کد مطلب:  14246 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 4 دقیقه
5 سوال که در مصاحبه‌های شغلی هرگز نباید بپرسید

5 سوال که در مصاحبه‌های شغلی هرگز نباید بپرسید

  حضور در مصاحبه‌ی شغلی، به این معنا است که شما همه‌ی مراحل استخدامی را پشت‌سر گذاشته و اکنون در مرحله‌ی...
زمان مطالعه: 4 دقیقه
حضور در مصاحبه‌ی شغلی، به این معنا است که شما همه‌ی مراحل استخدامی را پشت‌سر گذاشته و اکنون در مرحله‌ی نهایی احراز صلاحیت شغلی خود هستید؛ اما به هرحال، در این مرحله باز هم باید مراقب باشید تا مبادا با پرسیدن برخی سوال‌ها کاری کنید که روی نام‌تان قلم قرمز کشیده می‌شود.
 
ورود به مرحله‌ی مصاحبه‌ی شغلی، یعنی به موفقیت نزدیک شده‌اید. پس از آنکه گام‌های صحیحی را برای یافتن شغل برداشتید، از یک شماره‌ی ناشناس، تماسی دریافت می‌کنید و به مصاحبه شغلی دعوت می‌شوید. این همان فرصتی است که شرکت مورد نظر در اختیارتان گذاشته تا شخصا با شما رو در رو صحبت کند و ببیند که آیا شما از همه لحاظ برای کار کردن در آنجا حائز صلاحیت هستید یا خیر؟

مصاحبه‌های شغلی، که اغلب به عنوان نوعی دعوت به بازجویی محسوب می‌شود، هم‌چنان در شرکت‌ها، اهمیت بالایی دارد؛ اما در واقع، مصاحبه‌های شغلی فرآیندی برای شناخت بیشتر از شما، به عنوان کارمند احتمالی آینده محسوب می‌شود البته به شرط این‌که از پرسیدن برخی سوالات اجتناب کنید.

به نقل از پایگاه اینترنتی چیت‌شیت، وقتی خود را برای مصاحبه‌ی شغلی آماده می‌کنید، تمرکز روی برخی سوالاتی که باید بپرسید را فراموش نکنید. برخی سوالات به شما کمک می‌کند تا تصمیم بگیرید آیا اصلا تمایلی برای کار کردن در این محل را دارید یا خیر، در حالی که برخی سوالات هم ممکن است باعث شود تا فرد مصاحبه‌کننده به راحتی روی نام شما قلم قرمز بکشد و به دنبال داوطلب بعدی برود. در ادامه، به 5 سوالی که در مصاحبه‌ی شغلی باید از پرسیدن آن اجتناب کنید، اشاره می‌کنیم.

آیا باید آزمایش اعتیاد هم بدهم؟
هیچ سوالی مانند پرسیدن درباره‌ی انجام آزمایش اعتیاد، منجر به بالارفتن تابلوی ایست در یک مصاحبه‌ی شغلی در برابر شما نخواهد شد. نتایج یک مطالعه از هزینه‌های ناشی از سوء‌مصرف مواد مخدر در کارخانجات و شرکت‌های امریکایی نشان می‌دهد، سالانه 276 میلیارد دلار صرف کاهش بهره‌وری، حوادث شغلی و افزایش هزینه‌های درمانی می‌شود. همچنین، احتمال غیبت و حاضر نشدن در محل کار، ازسوی کارمندان و کارگرانی که مواد مخدر استعمال می‌کنند، دو برابر بیشتر است. همچنین، در این افراد، احتمال بازخریدی و استعفای پیش از موعد، 2.2 برابر بیشتر است. آنها همچنین، سه برابر بیشتر از سایر کارمندان و کارگران، دیر به محل کار می‌رسند. بنابراین، پرسیدن درباره آزمایش اعتیاد، نه تنها کمکی به شما نمی‌کند، بلکه حساسیت کارفرما را نیز بر می‌انگیزد.

