کد مطلب:  34163 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 3 دقیقه
قاره آفریقا و کشورهای آن

قاره آفریقا و کشورهای آن

قاره آفریقا بعد از قاره آسیا پهناورترین قاره جهان است که کشورهای زیادی در آن جای گرفته اند. آسمونی در این بخش...
زمان مطالعه: 3 دقیقه

قاره آفریقا بعد از قاره آسیا پهناورترین قاره جهان است که کشورهای زیادی در آن جای گرفته اند. آسمونی در این بخش به معرفی قاره آفریقا می پردازد.

قاره آفریقا و کشورهای آن
قاره آفریقا و کشورهای آن

قاره آفریقا و کشورهای آن

آسمونی : آفریقا دومین قاره پهناور جهان پس از آسیا است. با مساحتی پیرامون 30٬221٬532 کیلومتر مربع 20٫3٪ از مجموع خشکی‌های زمین را در بر می‌گیرد. عرض این قاره حدود 8000 کیلومتر از شمال به جنوب و طول آن در حدود 7400 کیلومتر از شرق به غرب می‌باشد. آفریقا با بیش از یک میلیارد نفر جمعیت (طبق آمار 2005) در 61 کشور و قلمرو حدود یک هفتم از جمعیت جهان را در خود جای داده‌است. این قاره با داشتن 54 کشور بیشترین تعداد کشورها را در میان قاره‌ها داراست. آفریقا از شمال به دریای مدیترانه، از باختر به اقیانوس اطلس، از شمال خاوری به دریای سرخ، از جنوب به خلیج عدن، از جنوب خاوری به اقیانوس هند محدود می‌شود. آفریقا درازترین رود جهان (رود نیل) را در خود جای داده است؛ این رود که از بروندی سرچشمه می‌گیرد به مصر سرازیر می‌شود. آفریقا قاره پر تنوعی است؛ هر کدام از کشورهای آن یا هر بخشی از یک کشور در آن فرهنگ منحصر به خود را دارد. اگرچه غربی‌ها خیلی راحت از آفریقا چنان سخن می‌گویند که یک کشور است اما نباید فراموش کنیم که آفریقا نه تنها یک کشور نیست بلکه اندازه آن بسیار بزرگ است و 54 کشور مختلف است، به این معنا که نمی‌توانیم آفریقا را به یک کل واحد تعمیم دهیم. آسمونی : علاوه بر این به دلیل ماهیت استعماری‌ای که بر آفریقا حاکم بوده است مرزهای استعمارگرایانه‌ سبب شده است یک کشور آفریقایی را بتوان به هر چیزی نسبت داد به جز یکپارچگی (به عنوان مثال آفریقای جنوبی بیش از 11 زبان رسمی دارد). فرهنگ، آشپزی، زبان یا حتی دین غالب در عرض چند صد کیلومتر به کلی تغییر می‌کنند بدون اینکه حتی از مرزی عبور کنیم.

مناطق قاره آفریقا

آسمونی : اکثر مردم در خارج از قاره آفریقا را به دو ناحیه تقسیم کرده. زبان عربی شمال آفریقا، و هر جای دیگر به عنوان کشورهای جنوب صحرای آفریقا. با این حال، آفریقا قاره‌ای بسیار متنوع است، و این تقسیم بندی نشان دهنده درک تا حدودی کم عمق آفریقا است.

 • مال آفریقا (الجزایر، مصر، لیبی، مراکش، تونس، صحرای غربی)

شامل کشورهایی که لبه سواحل جنوبی دریای مدیترانه و ساحل اقیانوس اطلس در شمال غربی آفریقا هستند

 • احل (چاد، مالی، موریتانی، نیجر، سودان)

صحرا و دشت‌های ملت‌هایی که به ساحل و نیمه جنوبی صحرای آفریقا.

 • رب آفریقا (بنین، بورکینافاسو، کیپ ورد، ساحل عاج، گامبیا، غنا، گینه، گینه بیسائو، لیبریا، نیجریه، سنگال، سیرالئون، توگو)

کشورهای ساحلی اقیانوس اطلس گرمسیری.

 • فریقای مرکزی (آنگولا، کامرون، جمهوری آفریقای مرکزی، جمهوری کنگو، جمهوری دموکراتیک کنگو، گینه استوایی، گابن، سائو تومه و پرینسیپ، سودان جنوبی)

قلب آفریقا است.

 • رق آفریقا (بروندی، کومور، جیبوتی، اریتره، اتیوپی، کنیا، ماداگاسکار، موریس، رواندا، سیشل، سومالی، سومالی، تانزانیا، اوگاندا)

منطقه‌ای که سرچشمه از نژاد انسان، متشکل از کشورهایی که مرز دریای سرخ و اقیانوس هند، به علاوه چند کشورهای محصور در خشکی همسایه بود.

 • نوب آفریقا (بوتسوانا، لسوتو، مالاوی، موزامبیک، نامیبیا، آفریقای جنوبی، سوازیلند، زامبیا، زیمبابوه)

سازمان ملل در و در نزدیکی نوک جنوب آفریقا است.

شهرهای مهم

 • آکرا - پایتخت غنا و یکی از دسترس ترین شهرستانهای غرب آفریقا برای مسافران است
 • آدیس آبابا - پایتخت زیادی از اتیوپی و یک مرکز اصلی برای سازمان‌های غیر دولتی و اتحادیه آفریقا
 • قاهره - بزرگترین شهرستان در آفریقا با آثار بزرگ مصر باستان در نزدیکی
 • کیپ‌تاون - مادر شهر نمادینی از آفریقای جنوبی با جدول کوه، دماغه امید نیک و جاذبه‌های متعدد دیگر
 • داکار - پایتخت سنگال و غرب شهرستان در آفریقا
 • ژوهانسبورگ - بزرگترین شهرستان در آفریقای جنوبی و شاید مرکز کلیدی مالی و اقتصادی این قاره
 • لوآندا - پایتخت آنگولا، که از طریق یک رنسانس بزرگ در دهه گذشته بوده است
 • مراکش - ترکیبی از قدیم و جدید در مراکش
 • نایروبی - پایتخت کنیا، بزرگترین شهرستان در شرق و مرکز آفریقا، و خانه را به تنها مقر سازمان ملل در خارج از اروپا و ایالات متحده است.

سایر مقصدهای قاره آفریقا

آسمونی : آکسوم، پایتخت باستانی اتیوپی، که برای آرامگاه‌های ستونی‌اش و خرابه‌هایی از کاخ‌های متنوع‌اش معروف شده است ناحیه دوگون، ناحیه‌ای در جنوب مرکزی مالی که به دلیل روستاهای دورافتاده‌اش در دل کوه و داشتن فرهنگی متفاوت معروف است پارک ملی کروگر، یک پارک ملی به خوبی مدیریت شده و بسیار محبوب در آفریقای جنوبی لبده بزرگ، خرابه‌هایی از روم باستان در لیبی

وارد شدن به قاره آفریقا

با هواپیما

آسمونی : شاید گستردگی شبکه مسیرهای هوایی این قاره از سایر قاره‌ها کمتر باشد. برای پرواز به مقصد شهرهای اصلی مثل ژوهانسبورگ، نایروبی و آکرا به اندازه کافی انتخاب پیش رویتان است و قیمت‌ها در مقایسه با مسیرهایی با همین طول در سایر نقاط جهان، در حد متوسط است. اگر از پایتخت یک کشور اروپایی که رابطه استعماری با مقصد سفر شما دارد اقدام به رزرو بلیت نمایید، به عبارتی لندن، پاریس، بروکسل و لیسبون قیمت‌ها ارزان‌تر هستند. همچنین مصر پیوندهای ارزانی به خاورمیانه و اروپا دارد. با این حال مقصد سفرهایی که کمتر محبوب هستند مثل برازاویل یا نیامی تنها پروازهای اندکی توسط ایرلاین‌های مهم دارند و هزینه‌هایشان بالا است.

: برای دریافت مشاوره درباره قاره آفریقا و کشورهای آن فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «قاره آفریقا و کشورهای آن» در کادر زیر بنویسید :
3 + 6 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید