کد مطلب:  26699 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 4 دقیقه
چه چیزهایی وضو را باطل می کند

چه چیزهایی وضو را باطل می کند

حتما تا به حال برای شما هم پیش آمده که از خد بپرسید که چه چیزهایی وضو را باطل می کند، آیا پاسخ این سوال را می...
زمان مطالعه: 4 دقیقه

چه چیزهایی وضو را باطل می کند
چه چیزهایی وضو را باطل می کند

حتما تا به حال برای شما هم پیش آمده که از خد بپرسید که چه چیزهایی وضو را باطل می کند، آیا پاسخ این سوال را می دانید؟ آسمونی در این بخش مبطلات وضو و هر آنچه که وضو را باطل می کند را برای شما عزیزان شرح می دهد.

چه چیزهایی وضو را باطل می کند؟

سوال: برای چه اعمالی باید وضو بگیریم؟

جواب: برای شش چیز وضو گرفتن واجب است: 1. برای نمازهای واجب غیر از نماز میت. 2. برای سجده و تشهد فراموش شده. 3. برای طواف واجب خانه‌ی کعبه. 4. اگر نذر یا عهد کرده یا قسم خورده باشد که وضو بگیرد. 5. اگر نذر کرده باشد که جائی از بدن را به خط قرآن برساند. 6. برای آب کشیدن قرآنی که نجس شده و... (توضیح المسائل دوازده مرجع, م316)

سوال: در دین اسلام آمده مستحب است فرد مسلمان قبل از خواب با وضو باشد تا بستر او حکم معبد را داشته باشد، در حالی‌که در رساله‌ی احکام آمده است که خواب وضو را باطل می‌کند. آیا با وضو رفتن به بستر با مبطل وضو بودن خواب تناقض ندارد؟!

اگرچه خواب در ظاهر وضو را باطل می‌کند و دیگر نمی‌توان با آن نماز خواند و ...، اما آثار معنوی باطنی آن همچنان ادامه خواهد یافت؛ زیرا خواب از ضروریات طبیعت انسان است و هر آنچه انسان در زمان هوشیاری و قدرت بدان اقدام می‌کند، هنگام ناهشیاری و ناتوانی نیز پاداش آن لحاظ خواهد شد؛ از این‌رو است که در مورد شخص روزه‌دار در ماه رمضان می‌فرماید: «... نَوْمُکُمْ فِیهِ عِبَادَة»؛ خواب روزه‌دار عبادت است، در حالی روزه‌دار هنگام خواب کاری در ارتباط با روزه انجام نمی‌دهد، اما از آن‌جا که شخص روزه‌دار در حال بیداری به عبادت مشغول است و دستورات الهی را اطاعت می‌کند، آن حالت در زمان خواب نیز برایش محاسبه می‌شود. یا بیماری که نمی‌تواند عباداتی را که در دوران سلامت بدن انجام می‌داد به جا آورد، خداوند پاداش زمان صحت را برای او لحاظ می‌کند: «عَنْ أَبی جَعْفَرٍ (علیه السلام): عَنِ النَّبیِّ(ص) فِی حَدیثٍ قَالَ: إِذَا مَرِضَ الْمُوْمِنُ، وَکَّلَ اللَّهُ بهِ مَلَکاً یَکْتُبُ لَهُ فِی سُقْمِهِ مَا کَانَ یَعْمَلُ مِنَ الْخَیْرِ فِی صِحَّتِهِ حَتَّی یَرْفَعَهُ اللَّهُ وَ یَقْبضَه»؛‏ امام باقر (علیه السلام) می‌فرماید: انسان با ایمان، وقتی به بیماری دچار می‌شود، خداوند فرشته‌ای را بر او می‌گمارد تا هرآنچه را که در حال صحت و سلامتی انجام می‌داد، در حال بیماری نیز برایش محاسبه کند تا هنگامی که از دنیا برود.

یا در روایت دیگر از امام کاظم (علیه السلام) آمده است: «إِذَا مَرِضَ الْمُوْمِنُ أَوْحَی اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ... إِلَی صَاحِب الْیَمِینِ أَنِ اکْتُبْ لِعَبْدی مَا کُنْتَ تَکْتُبُهُ فِی صِحَّتِهِ مِنَ الْحَسَنَاتِ»؛ مومن وقتی بیمار می‌شود خداوند به فرشته سمت راستش دستور می‌دهد، همان‌طور که در زمان سلامت برایش حسنات را می‌نوشتی در زمان بیماری او نیز همان خوبی‌ها را برایش محاسبه کن.

بنابر این، چون با وضو بودن ملازم طهارت روحی و معنوی است، انسان مومن قبل از خواب این طهارت را همراه دارد و با این طهارت روحی به بستر می‌رود و حتی اگر وضویش در ظاهر، باطل شود اما پاداش باوضو بودن برای او همچنان نگاشته خواهد شد.

سوال: شخصی حکم مسح پا را می‌دانسته که از نوک پا تا برآمدگی پا است اما به مصداق نوک پا توجه نداشته و از روی انگشت مسح میکشیده.حکم نمازهای خوانده شده چیست؟

چنانچه از نوک پا یا ابتدای هر کدام از انگشتان مسح کشیده باشد، صحیح است و اگر در این باره شک دارد، نباید به شک خود توجه کند، ولی اگر می‌داند که مسح را (به جهت ندانستن حکم یا موضوع) از نوک پا نکشیده، نمازهایی که یقین دارد با چنین وضویی خوانده را باید قضا نماید.

ablutions-voids
ablutions-voids

پاسخ مراجع عظام تقلید نسبت به این سوال، چنین است:

مبطلات وضو از نگاه حضرت آیة الله العظمی خامنه‌ای (مد ظله العالی):

اگر از نوک پا مسح کرده باشد، کفایت می‌کند، هر چند توجه نداشته باشد و نباید به شک‌های خود اعتنا نماید.

مبطلات وضو از نگاه حضرت آیة الله العظمی مکارم شیرازی (مد ظله العالی):

در صورتی که از ابتدای انگشت مسح نموده است کفایت می‌کند.

مبطلات وضو از نگاه حضرت آیة الله العظمی نوری همدانی (مد ظله العالی):

چنانچه مسح را به صورت صحیح نکشیده باشد باید نمازهایش را اعاده کند.

سوال: برای چه اعمالی باید وضو بگیریم؟

 جواب: برای شش چیز وضو گرفتن واجب است:

 1. برای نمازهای واجب غیر از نماز میت.

 2. برای سجده و تشهد فراموش شده.

 3. برای طواف واجب خانه‌ی کعبه.

 4. اگر نذر یا عهد کرده یا قسم خورده باشد که وضو بگیرد.

 5. اگر نذر کرده باشد که جائی از بدن را به خط قرآن برساند.

 6. برای آب کشیدن قرآنی که نجس شده و... (توضیح المسائل دوازده مرجع, م316)

سئوال: چه چیزهایی وضو را باطل می‌کند؟

 جواب: هفت چیز است که وضو را باطل می‌کند:

 1. بول

 2. غائط

 3. باد معده و روده که از مخرج غائط خارج شود.

 4. خوابی که به واسطه‌ی آن چشم نبیند و گوش نشنود.

 5. چیزهایی که عقل را از بین می‌برد مثل دیوانگی و مستی و بیهوشی.

 6. استحاضه زنان

 7. کاری که برای آن باید غسل کرد. (توضیح المسائل دوازده مرجع, م323)

چه چیزهایی وضو را باطل می کند
چه چیزهایی وضو را باطل می کند

چند استفتاء از آیة الله خامنه ای دام ظله:

سوال: اگر هنگام وضو گرفتن دستمان به دمپایی یا شیر آب برخورد کند آیا با همین دست می‌توان مسح کرد یا باید از اول وضو را تکرار کرد اگر آری نمازهایی را که بدین صورت خوانده‌ام باید قضا کنم؟

جواب: در فرض مرقوم وضو اشکالی ندارد بلی اگر مسح سر یا پا با رطوبت شیر آب یا جای دیگر باشد، وضو صحیح نیست.

سوال: آیا چند بار کشیدن مسح باعث بطلان وضو می‌‌شود؟

جواب: اگر پس از خشک کردن موضع مسح باشد و به حدّ وسواس هم نرسد اشکال ندارد.

سوال: اگر کسی ناخن مصنوعی بکارد، برای وضو و غسلش چه باید بکند؟

جواب: در صورت کاشت ناخن، برای وضو و غسل باید مانع ـ ولو با صرف هزینه ممکن ـ برطرف گردد و چنانچه می‌داند امکان برطرف‌کردن آن نیست و یا رفع آن با مشقّت غیر قابل تحمّل همراه بوده و یا ضرر قابل توجهی دارد، در وقت نماز باید وضو یا غسل را انجام دهد سپس مبادرت به این کار کند و وضو و غسل‌های بعدی را باید به ‌صورت جبیره انجام دهد(یعنی با دست مرطوب مانع را مسح نماید)؛ اما در صورتی که امکان برطرف کردن آن ـ ولو در روز‌های بعد ـ باشد و برطرف نکند، وضو و غسل جبیره باطل خواهد بود.

 

: برای دریافت مشاوره درباره چه چیزهایی وضو را باطل می کند فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «چه چیزهایی وضو را باطل می کند» در کادر زیر بنویسید :
5 + 7 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید