کد مطلب: 56428 درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
افت ۸۱ درصدی گردشگران ایرانی ترکیه

افت ۸۱ درصدی گردشگران ایرانی ترکیه

هر ساله تعداد قابل توجهی از ایرانیان به ترکیه سفر می‌کنند و می توان گفت، ایران یکی از مقاصد مهم صادرات گردشگری ترکیه است.

زمان مطالعه: 2 دقیقه

یکی از مسائل منفی اقتصادی پس از شیوع ویروس کرونا، موضوع گردشگری است.

طبق آخرین آمارهای وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه، در ۸ ماهه سال ۲۰۱۸، حدود یک میلیون و ۵۰۸ هزار نفر ایرانی به ترکیه سفر کرده‌اند و در ۸ ماهه سال ۲۰۱۹، این تعداد کاهش کمی را تجربه کرد و به یک میلیون و ۳۷۷ هزار نفر رسید. با این وجود، در ماه‌های پس از آن و از سر گرفتن برخی پروازهای بین‌المللی به صورت محدود، با وجود شیوع گسترده کووید-۱۹ تعداد گردشگران ایرانی در ترکیه روند افزایشی را تجربه کرد و در ماه اوت ۲۰۲۰ به ۱۶ هزار و ۹۱۳ نفر رسید.

به گزارش آسمونی به نقل از خبرگزاری برنا، مبادلات تجاری ایران با ترکیه تنها محدود به تجارت کالایی بین این دو کشور نیست و خدمات گردشگری را نیز شامل می‌شود.

هر ساله تعداد قابل توجهی از ایرانیان به ترکیه سفر می‌کنند و می توان گفت، ایران یکی از مقاصد مهم صادرات گردشگری ترکیه است.

طبق آخرین آمارهای وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه، در ۸ ماهه سال ۲۰۱۸، حدود یک میلیون و ۵۰۸ هزار نفر ایرانی به ترکیه سفر کرده اند. در ۸ ماهه سال ۲۰۱۹، این تعداد کاهش کمی را تجربه کرد و به یک میلیون و ۳۷۷ هزار نفر رسید.

با این وجود، در سال ۲۰۲۰ با توجه به شیوع گسترده کووید-۱۹ و اعمال محدودیت های گردشگری، تعداد گردشگران ایرانی ورودی به ترکیه به شدت کاهش یافت؛ بطوریکه طی ژانویه تا اوت ۲۰۲۰ تنها قریب به ۲۵۹ هزار نفر ایرانی به ترکیه سفر کرده اند.

این تعداد گردشکر نسبت به ۸ ماهه ۲۰۱۹، افت بیش از ۸۱ درصدی را تجربه کرده است. بررسی آمار روند ماهانه تعداد گردشگران ایرانی ورودی به ترکیه از ژانویه ۲۰۱۸ تا اوت ۲۰۲۰ نشان می دهد که در ماه های مارس ۲۰۱۸، مارس ۲۰۱۹ و اوت ۲۰۱۹ تعداد گردشگران ایرانی در ترکیه در اوج قرار داشته است.

همچنین در اوت ۲۰۱۹ تعداد گردشگران ایرانی در ترکیه حدود ۲۷۶.۵ هزار نفر بوده است. با این حال پس از آن تا انتهای سال ۲۰۱۹، تعداد گردشگران ایرانی روند کاهشی را در پیش گرفت که افزایش قیمت دلار و پرهزینه‌تر شدن سفرهای خارجی برای ایرانی ها و لغو بسیاری از پروازهای بین المللی از مبدا ایران می تواند، مهمترین عامل روند کاهشی تعداد گردشگران بین‌المللی به ترکیه در اواخر سال ۲۰۱۹ باشد.

در سال ۲۰۲۰ نیز با شیوع کووید-۱۹ و محدودیت‌های گسترده اعمال شده بر پروازهای بین المللی، روند کاهشی تعداد گردشگران ایرانی به ترکیه تشدید یافت، بطوریکه در ماه‌های ابتدایی سال ۲۰۲۰ تعداد آنها تقریباً به صفر رسید.

در آوریل ۲۰۲۰ تنها ۶۰ نفر و در ماه مه ۲۰۲۰ تنها ۷۰ نفر ایرانی به ترکیه سفر کرده اند. با این وجود، در ماه های پس از آن و از سر گرفتن برخی پروازهای بین‌المللی به صورت محدود، تعداد گردشگران ایرانی در ترکیه افزایش جزئی را تجربه کرد و در ماه اوت ۲۰۲۰ به ۱۶ هزار و ۹۱۳ نفر رسید.

معرفی نویسنده:

نویسنده ر‌ُمان و فعال در بخش‌های مُد و زیبایی، آرایشی و آشپزی
هم‌چنین علاقمند به سریال‌های کره‌ای و اطلاع رسانی در این خصوص داخل آسمونی

ثبت نظر درباره «افت ۸۱ درصدی گردشگران ایرانی ترکیه»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

8 - 2 = ?