد

احمد ابن موسی شاهچراغ احمد ابن موسی شاهچراغ

شهادت

قُتلُغ خان، حاکم شیراز و عامل مأمون در خان زینان که در اطراف شیراز قرار دارد با احمد بن موسی(ع) و کاروان همراه وی ملاقات کرد و خبر شهادت امام رضا(ع) را به آنان رسانید. این خبر باعث تضعیف روحیه و پراکندگی آنان گردید. احمد به همراه نزدیکان خود راهی شیراز شد و در آن جا در جریان جنگ به شهادت رسید.

مقبره

تا اواخر قرن چهارم و اوایل قرن پنجم، نقلی مبنی بر آگاهی از محل دفن احمد بن موسی در منابع وجود ندارد. برخی منابع مانند ریاض الانساب ملک الکتاب شیرازی و بحر الانساب تیموری، از کشف مزار احمد بن موسی در قرن چهارم و در زمان عضدالدوله دیلمی (372 – 338) خبر داده‌اند. برخی از منابع مدعی شده‌اند که قبر احمد بن موسی تا سیصد سال مخفی بود تا آنکه در زمان عضدالدوله دیلمی یافته شد .

 

 

معرفی نویسنده:

ثبت نظر درباره «احمد ابن موسی شاهچراغ که بود؟»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

9 - 4 = ?