کد مطلب: 7830 درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
روش صحیح درس خواندن

روش صحیح درس خواندن

 بسیاری از افراد از همان دوران ابتدایی به دنبال شیوه صحیح یادگیری و درس خواندن بوده‌اند. از شیوه‌هایی...
زمان مطالعه: 2 دقیقه

 بسیاری از افراد از همان دوران ابتدایی به دنبال شیوه صحیح یادگیری و درس خواندن بوده‌اند. از شیوه‌هایی مانند حفظ کردن گرفته تا حبس کردن خود در یک اتاق، ولی در این مطلب آسمونی شیوه‌های جالب و گاهاً موثرتری برای مطالعه در اختیار شما گذاشته شده است.

تغییر متناوب مکان مطالعه و درس خواندن

اگرچه بسیاری از دانشجویان به مطالعه در کتابخانه شدیداً معتقد هستند، اما برخی دیگر نیز بر این باورند که تغییر متناوب محیط مطالعه، برای یادگیری بسیار موثر است. چرا که حافظه انسان براساس موقعیت و مکان شکل می‌گیرد، در نتیجه تغییر محیط مطالعه، میزان به خاطر سپردن چیزهایی که یاد گرفته‌اید را افزایش خواهد داد.

مطالعه و انجام تکالیف گروهی

هیچ وقت قدرت هم‌کلاسان و هم گروه‌های خود را دست کم نگیرید، به ویژه وقتی که بر روی یک مسئله دشوار کار می‌کنید. تقسیم مسوولیت یکی از راه‌های موثر جهت فائق آمدن بر مشکلات و کاهش حجم کاری و درسی می‌باشد و به شما اطمینان می‌دهد که درس را بهتر بفهمید. این فعالیت گروهی ممکن است حتی منجر به پیدا کردن یک دوست جدید شود.

استفاده از کارت‌های فلش

بعضی وقت‌ها بهترین شیوه، همان شیوه‌ای است که همیشه از آن استفاده می‌شود. درست است که کارت‌های فلش قدیمی هستند، اما هنوز وسایل خوب و قابل اتکایی به شمار می‌آیند. نوشتن نکته‌ها، تعاریف و توضیحات بیش از یک بار، به نقش بستن اطلاعات در حافظه کمک می‌کنند. ضمن اینکه این کارت‌ها، یک وسیله بسیار عالی جهت یادآوری و تداعی تعریف‌ها نیز می‌باشند.

هر چقدر هم که از امتحان تنفر داشته باشید، مطالعات نشان می‌دهد که یک ارزشیابی جدی مانند امتحان، نه تنها مۆید میزان دانش دانشجویان است، بلکه می‌تواند کیفیت و ارزش علمی دانشجویان را نیز افزایش دهد.

امتحان دادن

هر چقدر هم که از امتحان تنفر داشته باشید، مطالعات نشان می‌دهد که یک ارزشیابی جدی مانند امتحان، نه تنها مۆید میزان دانش دانشجویان است، بلکه می‌تواند کیفیت و ارزش علمی دانشجویان را نیز افزایش دهد. آزمون‌های متناوب به یادگیری دوباره و به خاطر آوردن اطلاعات ما کمک می‌کند.

خوابیدن

یک ذهن خسته، ذهنی کند است. پس به اندازه کافی بخوابید و شاهد افزایش معدل درسی خود باشید.

خود را فقط در گروهی خاص قرار ندهید

دانشجویان، اغلب خود را در یک دسته خاص طبقه‌بندی می‌کنند. مثلاً خود را دانشجوی دارای هوش دیداری یا دارای هوش شنیداری قلمداد می‌کنند، یا اینکه برخی معتقدند طرف چپ مغزشان فعال‌تر است و برخی دیگر می‌گویند که طرف راست مغزشان فعال‌تر است.

تحقیقات نشان می‌دهد که این طبقه‌بندی‌ها به میزان زیادی همراه با خطاست. بهترین شیوه این است که به جای نگرانی درباره اینکه در کجای فرآیند یادگیری قرار دارید، مناسب‌ترین شیوه یادگیری را مطابق با توانایی‌های خود پیدا کنید.

حضور در کلاس

شاید این مسئله بدیهی و واضح باشد. اما سخنرانی‌های طولانی استادان و زمان شروع کلاس‌ها در ساعات اولیه صبح، اغلب باعث شده است که شرکت در کلاس تا حدودی سلیقه‌ای شود.
بهترین شیوه برای آمادگی در امتحانات، حضور در کلاس درس است.

در این صورت می‌توانید با سلسله مراتب درسی آشنا شده و از مطالبی که از آن‌ها امتحان گرفته می‌شود، مطلع شوید.

خود را غرق جزوه‌های متعدد نکنید

با توجه به این ضرب‌المثل قدیمی که کیفیت بهتر از کمیت است، یافته‌های دانشمندان نشان می‌دهد که غرق شدن در خیل عظیم جزوه‌ها و کتاب‌های درسی متعدد، شیوه موثری برای یادگیری نیست. بلکه بهترین شیوه، تمرکز بر روی یک موضوع و وقت گذاشتن بر روی آن تا زمان تسلط کامل بر روی مطالب موجود در آن کتاب است.

همیشه سعی کنید کمتر بین موضوعات مختلف گشته و منبع خود را تغییر دهید. به عبارت ساده‌تر، از این شاخه به آن شاخه نپرید، در این صورت کمتر خسته شده و بیشتر یاد می‌گیرید.

منظم باشید

تنها چیزی که از داشتن یک ضرب‌الاجل زمانی بدتر است، از دست دادن این ضرب‌الاجل می‌باشد. پس سعی کنید همیشه منظم باشید و از تعلل و به تعویق انداختن وظایف خود اجتناب کنید.

معرفی نویسنده:

پروفایل روابط عمومی آسمونی که موضوعات و مطالب آن توسط جمعی از همکاران دپارتمان های مختلف آسمونی نگارش و ویراستاری می شود، که بیشتر حول و محور موضوعات عمومی و روزانه می باشد

ثبت نظر درباره «روش صحیح درس خواندن»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

4 + 9 = ?