کد مطلب: 35127 درج نظر
زمان مطالعه: 4 دقیقه
تعدیل 40% درصدی نیروی کار در دفاتر گردشگری به دلیل رکود بازار فروش

تعدیل 40% درصدی نیروی کار در دفاتر گردشگری به دلیل رکود بازار فروش

به گزارش آسمونی : تعدیل 40% درصدی نیروی کار در دفاتر گردشگری به دلیل رکود بازار فروش فریبرز کریمی معاون...
زمان مطالعه: 4 دقیقه
به گزارش آسمونی : تعدیل 40% درصدی نیروی کار در دفاتر گردشگری به دلیل رکود بازار فروش

فریبرز کریمی معاون اقتصادی مرکز توسعه گردشگری سلامت کشورهای اسلامی و مشاور عالی انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری ایران طی مصاحبه ای با خبرنگاران اعلام کرد ، متاسفانه علیرغم شایعات ایجاد شده در خصوص تخصیص ارز مسافرتی به مسافران و داغ شدن بازار فروش آژانس های هواپیمایی و مسافرتی باید اذعان داشت حجم مسافرین و کارکرد دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری در سال جاری 30 درصد نسبت به سالهای قبل در همین فصل کاهش یافته است .

تعدیل 40% درصدی نیروی کار در دفاتر گردشگری به دلیل رکود بازار فروش
تعدیل 40% درصدی نیروی کار در دفاتر گردشگری به دلیل رکود بازار فروش


اگر بخشی از جامعه بدلیل اخذ ارز مسافرتی اقدام به سفر نموده اند بخش اعظم افرادی که هر ساله به سفرهای تفریحی میرفتند به دلیل شرایط اقتصادی از سفر منصرف گردیده اند . متاسفانه انتخاب و بکارگیری افراد غیر متخصص در پست های تخصصی باعث رکود در بخش گردشگری کشور در همه زمینه ها گردیده است . زمانیکه معاونت محترم گردشگری میراث فرهنگی به صراحت اعلام می نمایند در هیج جای دنیا ارز دولتی برای مسافران جهت مسافرت به کشور ایران پرداخت نمیشود می توان به عمق طرز تفکر متولیان این عرصه پی برد .

معاونت اقتصادی مرکز توسعه گردشگری سلامت کشورهای اسلامی افزودند ، ضمن احترام کامل به تمام مسئولین متاسفانه باید در پاسخ معاونت محترم گردشگری سازمان عرض کنم در هیج جای دنیا یک ارز در یک کشور با نرخ های متفاوت عرضه نمی شود و مردم هیچ کشوری برای خروج از کشور خود عوارض خروجی پرداخت نمی نمایند . وی در ادامه افزود زمانی که بحث افزایش عوارض خروج از کشور مطرح شد و دلیل این موضوع را فراهم نمودن بودجه به منظور بهینه سازی ساختار گردشگری و تقویت زیرساختهای گردشگری و ایجاد هتل و مراکز تفریحی و گردشگری اعلام نموده اند ، آیا پس از چند برابر شدن نرخهای خروجی برای مسافران تغییری در ساختارهای گردشگری در کشور ایجاد نموده ایم ؟!

متاسفانه باید عرض نمایم ما در کشور برای مداخل ورودی یک سرویس بهداشتی مناسب نتوانستیم راه اندازی نماییم چه برسد به ساخت و سازهای دیگر ، وقتی هتلها و مراکز اقامتی و مراکز تفریحی مناسب ، خودروی ترانسفر و جاده های خوب سفر نداریم و هیچ اقدامی در این زمینه انجام نمی دهیم چگونه انتظار داریم که ایران مقصدی برای سفر علاقمندان بوده و با افزایش گردشگر ورودی ارزآوری به مملکت را افزایش دهیم ؟

مشاور عالی انجمن صنفی خدمات مسافرتی ایران در ادامه افزود ، طبق فرمایشات معاونت اول ریاست جمهوری برای کلیه خدمات قانونی در کشور که نیازمند ارز می باشند طبق قانون ، ارز تخصیص گردیده است آیا دفاتر مسافرتی و گردشگری با مجوز رسمی فعالیت از معاونت میراث فرهنگی کشور فعالیت شان غیر قانونی است که در ردیف بودجه ارزی کشور لحاظ نگردیده است ؟

ایرلاینها هم که ردیفی از بودجه ارز را در اختیار دارند چون در ارسال ارز با مشکلات فراوان مواجه شده اند نرخهای بلیط خود را با قیمتهای بالا ارائه می دهند و متاسفانه با تصمیمات غیر کارشناسانه عملا صنف گردشگری کشور در حال زمین گیر شدن می باشد . وقتی مسئولین دست دفاتر خدماتی مسافرتی را با تصمیمات غلط خود بسته اند چه انتظاری برای پیشبرد این صنعت با نشاط و پر رونق خواهیم داشت و عملا خلاقیت از صنف گردشگری گرفته شده است .

مهندس فریبرز کریمی در پاسخ به خبرنگاران در خصوص آینده صنف گردشگری گفت ، در حال حاضر با یک شمارش سر انگشتی و نگاهی ساده می توانیم متوجه شویم ، حدود 40 درصد از نیروی کار در کلیه آژانس ها به دلیل وضعیت بد کاری تعدیل نیرو شده اند که با ادامه یافتن این روند شاهد تعدیل 80 درصدی نیروی کار و حجم کلان بیکاری خواهیم بود .

صنف گردشگری بالغ بر 100 هزار نیرو بصورت مستقیم و 700 هزار نیروی مرتبط را درون خود مشغول نموده است که متاسفانه با رکود این بازار شاهد هجوم این نیروی کار و افزوده شدن آنها به خیل بیکاران جامعه خواهیم بود .

معاونت اقتصادی مرکز توسعه گردشگری کشورهای اسلامی افزودند ، از معاونت رئیس جمهور در میراث فرهنگی انتظار می رود ، اهتمام جدی نسبت به رسیدگی و حل موضوع مزبور داشته باشند زیرا که تداوم این مسیر با این منوال موجب تحلیل سرمایه دفاتر و بیکار شدن بیشتر نیروهای کارآمد در این صنعت می باشد و مطمئنا شاهد ورشکستگی در این صنف خواهیم بود .

وی در پاسخ به سوال خبرنگار مبنی بر خروج ارز در مسافرتهای خارج از کشور افزودند ، در حال حاضر تعداد سه میلیون گردشگر خروجی کشور نسبت به حجم 80 میلیون جمعیت کشور رقمی کمتر از 5 درصد می باشد که بسیار اندک است و حجم خروج ارز در مقایسه با اشتغال زایی و حجم کلان پرسنل شاغل در بخش گردشگری بسیار ناچیز می باشد که با توجه به تعداد مسافرین ورودی و ارز آوری آنها در مجموع این ترازوی دو طرفه میزان می باشد .

حال آنکه در بسیاری از شرکتهای خودروساز داخلی شاهد خروج چند برابری ارز جهت وارد کردن قطعات با کیفیت های نازل هستیم که خروجی آن نیز طبق آمار با نارضایتی بسیاری از مشتریان همراه می باشد .

چگونه است که خروج ارز برای وارد کردن قطعات خودرو که هر روز به دلیل بی کیفیتی قطعات و خسارت جانی و مالی مردم همراه بوده و چندین برابر گردشگری ارز از مملکت خارج می نماید بی عیب است اما سفر که باعث نشاط روح و روان و همچنین اشتغال زایی بخش کلانی از جوانان در داخل کشور می باشد مورد وثوق مسئولان نیست؟

وی در پایان افزود : امیدوارم معاونت محترم رئیس جمهور هر چه سریعتر با بهره مندی از نظرات کارشناسان واقعی و اساتید این صنعت نسبت به جلوگیری از ورشکستگی کلان بخش خصوصی در گردشگری اقدام نمایند .
: برای دریافت مشاوره درباره تعدیل 40% درصدی نیروی کار در دفاتر گردشگری به دلیل رکود بازار فروش فرم زیر را تکمیل کنید
پرداخت هزینه مشاوره

معرفی نویسنده:

محتوا و مقالات پروفایل عمومی آسمونی توسط جمعی از همکاران دپارتمان های مختلف آسمونی نگارش و ویراستاری می شود، و بیشتر حول و محور موضوعات عمومی و روزانه می باشد

instagram.com/asemooniportal

نظر خود را درباره «تعدیل 40% درصدی نیروی کار در دفاتر گردشگری به دلیل رکود بازار فروش» در کادر زیر بنویسید :

9 - 3 = ?