کد مطلب:  3486 
1 نظر
1 نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
زخمی شدن بیش از 900 نفر در روسیه بر اثر « شهاب سنگ»

زخمی شدن بیش از 900 نفر در روسیه بر اثر « شهاب سنگ»

 تاریخ خبر:  1391/11/28 دیروز (جمعه 27 بهمن) یک شهاب‌سنگ در آسمان روسیه منفجر شد و تکه‌های آن به زمین رسید و با...
زمان مطالعه: 1 دقیقه

 تاریخ خبر:  1391/11/28

دیروز (جمعه 27 بهمن) یک شهاب‌سنگ در آسمان روسیه منفجر شد و تکه‌های آن به زمین رسید و با برخورد به ساختمان‌ها، باعث آسیب‌‌های شدید به آنها و شکستن شیشه‌ها شد. آماری که خبرگزاری‌های مختلف تاکنون درباره مجروحان این حادثه منتشر کرده‌اند، بسیار متفاوت وتا 1000نفر می رسد که از این تعداد، وضعیت 20 نفر وخیم گزارش شده است.

 

این حادثه در شهر صنعتی چلیابینسک روسیه در 1500کیلومتری شرق مسکو روی داد. شاهدان عینی گفتند در اثر انفجار این شهاب‌سنگ نور درخشانی در آسمان پدید آمد و یک موج شوک بزرگ را احساس کردند. این شهاب‌سنگ سپس به سمت افق رفت و یک دنباله بلند از دود سفید را پدید آورد که از فاصله 200کیلومتری قابل مشاهده بود.

در اثر این انفجار، ارتباط تلفن‌های همراه نیز بارها با اختلال روبه‌رو شد. اما نکته‌ای که باعث نگرانی بیشتر شد آن بود که همزمان با انتشار این انفجار شهاب‌سنگی، خبر عبور یک سیارک در ساعت 22:54 جمعه (به وقت تهران) نیز منتشر شد و برخی گمان کردند که این سیارک (به نام «2012 DA14») ممکن است خرابی‌های بیشتری به بار بیاورد. اما دکتر «رضا منصوری» استاد نجوم دانشگاه صنعتی شریف با بیان اینکه انفجار شهاب‌سنگی از پدیده‌های کاملا معمول نجومی است، تاکید کرد: «انفجار شهاب‌سنگی دیروز در روسیه ارتباطی با گذر یک سیارک از نزدیکی زمین در شامگاه جمعه ندارد.»

 

وی در گفت‌وگو با خبرگزاری ایسنا هرگونه ارتباط بین انفجار شهاب‌سنگی بامداد جمعه در روسیه و گذر سیارک «2012 DA14» از نزدیک زمین را رد کرد و این همزمانی را امری تصادفی دانست و تاکید کرد: «با توجه به ابعاد و مسیر کاملا متفاوت شهاب‌سنگ منفجرشده و سیارکی که جمعه‌شب از نزدیک زمین عبور کرد، ارتباطی بین آنها وجود ندارد.» گفتنی است برخورد شهاب‌سنگ‌ها یکی از حوادثی است که زمین را تهدید می‌کند. دانشمندان مدعی هستند دایناسور‌ها در اثر برخورد یک شهاب‌سنگ بزرگ در چند میلیون سال پیش منقرض شدند.

نظر خود را درباره «زخمی شدن بیش از 900 نفر در روسیه بر اثر « شهاب سنگ»» در کادر زیر بنویسید :
5 + 9 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید