کد مطلب: 57075 درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
زغال فعال ، طرز تهیه و خواص زغال فعال ، ماده ای شگفت انگیز!

زغال فعال ، طرز تهیه و خواص زغال فعال ، ماده ای شگفت انگیز!

"زغال فعال" حتما در دستور تهیه ماسک های خانگی یا روی بسته خمیردندان های زغالی به چشمتان خورده است. اما زغال فعال چیست؟ با زغال عادی تفاوتی هم دارد؟
زمان مطالعه: 1 دقیقه

نمیدانید غیر از عطاری از کجا باید زغال فعال تهیه کنید؟ اصلا شاید نمیدانید حتی زغال فعال چیست!

در این مطلب در آسمونی پاسخ شما را میدهیم.

زغال از سوختن و پختن چوب و پوست نارگیل و زغال‌سنگ و یا چیزهای دیگر ساخته میشود. ولی زغال فعال از  زغال عادی ساخته میشود. به این معنا که زغال عادی را چندوقت پس از درست شدن دوباره میسوزانیم و زغال میکنیم. این امر باعث بروز تغییرات شیمیایی ای میشود که منجر به به وجود آمدن سوراخ ها و روزنه هایی در ساختار زغال شده و در نتیجه جذب این ماده را بالا میبرد و به این ماده که حالا تبدیل به زغال فعال شده قدرت مکیدن هرنوع ماده شیمیایی دیگر را خواهد داد. (انگار که یک سیاهچاله شیمیایی کوچک درست کرده باشید!)

سیاهچاله

حالا میتوانید حدس بزنید چرا در مایع ظرفشویی، خمیردندان، شامپو و یا ماسک صورت زغال فعال استفاده میشود؟

خمیردندان زغالی

ماسک سیاه ماسک زغال

یا اصلا متوجه شدید که بستنی زغالی هم مقادیری زغال فعال دارد؟

بستنی زغالی

میدانید که زغال عادی قابل خوردن نیست! اما شما زغال فعال را میتوانید حتی بخورید - صد در صد هم به خاطر خواص زیادی که این ماده دارد. (البته به مقادیر کم و به منظور درمان)

رفع نفخ و باد شکم، کاهش کلسترول بالا، رفع هنگ‌اور، بهبود عملکرد کلیه و دستگاه گوارش و وضعیت مزاجی، و کاهش باد بدن در دوران بارداری (البته با مشورت پزشک) و ... از خواص متنوع زغال فعال است.

زغال فعال

زغال فعال و روغن اسطخدوس ترکیبی جادویی برای درمان زخم و خراشیدگی های سطح پوست است و همچنین از عفونت زخم ها نیز جلوگیری میکند، چرا؟ چون زغال فعال نوعی جذب کننده ترکیبات شیمیایی و روغن اسطخدوس نوعی ضدعفونی کننده است. (در نتیجه با ترکیب زغال فعال، روغن اسطخدوس و در صورت تمایل چند قطره لیمو نیز میتوانید ماسک خانگی درست کنید!)

در طب سنتی نیز معتقد هستند مصرف خوراکی زغال فعال در صورت مسمومیت غذایی تا 2 ساعت پس از مسمومیت ممکن است موثر باشد. اما مصرف بیش از حد این ماده ممکن است باعث خشک شدن بافت های بدن، عفونت روده و یا اذیت شدن دستگاه تنفسی شود.

 

معرفی نویسنده:

ثبت نظر درباره «زغال فعال ، طرز تهیه و خواص زغال فعال ، ماده ای شگفت انگیز!»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

7 - 2 = ?