کد مطلب:  29956  درج نظر
زمان مطالعه: 6 دقیقه
زندگینامه وزیر کشور ، عبدالرضا رحمانی فضلی

زندگینامه وزیر کشور ، عبدالرضا رحمانی فضلی

عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور است که در دولت دهم و یازدهم سکان هدایت وزارت کشور را بر عهده داشته و دارد....
زمان مطالعه: 6 دقیقه
زندگینامه وزیر کشور ، عبدالرضا رحمانی فضلی
زندگینامه وزیر کشور ، عبدالرضا رحمانی فضلی


عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور است که در دولت دهم و یازدهم سکان هدایت وزارت کشور را بر عهده داشته و دارد. اگر می خواهید با عبدالرضا رحمانی فضلی آشنا شوید این بخش آسمونی را حتما مطالعه نمایید چرا که بیوگرافی عبدالرضا رحمانی فضلی را برای شما عزیزان شرح می دهیم.

زندگینامه عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور

عبدالرضا رحمانی فضلی (زاده 1338، شیروان، خراسان شمالی)، وزیر کشور جمهوری اسلامی ایران، جانشین فرمانده کل قوا در نیروی انتظامی، رئیس شورای امنیت کشور، دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر، عضو شورای عالی جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران و نماینده رئیس جمهور در شورای نظارت بر سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران است. او از مدیران اصولگرای باسابقه در ایران است که سابقه فعالیت‌های مدیریتی و اجرایی متعددی را به همراه دارد.

از مهمترین سوابق اجرایی وی می‌توان به ریاست دیوان محاسبات کشور، نماینده دوره چهارم مجلس شورای اسلامی از شهرستان شیروان و قائم‌مقام دبیر شورای عالی امنیت ملی و همچنین معاون اجتماعی، فرهنگی رسانه‌ای در دوره ریاست علی لاریجانی در سازمان صدا و سیما، اشاره کرد.

وی در بازه‌ای از دوره ریاستش که همزمان با دولت‌های نهم و دهم همزمان شد، همواره در مقابل تخلفات محمود احمدی‌نژاد اقدام به اعتراض می‌گشود و خواستار پاسخگویی دستگاه‌های دولتی نسبت به تخلفات مالی رخ داده در دولت بود. صادق زیباکلام در مورد پیشنهاد رحمانی فضلی برای وزارت کشور آنرا موافقت ومصالحه حسن روحانی با سایر مراکز قدرت دانست

پس از انتخاب حسن روحانی به عنوان رئیس دولت یازدهم ایران، با این که در ابتدا علی یونسی برای تصدی وزارت کشور مطرح بود، رحمانی فضلی به عنوان گزینه نهایی روحانی جهت انتصاب پست وزیر کشور ایران در دولت یازدهم انتخاب شد. تا این که یک روز پیش از معرفی کابینه برخی خبرگزاری‌ها اعلام کردند، روحانی تصمیم گرفته است، علی یونسی را به جای وی معرفی نمایند.

با این حال نهایتاً در روز معرفی کابینه پیشنهادی، عبدالرضا رحمانی فضلی به عنوان وزیر کشور به مجلس معرفی شد. این شائبه مطرح شده است که سپردن وزارت کشور به رحمانی فضلی، شرط علی لاریجانی (رئیس وقت مجلی شورای اسلامی) جهت اخذ رای اعتماد مجلس به سایر وزرای پیشنهادی روحانی بوده است.

abdolreza-rahmani-fazli
abdolreza-rahmani-fazli


سوابق علمی مرتبط عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور

وی دارای مدرک کارشناسی ارشد جغرافیای انسانی از دانشگاه فردوسی مشهد و دکترای جغرافیا گرایش انسانی از دانشگاه تربیت مدرس می‌باشد. وی از سال 1382 تا کنون استادیار دانشکده علوم زمین دانشگاه شهید بهشتی تهران می‌باشد.

سوابق اجرایی عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور
 1. معاون آموزش و پژوهشی دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه فردوسی مشهد، از سال 68 الی 70
 2. مؤسس و رئیس دوره شبانه دانشکده ادبیات، دانشگاه فردوسی مشهد، از سال 69 تا 70
 3. نماینده دوره چهارم مجلس شورای اسلامی، حوزه انتخابیه شیروان، استان خراسان شمالی از سال 71 تا 75
 4. قائم مقام سازمان صدا و سیما جمهوری اسلامی ایران (سال شروع:1375)
 5. معاون برنامه‌ریزی سازمان صدا و سیما جمهوری اسلامی ایران
 6. معاون امور مجلس و استان‌های سازمان صدا و سیما جمهوری اسلامی ایران
 7. معاون سیاسی سازمان صدا و سیما جمهوری اسلامی ایران
 8. نماینده سازمان صدا و سیما در شورای عالی انقلاب فرهنگی
 9. نماینده سازمان صداو سیما در ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا
 10. نماینده صداو سیما در شورای هماهنگی پروژه شهرهای سالم، وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی
 11. رئیس حوزه خبر اتحادیه رادیو و تلویزیون‌های آسیا و اقیانوسیه ABU در سال 1382
 12. رئیس دوره نهم ستاد انتخابات ریاست جمهوری سازمان صدا و سیما جمهوری اسلامی ایران (سال پایان فعالیت در سازمان صدا و سیما:1385)
 13. عضو کمیته شورای اطلاع‌رسانی دولت به مدت شش سال
 14. معاون فرهنگی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز
 15. معاون امور بین‌الملل و توسعه اقتصادی استان‌ها و ریاست شورای اطلاع‌رسانی وزارت کشور جمهوری اسلامی ایران، از سال 85 تا 86
 16. رئیس اجلاس وزاری کشور و عضو سازمان همکاری‌های اقتصادی (اکو)، وزارت کشور
 17. قائم مقام و معاون فرهنگی رسانه‌ای و اجتماعی شورای عالی امنیت ملی به مدت 18 ماه از سال 86
 18. ریاست کل دیوان محاسبات کشور از سال 87 تاکنون
 19. عضو شورای تحصیلات تکمیلی دانشکده علوم زمین دانشگاه شهید بهشتی از سال 87 تاکنون
 20. رئیس سازمان مؤسسات عالی حسابرسی کشورهای عضو اکو (اکوسای) از مهر 89 تا مهر 92
از پست‌های دیگر وی می‌توان به ریاست دوره‌ای اجلاس سازمان همکاریهای اقتصادی منطقه‌ای (اکو) ECO و رئیس حوزه خبر اتحادیه رادیو و تلویزیون‌های آسیا و اقیانوسیه ABU اشاره کرد.

رحمانی فضلی از افراد نزدیک به علی لاریجانی است که معاونت وی در شورای عالی و اغلب پست‌های دولتی وی در همراهی با علی لاریجانی بوده است. او در جریان انتخابات ریاست جمهوری نهم در سال 1384 ریاست ستاد انتخابات صدا و سیما را برعهده داشت و شائبه سوگیری او به نفع علی لاریجانی، بارها سبب انتقاد از وی شد.

زندگینامه وزیر کشور ، عبدالرضا رحمانی فضلی
زندگینامه وزیر کشور ، عبدالرضا رحمانی فضلی


عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور در دولت یازدهم

پس از انتخاب حسن روحانی به عنوان رئیس دولت یازدهم ایران، وی، رحمانی فضلی را به عنوان نامزد پیشنهادی جهت تصدی پست وزارت کشور دولت یازهم به مجلس شورای اسلامی معرفی کرد. پس از 4 روز بحث در صحن علنی مجلس شورای اسلامی، نمایندگان طی مراسم رای‌گیری پایانی، (مورخ 24 مرداد 1392) رحمانی فضلی را با 256 رای موافق از 284 رای به صندوق انداخته، به عنوان وزیر کشور جدید ایران تأیید کردند. با این حساب، رحمانی فضلی با کسب 90٫14 درصد آرا<موافق، توانست تاییدیه خود را از جانب نمایندگان مجلس در انتخاب دوره یازدهم وزرای کشور نظام جمهوری اسلامی ایران، دریافت نماید.

کارت زرد عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور

در 3 تیر 1393، رحمانی‌فضلی به دلیل بی‌تفاوتی نسبت به پدیده بانوان ساپورت‌پوش با کسب 135 رأی مخالف، 64 رأی موافق و 15 رأی ممتنع از مجموع 218 رأی مأخوذه از مجلس شورای اسلامی کارت زرد گرفت. پیش از وی علی طیب‌نیا، رضا فرجی دانا، علی جنتی و علی‌اصغر فانی از مجلس کارت زرد گرفته‌بودند و رحمانی فضلی پنجمین وزیر دولت یازدهم بود که از مجلس کارت زرد گرفت.

عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر

بعد از انتصاب رحمانی فضلی به عنوان وزیر کشور دولت یازدهم، حسن روحانی بر اساس ماده 33 اصلاحی قانون مبارزه با مواد مخدر، رحمانی فضلی (وزیر کشور وقت) را به سمت دبیرکلی ستاد مبارزه با مواد مخدر منصوب کرد.

نصب شنود در منزل عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور

پس از معارفه رحمانی فضلی در وزارت کشور، خانواده رحمانی که در حال تعویض منزلشان بودند، در جریان اسباب کشی متوجه وجود مجموعه‌ای از دستگاه‌های شنود و استراق سمع در منزل و حتی قسمتهای بسیار خصوصی نظیر اتاق خواب خانه می‌شوند. پیش از این در دفتر کار علی مطهری، نماینده مجلس نیز دستگاه‌های شنود کشف شده بود.

انتقاد عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور از طرح حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر

رحمانی فضلی، از منتقدان طرح حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر بود که در پاییز 1393 در مجلس شورای اسلامی تصویب شد. رحمانی فضلی، طی نامه‌ای که به علی لاریجانی نوشته‌بود، تداخل کار دستگاه‌های اجرایی مربوطه را متذکر و خواستار بررسی بیشتر بر روی این طرح شد که این درخواست تجدید نظر، با مخالفت لاریجانی روبرو شد.

abdolreza-rahmani-fazli
abdolreza-rahmani-fazli


حواشی عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور در مورد انتخاب استاندار فارس

پس از آن که سید محمد احمدی، استاندار فارس به دنبال حمله به اتومبیل حاوی علی مطهری در 9 تیر 1394، استعفا کرد، نمایندگان این استان در اعتراض به معرفی گزینه جدید استانداری به‌صورت هماهنگ استعفا دادند و علی‌رغم اینکه انتصاب استاندار در حیطه اختیارات وزیر است، استدلال کردند که رحمانی فضلی با آنها برای انتصاب استاندار جدید مشورت نکرده است. آنها حتی معترض بودند که سید محمد علی افشانی، در میان فهرست پیشنهادی آنها قرار نداشته است.

نمایندگان پا از این هم فراتر گذاشتند و طرح استیضاح وزیر کشور را به مجلس تقدیم کردند. وزارت کشور هم در ادامه این ماجرا از موضع خود کوتاه نیامد و سخنگوی آن ضمن دفاع از افشانی تأکید کرده بود انتصاب استاندار تنها در حیطه اختیارات وزیر کشور است و درنهایت هیئت دولت با معرفی وی به‌عنوان استاندار موافقت کرد.

پس از انتصاب افشانی به‌عنوان استاندار فارس، آیت‌الله ایمانی نماینده ولی‌فقیه در استان فارس و آیت‌الله دستغیب نماینده استان فارس در مجلس خبرگان رهبری طی نامه‌ای از نمایندگان فارس در مجلس شورای اسلامی خواستند تا از طرح استیضاح وزیر کشور در صحن علنی مجلس جلوگیری شود.

به‌این‌ترتیب کوتاه نیامدن وزارت کشور در این خصوص و نامه علمای استان سبب شد تا موضوع استیضاح وزیر در همین مرحله منتفی شود. در نهایت با وجود مجادله چند روزهٔ وزارت کشور و نمایندگان فارس در 24 تیر 1394، سید محمد علی افشانی، سیاستمدار اصلاح طلب و از چهره‌های نزدیک به سید محمد خاتمی به عنوان استاندار جدید فارس معارفه شد. در اجلاس معارفهٔ وی، رحمانی فضلی گفت: «برای انتخاب استاندار شاخص‌هایی چون قبول برنامه‌های دولت، مشی اعتدال، تجربه و کار جمعی را مدنظر قرار داده‌ایم.»
: برای دریافت مشاوره درباره زندگینامه وزیر کشور ، عبدالرضا رحمانی فضلی فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط :

معرفی نویسنده:

محتوا و مقالات پروفایل عمومی آسمونی توسط جمعی از همکاران دپارتمان های مختلف آسمونی نگارش و ویراستاری می شود، و بیشتر حول و محور موضوعات عمومی و روزانه می باشد

instagram.com/asemooniportal

نظر خود را درباره «زندگینامه وزیر کشور ، عبدالرضا رحمانی فضلی» در کادر زیر بنویسید :

8 - 2 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید