کد مطلب:  41647  درج نظر
معرفی سازمان اداری و استخدامی کشور یکی از سازمان های دولتی ایران

معرفی سازمان اداری و استخدامی کشور یکی از سازمان های دولتی ایران

معرفی سازمان اداری و استخدامی کشور یکی از سازمان های دولتی ایران سازمان اداری و استخدامی کشور یکی از...
زمان مطالعه: 2 دقیقه

معرفی سازمان اداری و استخدامی کشور یکی از سازمان های دولتی ایران

معرفی سازمان اداری و استخدامی کشور یکی از سازمان های دولتی ایران
معرفی سازمان اداری و استخدامی کشور یکی از سازمان های دولتی ایران

سازمان اداری و استخدامی کشور یکی از سازمان های دولتی ایران است. سازمان اداری و استخدامی کشور مانند دیگر سازمان های دولتی دارای تاریخچه است. تاریخچه سازمان اداری و استخدامی کشور شامل زمان تشکیل و وظایف و فعالیت ها و اهداف سازمان اداری و استخدامی کشور می باشد. اگر می خواهید در مورد سازمان اداری و استخدامی کشور بیشتر بدانید این بخش آسمونی را تا پایان مطالعه نمایید چرا که به معرفی سازمان اداری و استخدامی کشور و تاریخچه سازمان اداری و استخدامی کشور و آدرس سایت سازمان اداری و استخدامی کشور می پردازیم.

تاریخچه سازمان اداری و استخدامی کشور

سازمان اداری و استخدامی کشور یک سازمان دولتی در ایران است که رئیس آن معاون رئیس‌جمهور ایران محسوب می‌شود. این سازمان تا سال 1379 با عنوان سازمان امور اداری و استخدامی کشور فعال بود و مقام اول سازمان عنوان «دبیرکل» داشت که جایگاه معاون نخست‌وزیر ایران داشت که با انجام اصلاحات در قانون اساسی و حذف جایگاه نخست‌وزیری، به معاون رئیس‌جمهور تبدیل شد. سازمان امور اداری و استخدامی کشور در سال 1379 با سازمان برنامه و بودجه ادغام شده و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی تأسیس شد. سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی در سال 1386 به دو معاونت رئیس‌جمهور با نام‌های برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی و توسعه مدیریت و سرمایه انسانی تفکیک شده بود که «معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی» همان وظایف سابق «سازمان امور اداری و استخدامی کشور» را برعهده گرفت. با ادغام دو معاونت مذکور در سال 1393، سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی برای بار دوم شکل گرفت اما در سال 1395، سازمان «سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی» بازهم منحل شده و سازمان‌های «برنامه و بودجه» و «اداری و استخدامی کشور» برای بار دوم تفکیک شدند و به وضعیت سابق خود در پیش از سال 1379 بازگشتند. رئیس این سازمان از سال 1395 جمشید انصاری می‌باشد .

وظایف سازمان اداری و استخدامی کشور

این سازمان، عهده‌دار وظایف رئیس‌جمهور در حوزهٔ اداری و استخدامی در قالب سازمان اداری و استخدامی کشور توسط معاون رئیس‌جمهور می‌باشد؛ که مهمترین آنها شامل ایجاد هماهنگی‌های لازم برای اجرای سیاستهای کلی نظام اداری ابلاغی رهبر معظم انقلاب؛ تعیین نقش و ماموریتهای بخشهای مختلف دولتی؛ سیاست گذاری، برنامه‌ریزی نظارت بر بخشهای مختلف دولتی شامل ساختارهای سازمانی، سرمایه انسانی دولت، آمار و برنامه‌ریزی نیروی انسانی، راهبری توسعه دولت الکترونیک، مدیریت فرایندهای سازمانی اصلاح سیستمها و روشها، مدیریت دانش جبران خدمات و سلامت اداری ارزیابی عملکرد و مدیریت عملکرد و صیانت از حقوق شهروندی و حقوق کارکنان دولت؛ توسعه و ترویج آموزشهای راهبردی در حوزه نظام اداری کشور و تربیت مدیران توسعه گرا؛ برنامه‌ریزی، هدایت و راهبری ارتقای اثر بخشی و کارایی نظام اداری و مدیریت بهره‌وری ملی؛ طراحی بهینه‌سازی و استقرار نظامهای اداری برای تحقق برنامه‌های توسعه می‌باشد.

فعالیتهای مهم انجام شده توسط سازمان اداری و استخدامی کشور

تدوین قانون مدیریت خدمات کشوری، تهیه لایحه تشکیلات کلان دولت و تهیه پیش‌نویس سیاست‌های کلی نظام اداری ابلاغی رهبر در اردیبهشت 1389 و تهیه نقشه راه اصلاح نظام اداری و تصویب آن در یکصد و شصت و دومین جلسه شورای عالی اداری در 14 اسفند 1392 و تأیید و ابلاغ رئیس‌جمهور وقت (حسن روحانی) در 20 فروردین 1393 به همهٔ دستگاه‌های اجرایی از جمله اقدامات این سازمان در سال‌های پس از انقلاب 1357 ایران است.

رئیسان سازمان اداری و استخدامی کشور

منوچهر گودرزی از سال 1342 تا 1345 در جایگاه «دبیرکل شورای عالی اداری» ابتدا در سطح معاونت نخست‌وزیر و سپس در سطح وزیر مشاور قرار داشت.

: برای دریافت مشاوره درباره معرفی سازمان اداری و استخدامی کشور یکی از سازمان های دولتی ایران فرم زیر را تکمیل کنید
پرداخت هزینه مشاوره

معرفی نویسنده:

محتوا و مقالات پروفایل عمومی آسمونی توسط جمعی از همکاران دپارتمان های مختلف آسمونی نگارش و ویراستاری می شود، و بیشتر حول و محور موضوعات عمومی و روزانه می باشد

instagram.com/asemooniportal

نظر خود را درباره «معرفی سازمان اداری و استخدامی کشور یکی از سازمان های دولتی ایران» در کادر زیر بنویسید :

6 - 5 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید