کد مطلب:  57204 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
بیوگرافی گیولا ژنگلر

بیوگرافی گیولا ژنگلر

یکی از این رکوردها متعلق به « گیولا ژِنگلِر» مهاجم اسطوره ای فوتبال مجارستان است. هرچند تعداد گلهای او در زندگی حرفه ای اش حتی به عدد 500 هم نرسید ...
زمان مطالعه: 1 دقیقه

ژنگلر، بالاتر از مسی و پله

اختصاصی آسمونی

نوشته مهدی زارعی

در سالی که گذشت، رسیدن لیونل مسی به عدد 644 گل با پیراهن بارسلونا و عبور او از پله- که سالها قبل به آمار 643 گل برای سانتوس برزیل رسید- یکی از مهمترین رکوردشکنی های صورت گرفته بود. با این حال، وقتی به تعداد بازیهای بازیکنان امروزی برای تیمهای شان دقت می کنیم، به این باور می رسیم که بعضی رکوردها هرگز شکسته نمی شوند.

یکی از این رکوردها متعلق به « گیولا ژِنگلِر» مهاجم اسطوره ای فوتبال مجارستان است. هرچند تعداد گلهای او در زندگی حرفه ای اش حتی به عدد 500 هم نرسید، ولی آمارهای او برای تمامی نسلهای بعدی، دست نیافتنی باقی ماند.

ژنگلر در 27 دسامبر 1915 متولد شد و بیست ساله بود که اولین بازیهای خود را در لیگ مجارستان انجام داد؛ سن و سالی که برای بازیکنای امروزی، خیلی دیر به نظر می رسد. اما با 19 گلی که در 24 بازی برای تیم« سالگوتاریانی» به ثمر رساند، سری داخل سرها درآورد و مورد توجه تیم مطرح« اوژپشت» قرار گرفت.

ژنگلر
ژنگلر

او در فصل 37-36 پیراهن اوژپشت را پوشید و در همان ایام و در روز 2 دسامبر 1936، اولین بازی ملی خود را نیز انجام داد. هرچند آن مسابقه با شکست(2-6) مجارها مقابل انگلیس به پایان رسید.

در سالهای بعدی، ژنگلر آمارها را یکی بعد از دیگری جابه جا کرد. اوج کار او در فصل 39-39 بود. جایی که در هر 26 بازی تیم خود در لیگ به میدان رفت و 56 گل زد. یعنی میانگین بیش از 2 گل در هر بازی!

به لطف گلهای او بود که تیمش در 26 بازی آمار عجیب 107 گل زده رو به جا گذاشت و در حالی قهرمان شد که رقیب آنها« فرنس واروش»، آماری عجیب تر داشت و 126 گل به ثمر رسانده بود!

ژنگلر 11 سال در اوژپشت حضور داشت و وقتی سال 1947 این تیم را ترک کرد، در 301 بازی، 368 گل وارد دروازه رقبا کرده بود.

در تیم ملی مجارستان هم، او به همین شکل درخشید و در جام جهانی 1938 نیز در 4 بازی تیم خود، 5 گل به ثمر رساند تا مجارها نایب قهرمان جهان شوند. سرانجام وقتی فوتبال را در سال 1953 کنار گذاشت، به عدد عجیب 434 گل رسیده بود؛ آماری در 426 مسابقه.

اگر دوران اوج ژنگلر همزمان با جنگ جهانی دوم نبود و بعد از جام جهانی 1938، این مسابقات وقفه ای 12 ساله نداشت، قطعا آمار این مهاجم، عجیب تر هم می شد. با این حال، هنوز هم از لحاظ میانگین گل زده در هر بازی، کمتر کسی دیده شد که بتواند با او، رقابت کند.

نظر خود را درباره «بیوگرافی گیولا ژنگلر» در کادر زیر بنویسید :
2 + 6 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید