کد مطلب: 48503 درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
کودتا در بولیوی / رئیس جمهور این کشور کناره گیری کرد

کودتا در بولیوی / رئیس جمهور این کشور کناره گیری کرد

رئیس‌جمهور بولیوی پس از تشدید بحران سیاسی هفته‌های اخیر از سمت خود کناره‌گیری کرده است.
زمان مطالعه: 1 دقیقه
کودتا در بولیوی - A coup in Bolivia
کودتا در بولیوی - A coup in Bolivia
کودتا در بولیوی - A coup in Bolivia

به گزارش آسمونی : اوو مورالس، رئیس جمهوری بولیوی روز یکشنبه پس از گذشت سه هفته از بحران سیاسی در این کشور از سمت خود استعفا کرد. وی گفت: کناره‌گیری می‌کنم تا برادران و خواهران ما میان کارکنان دولتی تهدید نشوند.

مورالس تأکید کرد شرایط حاضر در بولیوی «کودتا علیه دولت» است.وی افزود: وظیفه من به‌عنوان رئیس جمهور اکنون این است که راهی برای آرام کردن شرایط ایجاد کنم.

آلوارو گارسیا لینرا، معاون رئیس جمهوری بولیوی نیز ضمن کناره‌گیری از سمت خود اعلام کرد که «کودتا» رخ داده است.

ارتش بولیوی روز یکشنبه همزمان با تشدید بحران سیاسی در این کشور از مورالس خواسته بود تا از سمت خود کناره‌گیری کند. درخواست ارتش تنها چند ساعت پس از آن اعلام شد که اوو مورالس از برگزاری دوباره انتخابات ریاست جمهوری خبر داد.

به گزارش یورونیوز، کارلوس مسا، رقیب اصلی مورالس در واکنش به تصمیم رئیس جمهوری بولیوی برای برگزاری دوباره انتخابات ریاست جمهوری از او خواسته بود تا ضمن کناره‌گیری از سمتش در انتخابات آینده نامزد نشود.

ویلیامز کالیمان، فرمانده ارتش بولیوی روز یکشنبه تنها ساعاتی پس از اعلام تصمیم اوو مورالس برای برگزاری دوباره انتخابات به خبرنگاران گفت: «ما بعد از تحلیل وضعیت مناقشه داخلی از رئیس جمهوری می‌خواهیم که از سمت خود کناره‌گیری کند تا صلح در کشور برقرار و ثبات حفظ شود.»

بولیوی از روز 20 اکتبر (28 مهر) تاکنون صحنه تظاهرات گسترده معترضان به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری بوده است. کمیسیون ملی انتخابات بولیوی اوو مورالس را پیروز انتخابات اعلام کرده بود.

اوو مورالس، رئیس جمهوری چپگرا از سال 2006 میلادی قدرت را در بولیوی در دست داشت. وی در انتخابات سال‌های 2005، 2009 و 2014 به ریاست جمهوری بولیوی برگزیده شد.

وزارت خارجه کوبا در واکنش به اعلام خبر کناره‌گیری اوو مورالس از ریاست جمهوری بولیوی، «کودتا» در این کشور آمریکای لاتین را محکوم کرد.

: برای دریافت مشاوره درباره کودتا در بولیوی / رئیس جمهور این کشور کناره گیری کرد فرم زیر را تکمیل کنید
پرداخت هزینه مشاوره

معرفی نویسنده:

محتوا و مقالات پروفایل عمومی آسمونی توسط جمعی از همکاران دپارتمان های مختلف آسمونی نگارش و ویراستاری می شود، و بیشتر حول و محور موضوعات عمومی و روزانه می باشد

instagram.com/asemooniportal

نظر خود را درباره «کودتا در بولیوی / رئیس جمهور این کشور کناره گیری کرد» در کادر زیر بنویسید :

5 + 7 = ?