کد مطلب:  6219 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
اعمال روز عید مبعث

اعمال روز عید مبعث

اعمال شب و روز عید مبعث : 27 رجب سالروز بعثت حضرت محمد(ص) از روزهای خوب و متبرکی است که اعمالی برای شب و روز...
زمان مطالعه: 2 دقیقه

اعمال شب و روز عید مبعث بسیار ارزشمند است. شب مبعث از شبهای متبرکه است و برای آن اعمالی ذکر شده شده است.  27 رجب سالروز بعثت حضرت محمد(ص) از روزهای خوب و متبرکی است که اعمالی برای شب و روز آن ذکر شده تا امکان بهره مندی هرچه بهتر و بیشتر از این فرصت معنوی فراهم شود.

اعمال شب مبعث پیامبر

در مصباح از حضرت ابوجعفر امام جواد (ع) روایت شده که فرمود در رجب شبی است که از آنچه که بر آن آفتاب می تابد بهتر است و آن شب بیست و هفتم رجب است که در صبح آن پیغمبر خدا (ص) به رسالت مبعوث شد و برای آن شب اعمالی است که اگر شیعه ای از ما آن اعمال را در آن شب انجام دهد اجر عمل شصت سال می برد.

پس از نماز عشاء هر ساعتی از شب را تا پیش از نیمه آن بیدار شو و دوازده رکعت نماز اقامه کن و در هر رکعت حمد و سوره ای از سوره های کوچک مفصل ( مفصل ازسوره محمد است تا آخر قرآن) بخوان.

نمازها دو رکعتی هستند. پس از هر دو رکعت بعد از سلام؛ هفت مرتبه سوره حمد، هفت مرتبه مُعَوَّذَتَیْن، و سوره های توحید و قُلْ یا اَیُّها الْکافِرُونَ هر کدام هفت مرتبه، و سوره قدر و آیة الکرسی هر کدام را هفت مرتبه بخوان. 

بعد از اتمام نماز این دعا خوانده شود:

اَلْحَمْدُ لِلّهِ الَّذی لَمْ یَتَّخِذْ وَلَداً وَلَمْ یَکُنْ لَهُ شَریکٌ فی الْمُلْکِ وَ لَمْیَکُنْ لَهُ وَلِیُّ مِنَ الذُّلِّ وَ کَبِّرْهُ تَکْبیراً اَللّهُمَّ اِنّی اَسئَلُکَ بمَعاقِد عِزِّکَ عَلَی اَرْکانِ عَرْشکَ و َمُنْتَهَی الرَّحْمَةِ مِنْ کِتابکَ وَ باسْمِکَ الاْعْظَمِ الاْعْظَمِ الاْعْظَمِ وَ ذکْرِکَ الاْعْلیَ الاْعْلیَ الاْعْلی وَ بکَلِماتِکَ التّامّاتِ اَن تُصَلِّیَ عَلی مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ وَ اَنْ تَفْعَلَ بی ما اَنْتَ اَهْلُهُ...

ستایش خاص خدایی است که نگیرد فرزندی و نیست برای او در فرمانروایی شریکی و نیست برایش یاوری از خواری و به بزرگی کامل بزرگش شمار، خدایا از تو خواهم به حق چیزهایی که موجبات عزتت بر پایه های عرشت می باشد و به حق سرحد نهایی رحمتت از کتابت و به نام بزرگتر بزرگتر بزرگترت و به حق ذکرت که والاتر و برتر و اعلی است و به کلمات تام و تمامت...

پس بخوان هر دعایی و حاجتی که داری و درود فرست بر محمد و آلش.

  1. انجام غسل در این شب مستحب است.
  2. زیارت حضرت امیرالمؤمنین (ع) که افضل اعمال شب عید مبعث است.

اعمال روز مبعث پیامبر

عید مبعث از جمله اعیاد عظیمه است و روزی است که حضرت رسول (ص) در آن روز به رسالت برگزیده شد . برای این روز چند عمل ذکر شده است:

  1. غسل
  2. روزه، روز عید مبعث یکی از چهار روزی است که در تمام سال امتیاز دارد برای روزه گرفتن و برابر است با روزه هفتاد سال.
  3. بسیار صلوات فرستادن.
  4. زیارت حضرت رسول و امیرالمؤمنین .
نظر خود را درباره «اعمال روز عید مبعث» در کادر زیر بنویسید :
4 + 6 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید