کد مطلب:  31718 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
14 فروردین؛ تولد ابوالحسن صبا ، آهنگساز (1282 ش)

14 فروردین؛ تولد ابوالحسن صبا ، آهنگساز (1282 ش)

14 فروردین ، تولد ابوالحسن صبا ، آهنگساز (1282 ش) است.
زمان مطالعه: 1 دقیقه

ابوالحسن صبا، فرزند ابوالقاسم کمال‌السلطنه در سال 1281 خورشیدی در خانواده‌ای آشنا به موسیقی و اهل ادب متولد گردید.

پدرش، کمال‌السلطنه، پزشک، ادیب و دوست‌دار موسیقی بود. او سه‌تار می‌نواخت و اولین استاد پسرش بود.

صبا نخستین پویه‌های موسیقی را از پدرش فرا گرفت. او نزد میرزا عبدالله فراهانی، درویش خان و علی‌نقی وزیری تار و سه‌تار، نزد حسین هنگ‌آفرین ویولن، نزدحسین اسماعیل‌زاده کمانچه، نزد علی اکبرخان شاهی سنتور، نزد اکبرخان نی و نزد حاجی خان ضرب را آموخت.

او در جوانی به مدرسه کمال‌الملک رفت و نقاشی را فرا گرفت. هم‌چنین، در رشته‌هایی مانند سوهان‌کاری، نجاری، ریخته‌گری، معرق‌کاری و خاتم‌کاری مهارت کسب کرد که بعداً در ساختن آلات موسیقی به کار بست.صبا، آثار نیما و هدایت را می‌خواند و با نیما و شهریار روابط نزدیک داشت.

ابوالحسن صبا، یکی از بزرگترین آهنگساز های ایرانی در دوران معاصر

 

صبا، در سال 1311 با یکی از شاگردان خود با نام منتخب اسفندیاری کوه نور، دختر عموی نیما، ازدواج کرد که حاصل این ازدواج، سه دختر به نام‌های غزاله، ژاله و رکسانا می‌باشد. ابوالحسن صبا در سال 1336 و به علت ناراحتی قلبی در سن 55 سالگی درگذشت و در قبرستان ظهیرالدوله به خاک سپرده شد. بعد از مرگ، بر طبق وصیت او، خانه‌اش در 29 آبان 1353، توسطدانشکدهٔ هنرهای زیبا به موزه تبدیل شد.

این موزه که در سال 1383 به کوشش نوهٔ استاد سبا خویی، که آنقدر پیگیر ماجرای مرمت خانه و موزه شد تا بالاخره کار نتیجه داد به وضعیت فعلی‌اش رسیده مهمان هنردوستان ایرانی است. سبا فرزند رکسانا آخرین و کوچک‌ترین دختر استاد صبا و اسماعیل خویی ست و دستی به تار دارد و فعالیت‌های هنری مادربزرگش را در کار تهیه مزون لباس‌های محلی ایرانی ادامه می‌دهد.

سبا خویی در حال حاضر مجری اتاق خبر تلویزیون من و تو و یکی از برنامه‌سازان این شبکه تلویزیونی است. نوه دیگر استاد صبا ابوالحسن میر ولی پسر غزاله دختر بزرگ استاد است که مانند پدر بزرگ به آموزش موسیقی مشغول است.

صبا پس از سال‌ها کوشش و پرورش شاگردان فراوان در شب جمعه 29 آذر سال 1336 دیده از جهان فروبست و در قبرستان ظهیرالدوله به خاک سپرده شد.

: برای دریافت مشاوره درباره 14 فروردین؛ تولد ابوالحسن صبا ، آهنگساز (1282 ش) فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «14 فروردین؛ تولد ابوالحسن صبا ، آهنگساز (1282 ش)» در کادر زیر بنویسید :
5 + 8 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید