کد مطلب:  7359 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
13 شهریور ، روز بزرگداشت ابوریحان بیرونی

13 شهریور ، روز بزرگداشت ابوریحان بیرونی

13 شهریور روز بزرگداشت ابوریحان یکی از بزرگ‌ترین دانشمندان ایرانی که او را پدر علم انسان‌شناسی و هندشناسی نیز می‌دانند.
زمان مطالعه: 1 دقیقه

تاریخ 13 شهریور هر سال روز بزرگداشت ابوریحان بیرونی است. او به سال 362 هجری قمری در بیرون حوالی خوارزم چشم به جهان گشود و به همین سبب، او را «بیرونی» نام نهادند.

او از سرآمدهای روزگار خود و دارای ابعاد مختلف علمی بود. موید این مطلب تعداد زیاد کتاب‌ها و عمق نوشته‌های این داشمند بزرگ است. او مباحث متعددی را مطرح و نظریات جدیدی را ابداع کرد که کسی قبل از او آن‏ها را بیان نکرده بود.

ابوریحان بیرونی در علوم متعدد، نظریه ‏های جدیدی را پایه‏گذاری کرد در پزشکی و داروشناسی به ترجمه اصطلاحات دارویی و نام‏گذاری داروها به زبان عربی و فارسی برای اولین بار از زبان یونانی پرداخت.

13 شهریور ، روز بزرگداشت ابوریحان بیرونی
13 شهریور ، روز بزرگداشت ابوریحان بیرونی

در نجوم نظریه حرکت وضعی زمین، تعیین سمت قبله در شهرهای گوناگون؛ در جغرافیا، محاسبات طول و عرض جغرافیایی شهرها و ترسیم نقشه شهرها بود. وی همچنین به اظهار نظر در مورد زمان پیدایش عالَم، چگونگی پدید آمدن لایه سطحی زمین و تبدیل دریاها به خشکی پرداخت.

آسمونی : در شیمی و کانی‏شناسی، تعیین وزن مخصوص عناصر در شیمی، به خصوص تعیین وزن مخصوص هیجده سنگ و فلز گران‏بها برای اوّلین بار از سوی او مطرح شد.

سرانجام ابوریحان بیرونی، پس از سال‏ها تلاش و کوشش در راه علم و فضیلت، در روز جمعه 2 رجب سال 440 ق در سن 78 سالگی چشم از جهان فرو بست.

نظر خود را درباره «13 شهریور ، روز بزرگداشت ابوریحان بیرونی» در کادر زیر بنویسید :
2 + 8 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید