کد مطلب:  42608 
درج نظر
ویرایش پست
درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
700 قطعه شهاب‌سنگ در کاخ گلستان فرود آمد

700 قطعه شهاب‌سنگ در کاخ گلستان فرود آمد

به گزارش آسمونی:قدیمی‌ترین و جوان‌ترین شهاب‌سنگ‌های کشف شده از ایران، در کاخ گلستان به نمایش گذاشته شد....
زمان مطالعه: 2 دقیقه

700 قطعه شهاب‌سنگ در کاخ گلستان فرود آمد
700 قطعه شهاب‌سنگ در کاخ گلستان فرود آمد

به گزارش آسمونی:قدیمی‌ترین و جوان‌ترین شهاب‌سنگ‌های کشف شده از ایران، در کاخ گلستان به نمایش گذاشته شد. این مجموعه برای نخستین بار در کشور رونمایی شده و تا 28 اردیبهشت‌ماه امکان بازدید دارد.

مجموعه شهاب‌سنگ‌ها که بیشتر آن‌ها از مناطق کویری استان‌های کرمان و خراسان جنوبی یافت شده بیش از 700 قطعه را شامل می‌شود که سن زمینی قدیمی‌ترین آن‌ها 50 هزار سال بوده که در کویرهای ایران سقوط کرده است، این شهاب‌سنگ دو سال پیش کشف شده است.

جوان‌ترین شهاب‌سنگ به نمایش گذاشته شده که قطعه بزرگی از این مجموعه نیز هست در سال 1881 میلادی و در دوره قاجار کشف شده. این قطعه سنگ یکی از هفت شهاب‌سنگ «مزوسیدریتی» در جهان است که 138 سال پیش هنگام سقوط و برخورد، با چشم رصد شده است. این شهاب‌سنگ نزدیک به 54 کیلوگرم جرم دارد.شهاب‌سنگ‌ها از 10 تا 4000 دلار ارزش دارند

حجت کمالی، صاحب این مجموعه که به عنوان محقق و کارشناسی شهاب‌سنگ معرفی شد، درباره ارزش مادی این مجموعه که 15 سال زمان صرف گردآوری و تحقیق درباره آن شده است، به ایسنا گفت: با توجه به دشواری که در کشف و گردآوری این شهاب‌سنگ‌ها متحمل شده‌ام نمی‌توان از نظر مالی ارزشی را برای این مجموعه تعیین کرد، مخصوصاً که در این مسیر هدف و رویکرد بیشتر علمی بوده است. اما با توجه به استانداردهای موجود هر گرم شهاب‌سنگ ارزشی برابر با 10 تا 4 هزار دلار دارد.

او گفت که این مجموعه را با هزینه شخصی و به سختی جمع‌آوری کرده و شاید تنها مجموعه‌دار شهاب‌سنگ و رکورد دار کشف آن در ایران باشد که مجوز آن را از سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری دریافت کرده است.

کمالی در مراسم افتتاح این نمایشگاه نیز اظهار کرد که تا کنون نزدیک به 3 هزار شهاب‌سنگ را از کویرهای ایران کشف کرده اما 299 قطعه از آن در بولتن جهانی ثبت شده است.

به گفته او، 17 قطعه از شهاب‌سنگ‌های ثبت شده در کویر لوت کشف شده است.170 کلکسیون‌دار شناسایی شده‌اند

محمدحسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی در بازدید از این نمایشگاه درباره ضوابط موجود برای جمع‌آوری شهاب‌سنگ‌ها، توضیح داد: ورود به کویری همچون لوت ضوابط خاص خود را دارد، یعنی امکان ورود به هر نقطه از آن وجود ندارد. مسیری مشخص شده که افراد فقط می‌توانند از ان بخش به حریم لوت وارد شوند.

او سپس با اعلام حمایت از موزه‌داران و مجموعه‌داران خصوصی گفت: تا کنون 170 کلکسیون‌دار شناسایی شده‌اند. سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آمادگی دارد از این مجموعه‌داران خصوصی برای برپایی نمایشگاه بیشتر حمایت کند.

وی سپس برپایی موزه شهاب‌سنگ‌ها در کویر لوت و کاروانسرای درحال مرمت شهداد را پیشنهاد کرد و گفت: در کرمان برای برپایی چنین موزه‌ای دست باز است اما برای برپایی موزه‌ای مرکزی در این زمینه لازم است با سازمان زمین‌شناسی رایزنی کنیم.

طالبیان از افزایش توجه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به ایجاد موزه‌های خصوصی سخن گفت و یادآور شد که در راستای همین سیاست 50 موزه خصوصی در کشور راه‌اندازی شده است.شهاب‌سنگ ثروت می‌آورد

عباس گل‌محمدی، مشاور سازمان زمین‌شناسی کشور نیز در این مراسم با اشاره به ارزش مادی شهاب‌سنگ‌ها و استقبال مجموعه‌داران از گردآوری آن‌ها، گفت: یک گروه علمی در سازمان زمین شناسی روی موضوع شهاب‌سنگ‌ها تحقیق می‌کند اما دنیا از 150 سال پیش وارد این حوزه شده است.

وی اضافه کرد: دو سال است با این گروه همکاری می‌کنیم و طرحی درباره شهاب‌سنگ‌ها در سازمان زمین‌شناسی تعریف شده که باعث ایجاد ثروت در این زمینه می‌شود.چرا شهاب‌سنگ‌ها بیشتر در کویر پیدا می‌شوند

مقصودی، مدیر پایگاه میراث جهانی بیابان لوت نیز به اهمیت بیابان لوت اشاره کرد و در پاسخ به این سوال که چرا بیشتر شهاب‌سنگ‌ها در بیابان پیدا می‌شود، توضیح داد که چون در کویر فرسایش و تخریب فیزیکی کمتر است و برخی شهاب‌سنگ‌ها زیر تپه‌های ماسه‌ای بوده‌اند که در طول زمان این تپه‌ها حرکت کرده و شهاب‌سنگ‌ها نمایان شده‌اند.

نمایشگاه شهاب‌سنگ‌های ایران و کویر لوت که از 8 اردیبهشت‌ماه در طبقه دوم موزه مردم شناسی کاخ گلستان، واقع در میدان پانزده خرداد گشایش یافته که تا 28 اردیبهشت‌ماه برپا خواهد بود. بازدید از این موزه هر روز از ساعت 9:30 تا 17 امکان‌پذیر است.

منبع: ایسنا

: برای دریافت مشاوره درباره 700 قطعه شهاب‌سنگ در کاخ گلستان فرود آمد فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط :

نظر خود را درباره «700 قطعه شهاب‌سنگ در کاخ گلستان فرود آمد» در کادر زیر بنویسید :

3 + 7 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید