کد مطلب:  32970 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 3 دقیقه
روحانی:5 کشور تضمین دهند، برجام باقی خواهد ماند

روحانی:5 کشور تضمین دهند، برجام باقی خواهد ماند

به گزارش آسمونی: دکتر حسن روحانی رییس جمهوری گفت: اگر پنج کشور دیگری که در توافق هسته ای همراه ما بودند به...
زمان مطالعه: 3 دقیقه

روحانی:5 کشور تضمین دهند، برجام باقی خواهد ماند
روحانی:5 کشور تضمین دهند، برجام باقی خواهد ماند

به گزارش آسمونی: دکتر حسن روحانی رییس جمهوری گفت: اگر پنج کشور دیگری که در توافق هسته ای همراه ما بودند به تعهد خود عمل کنند و تضمین دهند منافع ایران با ادامه برجام محقق می شود، این توافق علیرغم میل آمریکا و رژیم صهیونیستی باقی خواهد ماند.

رییس جمهوری ایران در نشست مشترک خبری با 'ماتریپالا سریسینا' همتای سریلانکایی خود و پس از امضای 5 سند همکاری میان دو کشور، اظهار داشت: اساس سیاست خارجی بر مبنای اخلاق، اعتماد و توجه به مقررات بین المللی است و بسیار خوشحالیم که ایران در هرگونه توافقی که امضا کرده به تعهدات خود پاییند بوده است. دکتر روحانی گفت: متاسفیم یکی از کشورهای 1+5 یعنی آمریکا توافق مهم هسته ای که مورد تایید سازمان ملل قرار گرفته را نقض و اعلام کرد از توافق خارج می شود.

رییس جمهوری این اقدام آمریکا را ' به معنای زیرپاگذاشتن اخلاق، سیاست و راه صحیح دیپلماتیک و مقررات بین المللی' ارزیابی کرد و گفت: در صورتی که پنج کشور دیگر که در این توافق همراه ما بوده اند به تعهد خود عمل کنند و به طرف ایرانی تضمین دهند منافع ایران با ادامه برجام محقق خواهد شد، این توافق علیرغم میل آمریکا و رژیم صهیونیستی باقی خواهد ماند.

** رییس جمهوری در ابتدای این نشست از اینکه میزبان هیات عالی رتبه سریلانکا به ریاست رییس جمهور آن کشور است، ابراز خرسندی کرد و گفت: روابط دو ملت بزرگ ایران و سریلانکا به قرن ها پیش بازمی گردد. دهها سال است که دو ملت و دولت روابط سیاسی صمیمانه ای دارند. روحانی افزود: ظرفیت هایی برای روابط اقتصادی و تجاری بین دو کشور وجود دارد که متاسفانه در سالهای اخیر به اندازه کافی از آن استفاده نشده است.

وی فروش نفت خام ایران به سریلانکا و مواد پتروشیمی مصالح ساختمانی خدمات فنی و مهندسی را از موضوعات مورد بحث در مذاکره دو کشور در سعدآباد عنوان کرد.

رییس جمهوری گفت: ایران تجربه ساخت سد و نیروگاه و برق رسانی به روستاهای سریلانکا را داشته است . ما پروژه سد نیروگاه را به اتمام خواهیم رساند و در زمینه برق رسانی فعالیت های خود را ادامه می دهیم.

روحانی خدمات در زمینه راه آهن ، ساخت پالایشگاه و توسعه پالایشگاه دهلی ، همکاریهای علمی ودانشگاهی از جمله علوم پزشکی و صادرات دارو به سریلانکا را از تفاهمات و توافقات در مذاکرات امروز عنوان کرد و گفت: مقرر گردید کمیته مشترکی به زودی در تهران تشکیل شود تا همه زمینه های اقتصادی و تجاری و خدمات فنی و مهندسی که امروز بحث شد در آن پیگیری شود.

وی اظهار داشت: با توجه به جاذبه های جمهوری اسلامی ایران و جاذبه های سریلانکا امیدوارم رفت و آمد مردم تسهیل و پرواز مستقیم بین تهران و کلمبو برقرار شود.

رییس جمهوری همکاری تهران - کلمبو در زمینه مسایل سیاسی و بین المللی و حمایت از یکدیگر در مجامع بین المللی را مورد تاکید قرار داد و گفت: مبارزه با تروریسم مورد تاکید دو کشور است. جمهوری اسلامی ایران همانطور که در عراق به مردم و دولت عراق کمک کرد و خوشبختانه دیروز شاهد انتخابات ازاد در عراق بودیم کمک هایی هم به مردم و دولت سوریه در مبارزه با تروریسم انجام داد و همچنان برای مبارزه با تروریسم آماده یاری به دولتها و ملتها خواهد بود .

روحانی گفت: جنایات و تجاوزات رژیم صهیونیستی علیه مردم منطقه و مردم فلسطین که 70 سال است ادامه دارد را محکوم می کنیم و معتقدیم همه کشورهای جهان از ملت مظلوم. فلسطین باید حمایت کنند ودر برابر تجاوزات ایستادگی نمایند.

رییس جمهوری نظرات ایران و سریلانکا در زمینه مسایل بین المللی و منطقه ای را نزدیک توصیف و ابراز امیدواری کرد مشارکت دو کشور در سازمان های بین المللی از جمله نم و جنبش عدم تعهد و اجلاس آسیایی مانند گذشته ادامه یابد.

وی اظهارداشت: برای سفر رییس جمهور سریلانکا و هیات همراه اهمیت قایل هستیم و امیدواریم این سفر سرآغاز تحرک بیشتر در توسعه روابط دو کشور باشد.

روحانی گفت: از دعوت رییس جمهوری سریلانکا برای سفر به آن کشور تشکر می کنم و امیدوارم در آینده نزدیک میهمان مردم و دولت آن کشور باشم .

منبع: ایرنا

: برای دریافت مشاوره درباره روحانی:5 کشور تضمین دهند، برجام باقی خواهد ماند فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «روحانی:5 کشور تضمین دهند، برجام باقی خواهد ماند» در کادر زیر بنویسید :
2 + 8 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید