کد مطلب: 52832 درج نظر
زمان مطالعه: 4 دقیقه
90 درصد بازنشسته ها مشمول همسان سازی شدند

90 درصد بازنشسته ها مشمول همسان سازی شدند

افتخاری گفت: 90 درصد بازنشستگان مشمول همسان سازی شدند و در تلاش هستیم که 10 درصد دیگر هم مشمول این طرح شوند.
زمان مطالعه: 4 دقیقه
90 درصد بازنشسته ها مشمول همسان سازی شدند - 90% of retirees were subject to matching salaries 90 درصد بازنشسته ها مشمول همسان سازی شدند - 90% of retirees were subject to matching salaries

به گزارش آسمونی : اکبر افتخاری رئیس صندوق بازنشستگی کشوری در نشست خبری که امروز (سه‌شنبه دوم اردیبهشت ماه) برگزار شد، اظهار کرد: اقدامات مربوط به بازنشستگان را از پایان سال گذشته آغاز کردیم تا آن‌ها در حوزه رفاهی، وضعیت اقتصادی، خرید و معیشت مشکلی نداشته باشند.وی بیان کرد: توسعه وضعیت اقتصادی بازنشستگان شامل حقوق، درمان تکمیلی و امکانات رفاهی آن‌ها می‌شود و در این زمینه اقدامات خوبی در حال انجام است و برخی از اقدامات اجرایی شده و برخی دیگر هم در روز‌های آتی اجرایی خواهد شد.

افتخاری با بیان اینکه برای افزایش قدرت خرید بازنشستگان برنامه ریزی‌ شده است، گفت:  برنامه داریم که از طریق توسعه طرح‌ها و استفاده از توان صندوق و شرکت‌های تابعه قدرت خرید بازنشستگان را افزایش دهیم.

وی با بیان اینکه قصد داریم که سبد 30 تا 40 درصدی را برای افزایش توان اقتصادی بازنشستگان در نظر بگیریم، افزود: اقدامات مستقیم و غیر مستقیمی را در حوزه توسعه رفاهی زندگی بازنشستگان انجام خواهیم داد.

رئیس صندوق بازنشستگی کشوری با اشاره به انجام 5 تفاهم برای رفاه بازنشستگان، ادامه داد: شرایطی را ایجاد کردیم که بازنشستگان در هر سال 3 بار وام یک میلیون و 200 هزار تومانی برای خرید از فروشگاه رفاه داشته باشند، 21.5 درصد تخفیف در فروشگاه پگاه برای آن‌ها تخصیص دادیم و با فروشگاه افق کوروش تفاهم شده تا تخفیف‌هایی را برای بازنشستگان در نظر گیرد.

وی با اشاره به تصمیمات اتخاذ شده برای خرید بیمه نامه توسط بازنشستگان، افزود: تصمیمات مناسبی برای خرید بیمه نامه برای بازنشستگان اتخاذ شده تا آن‌ها از تخفیفات مناسبی برخوردار شوند و یا به صورت قسطی بتوانند بیمه نامه خود را خریداری کنند.افتخاری افزود: در فروشگاه کفش ملی 15 درصد تخفیف برای بازنشستگان در نظر گرفته شد تا بتوانیم در سبد معیشتی بازنشستگان وضعیت مناسبی ایجاد کنیم.

رئیس صندوق بازنشستگی کشوری تصریح کرد: موضوع همسان سازی حقوق بازنشستگان چند سالی است که در حال اجراست. از اواخر سال گذشته رایزنی‌ها را آغاز کردیم و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی پیگیری های لازم را انجام داد و بودجه‌ای که برای همسان سازی در سال گذشته در نظر گرفته شده بود 3 هزار و 500 میلیارد تومان بود، اما برای امسال این رقم به 6 هزار و 500 میلیارد تومان افزایش پیدا کرد.افتخاری بیان کرد: 15 درصد افزایش حقوق طبق مصوبه قانونی بر حقوق بازنشستگان اعمال می‌شود. همچنین از منبع همسان سازی افزایشی خواهند داشت، اما افرادی که از سقف حقوق بالاتر دریافت می‌کنند، همسان به آن‌ها تعلق نمی‌گیرد، همچنین اشخاصی که سنواتشان کامل باشد از منابع همسان سازی بر حقوقشان افزود می‌شود و اگر سنواتشان ناقص باشد از حقوقشان کسر می‌شود.

وی با بیان اینکه 90 درصد بازنشستگان مشمول همسان سازی شده‌اند، افزود: مکاتباتی با رئیس سازمان برنامه و بودجه داشتیم که 10 درصد دیگر هم مشمول این طرح شوند.

رئیس صندوق بازنشستگی کشوری گفت: میانگین حقوق بازنشستگان در سال گذشته 2 میلیون و 800 هزار تومان بوده و امسال با توجهی که دولت به این مجموعه داشت، به 3میلیون و 800 هزار تومان رسیده است.افتخاری افزود: تلاش‌ داشتیم که به بازنشستگان حداقل بگیر توجهاتی داشته باشیم، اما برای امسال میانگین حقوق بازنشستگان رشد 800هزار تومانی داشته است.

رییس صندوق بازنشستگی کشوری گفت: بیمه تکمیلی بازنشستگان از 60 تومان یه 140 هزار تومان رسید که امید داریم بتوانیم با این افزایش کسر بیمه از حقوق بازنشستگان بتوانیم خدمات درمانی بیشتری را به بازنشستگان ارائه دهیم.افتخاری ادامه داد: طی جلسات و بررسی‌هایی انجام شده قرار شد شرکت‌های تابعه صندوق بازنشستگی کشوری امکانات رفاهی صندوق نقدی و غیر نقدی به بازنشستگان دهند این در صورتی است که پیش از این فقط این امکانات به شاغلین داده میشد، اما قرار است به بازنشستگان نیز تعلق گیرد.

وی درباره شفاف سازی حقوق مدیران شرکت‌های تابعه صندوق بازنشستگی کشوری گفت: اعلام خبری مبنی بر دریافتی حقوق بالا توسط یکی از مدیران صندوق برای سال 97 است و این فرد برکنار شده است.افتخاری افزود: در همان سال 97، وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی دستورالعملی را ابلاغ کرد که تمام مدیران شرکت‌های تابعه صندوق بازنشستگی کشوری مطابق ضوابط قانونی و با یک سقف مشخص دریافتی داشته باشند.

رئیس صندوق بازنشستگی کشوری بیان کرد: 15 درصد افزایش حقوق برای حقوق تمامی بازنشستگان اعمال شده است، اما بخشی از افزایش حقوق بازنشستگان اجرای طرح همسان سازی حقوق است و همه دو قاعده اصلی برای اجرایی شدن این طرح وجود دارد.وی افزود: قاعده اصلی، افزایش حقوق بازنشستگان از منابع همسان سازی است که باید از حقوق پایین به بالا همسان سازی به صورت نزولی افزوده شود، یعنی از 42 درصد تا 7 درصد به حقوق بازنشستگان از منابع همسان سازی افزوده می‌شود.

افتخاری ادامه داد:، اما بر اساس ضوابط قانونی طرح همسان سازی برای عده‌ای از بازنشستگان اجرا نمی‌شود و به گروهی که بالای سقف حقوق دریافتی دارند یعنی 7 برابر حداقل حقوق دریافت می‌کنند، همسان سازی تعلق نمی‌گیرد.

وی افزود: بازنشسته‌هایی که سنوات آن‌ها زیر 30 سال است از منابع همسان سازی بر حقوقشان افزوده نمی‌شود، در واقع هر ماه برای اجرای همسان سازی 2.5 درصد کسر می‌شود، به همین دلیل محسوس نیست، همچنین گروه دیگر کسر سنوات ندارند و 30 سال را پر کرده‌اند، اما تازه بازنشسته شده‌اند و حقوق بازنشستگی آن‌ها بالاست و حقوقشان قابل مقایسه با فردی که 20 سال پیش بازنشسته شده نیست، پس برای تازه بازنشسته‌ها هم از منابع همسان سازی بر حقوقشان افزوده نمی‌شود.

رئیس صندوق بازنشستگی کشوری تصریح کرد: به فکر مسکن برای بازنشسته‌ها هستیم، اما اجرای این اقدام یک طرح بلند مدت است و به زودی اتفاق نمی‌افتد، اما تمام تمرکز ما بر روی بهبود کیفیت زندگی بازنشستگان و رسیدگی به دغدغه آن‌ها است.وی افزود: امیدواریم بتوانیم تسهیلاتی برای ازدواج فرزندان جوان یک بازنشسته در نظر بگیریم.

افتخاری گفت: طبق ضوابط 15 درصد حق اولاد به حقوق بازنشستگان افزوده شده است.

رئیس صندوق بازنشستگی کشوری گفت: جلساتی با رئیس سازمان برنامه و بودجه داشتیم تا با تشکیل کمیته‌ای همسان سازی حقوق بازنشستگان براساس حقوق شاغلین اجرا شود که در دستور کار است و در حال حاضر مجوز قانونی برای اجرایی این کار نداریم، همچنین بودجه آن را نیز نداریم و ظرفیت قانونی باید افزوده شود، لذا در برنامه داریم که این طرح در بودجه 1400 اجرا شود.وی گفت: با شیوع ویروس کرونا شماره تلفن 91324645 را به تمام بازنشستگان پیامک کردیم که اگر مبتلا به کرونا شدند با این شماره تماس بگیرند که از یک میلیون و 400 بازنشسته حدود 401 نفر به کرونا مبتلا شدند و به ما اعلام کردند.

افتخاری گفت: با همکاری وزارت ارتباطات سرشماره صبا را برای اطلاع رسانی و آگاهی بازنشستگان از اصول بهداشتی برای مقابله با کرونا تخصیص دادیم.

معرفی نویسنده:

ثبت نظر درباره «90 درصد بازنشسته ها مشمول همسان سازی شدند»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

4 * 7 = ?