حالا چکار باید بکنم؟
مصاحبه شغلی مانند نخستین قرار برای ازدواج است. بنابراین باید اعتماد به نفس داشته و خودتان را باور کنید. البته این اعتماد به نفس نه باید خیلی بالا باشد و نه خیلی کم؛ هم‌چنین، نباید پس از انجام مصاحبه، از مصاحبه‌کننده بپرسید که «چطور بودم»؟ این سوال باعث می‌شود که وی فکر کند شما نقش بازی کرده‌اید. اگر فکر می‌کنید که نیاز هست درباره نحوه انجام مصاحبه سوالی بپرسید، بهتر است سوال خود را به نحو دیگری مطرح کنید. مثلا بپرسید: آیا پیش‌زمینه‌ای از اطلاعاتی که باید درباره توانایی‌های خود ارائه کنم دارید؟ اگر پاسخ وی منفی بود، این بدان معناست که احتمالا همه چیز خوب پیش می‌رود و اگر جواب آنها مثبت بود، آنها خواسته خود را شرح داده و از شما می‌خواهند از توانایی‌ها و قابلیت‌های خود دفاع کنید.
 
چه زمانی سوابق‌ام را می‌خواهید؟
این سوال، یکی از سوالات بی‌خطر است که اغلب ما در پایان یک مصاحبه‌ی شغلی می‌پرسیم اما ممکن است این‌گونه تعبیر شود که برای به‌دست آوردن این شغل بیش از حد مشتاق هستید یا اینکه چیز مشکوکی درباره ادعاهای شما وجود دارد که نگران هستید به آن پی ببرند. بنابراین، اگر از صحت مدارک و ادعاهای خود مطمئن هستید، نباید نگرانی نسبت به کنترل کردن آنها توسط کارفرمای احتمالی خود داشته باشید. آنها هر زمانی که آمادگی داشته باشند، از شما درخواست مدارک خواهند کرد و در فرصت مقتضی نسبت به بررسی آنها اقدام می‌کنند. پس اگر می‌خواهید سوال هوشمندانه‌ای در این رابطه بپرسید، بگویید: «بسیار خوب! مرحله‌ی بعدی چیست»؟

حقوق من چقدر است؟
یک ضرب‌المثل قدیمی هست که می‌گوید: «هرکس اول اسم پول را آورد، زودتر از همه می‌بازد» که این مثل در مصاحبه شغلی بیش از هر زمانی مصداق پیدا می‌کند. گرفتن نخستین حقوق، همیشه جذاب‌ترین بخش یک شغل جدید محسوب می‌شود. هم‌چنین، نتایج مطالعات مختلف نشان می‌دهد که عوض کردن شغل، یکی از راه‌های مناسب برای افزایش حقوق است. اما این بدان معنا نیست که در همان روز اول مصاحبه شغلی، بحث پول را وسط بکشید. وقتی بحث حقوق و مزایا وسط است، اجازه بدهید اول کارفرمای شما در این باره صحبت کند. هم‌چنین، شما هم می‌توانید با تحقیق از حقوق و مزایای عرف و درنظر گرفتن توانایی‌های خود، میزان حقوق ایده‌آل‌تان را مشخص کنید و وقتی زمان آن رسید که کارفرما با شما در این باره مذاکره کرد یا روی مبلغ خاصی پافشاری داشت، شما هم حقوق عرفی را به او پیشنهاد کنید. حتی در صورتی‌که امکان افزایش حقوق دریافتی نبود، در این‌صورت می‌توانید بر سر افزایش مزایای شغلی مذاکره کنید.

پرسیدن هرگونه سوالی که در توضیحات شغلی ذکر شده است.
مشاوران شغلی توصیه می‌کنند که داوطلبان در طول مصاحبه شغلی دست‌کم باید چندین سوال را از فرد مصاحبه‌کننده بپرسند تا بدین ترتیب اشتیاق خود را به او نشان دهند. با این‌حال، این مسئله بدان معنا نیست که شما می‌توانید هر سوالی را بپرسید تا به هر طریقی مکالمات خود را دونفره کنید. اگر از مصاحبه‌کننده سوالی را بپرسید که جواب آن در توضیحات شغلی آمده است، شما فردی به نظر می‌رسید که به اندازه کافی به شغل‌اش اهمیت نمی‌دهد که بخواهد جزییات آن را مطالعه کند. در چنین مواردی، بهتر است توضیحات مربوط به شغل را از قبل مطالعه کنید چرا که این بخش یکی از مهمترین قسمت‌های آمادگی برای مصاحبه شغلی است.
: برای دریافت مشاوره درباره 5 سوال که در مصاحبه‌های شغلی هرگز نباید بپرسید فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «5 سوال که در مصاحبه‌های شغلی هرگز نباید بپرسید» در کادر زیر بنویسید :
5 + 9 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید