26 استان در وضعیت قرمز کرونا / وزارت بهداشت با راه اندازی دسته های عزاداری و حضور تماشاچی مخالف است | آسمونی
کد مطلب: 54687 درج نظر
زمان مطالعه: 9 دقیقه
26 استان در وضعیت قرمز کرونا / وزارت بهداشت با راه اندازی دسته های عزاداری و حضور تماشاچی مخالف است

26 استان در وضعیت قرمز کرونا / وزارت بهداشت با راه اندازی دسته های عزاداری و حضور تماشاچی مخالف است

معاون بهداشت وزارت بهداشت با بیان اینکه از ۴۵۷ شهرستان کشور تنها ۳۷ شهرستان سفید هستند، درباره الزامات برگزاری مراسم عزاداری محرم توضیح داد.

زمان مطالعه: 9 دقیقه

به گزارش آسمونی : دکتر علیرضا رییسی گفت: همانطور که اعلام شد، میزان بستری بیماران مبتلا به کرونا در تهران به مرحله ای رسید که در رده رنگ قرمز قرار گرفت. به طور کلی ما بر اساس شرایطی که میزان بروز و شیوع بیماری در یک منطقه دارد، درجاتی از خطر بیماری را برای مدیریت بهتر رنگ بندی کرده ایم.

وی افزود: البته چند نکته درباره این رنگ‌ها وجود دارد؛ اولا اگر اعلام می‌کنیم منطقه‌ای سفید است، به این معنا نیست که در آنجا هیچ خطری از بیماری وجود ندارد، بلکه به این معنا است که هنوز میزان بروز و شیوع بیماری به مرحله‌ای نرسیده که در وضعیت منطقه تغییر رنگ اتفاق افتد. نکته دیگر این است که هیچ رنگی ثابت نیست. اتفاقا باید از جایی که سفید است، ترسید. زیرا نشان می دهد که هنوز موج بیماری به آن شهر یا روستا نرسیده و ممکن است هر لحظه بیماری در آن شیوع یابد.

رییسی ادامه داد: اگر در مناطق سفید، مسائل مربوط به پیشگیری رعایت نشود و بیماری در آنجا تاخت و تاز کند، رنگ به سرعت تغییر می کند. در عین حال رنگ سفید به معنای بی خطر نیست، بلکه به این معنا است که تعداد بیمار در آن کمتر است، نه اینکه بیماری در آنجا وجود ندارد. در عین حال رنگ زرد، نارجی و قرمز در رده‌های بعدی ریسکی قرار می‌گیرند.

از ۴۵۷ شهرستان تنها وضعیت ۳۷ شهرستان سفید است

معاون بهداشت وزارت بهداشت اعلام کرد که از ۴۵۷ شهرستانی که داریم فقط ۳۷ شهرستان سفید است، ۱۰۵ شهرستان زرد و بقیه نارنجی و قرمز است. بر این اساس اکثریت مناطق کشور درگیری دارند و اکنون ۲۶ استان‌مان قرمز هستند. البته وقتی اعلام می‌کنیم که یک استان قرمز است، به این معنا نیست که تمام شهرهای آن استان قرمز است، بلکه به این معنا است که مجموع بستری‌های استان در میزانی قرار گرفته که به عنوان قرمز از آن نام می بریم. در جایی که قرمز است، به این معنا است که طی دو هفته روزانه به طور میانگین به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر، بیش از سه نفر بستری می شوند که آمار بسیار بالایی است.

استان های قرمز مراقب توان نظام سلامت باشند

رییسی ادامه داد: رنگ قرمز به این معناست که میزان بستری در حال افزایش است. از طرفی حداقل میانگین بستری برای بیماران‌مان حدود ۶ تا ۷ روز است و در آی سی یو این میزان افزایش می یابد. بر همین اساس جایی را که قرمز اعلام می‌کنیم، باید بسیار مراقب باشند تا توان نظام سلامت و تخت ها بتواند جوابگو باشد. البته خوشبختانه تاکنون در زمینه تعداد تخت مشکلی نداشتیم، اما به این معنا نیست که بتوانیم به همین صورت ادامه دهیم. اگر قرار باشد، وضعیت قرمز چندین هفته ادامه یابد، قطعا می تواند آسیب زیادی به نظام سلامت وارد کند.

ریسک ابتلا به کرونا در تجمعات بالای ۱۰ نفر

رییسی درباره شیوه‌نامه‌های برگزاری مراسم عزاداری محرم نیز گفت: اولا همه ایرانیان و شیعیان و آزادگان دنیا، عاشق امام حسین (ع) هستند و شاید مراسم عزاداری ماه محرم و صفر جزو مردمی‌ترین مراسم‌هایی است که در کشور برگزار می‌شود و همه به عشق امام حسین (ع) عزاداری می‌کنند، اما باید در کنار این موضوع چند نکته را هم در نظر بگیریم. از نظر دیدگاه بهداشتی هرگونه تجمعی بالای ۱۰ نفر ریسک ابتلا به کرونا را بالا می‌برد. این ۱۰ نفر هم به صورت حفاظت شده و با حفظ فاصله و استفاده از ماسک. نکته دوم این است که فضا بسیار مهم است. اگر در فضای سربسته باشید و تهویه مناسب نباشد، قطعا ریسک ابتلا بالا می‌رود.

وی ادامه داد: بر اساس پروتکل‌هایی که داریم در نظر می‌گیریم که در یک فضا هرتعدادی که ظرفیت وجود دارد، اکنون حضور جمعیت بیش از ۲۵ نفر ریسک بیماری را بالا می برد. نکته سوم زمان ماندن در یک فضای سربسته است، هرچه زمان طولانی‌تر باشد، ریسک ابتلا به بیماری افزایش می‌یابد. اگر این زمان بیش از یک ساعت باشد، قطعا ریسک بیماری را بالا می‌برد. بنابراین هرگونه تجمع حفاظت نشده‌ای می‌تواند ریسک بیماری را افزایش دهد.

وی افزود: در فضای باز هم بر اساس پروتکل‌ها باید چند نکته را در نظر بگیریم؛ در فضای باز شانس انتقال عفونت کمتر است، اما باز هم تجمع و تراکمی که وجود دارد، می‌تواند مشکل ایجاد کند. اگر واقعا فاصله‌گذاری به طوری باشد که دو نفر بیش از ۱.۵ تا دو متر باهم فاصله داشته باشند و تحرکی هم نداشته باشند، شانس ابتلا کاهش می‌یابد، اما اگر لحظه‌ای هر یک از این نکات به خطر بیفتد و کسی در این گرما عرق کند، ماسکش را در آورد، شانس انتقال عفونت بالا خواهد رفت. بنابراین ریسک انتقال بیماری در فضای باز کمتر است، اما کاملا ریسک را از بین نمی برد.

پروتکل؛ عصای جادویی نیست

وی که در یک برنامه تلویزیونی صحبت می کرد، گفت: در عین حال پروتکل عصای جادویی نیست، اگر رعایت نشود، هیچ کاره است. زمانی می توانیم به پروتکل‌ها امید داشته باشیم که به طور دقیق رعایت شوند. اگر این پروتکل‌ها رعایت نشوند، قطعا نمی‌تواند موثر باشد. در عین حال باید نگاه کنیم که آیا امکان رعایت پروتکل وجود دارد یا نه؟. اگر این امکان وجود داشته باشد، ریسک کاهش می یابد. در غیر این صورت افزایش می یابد. به عنوان مثال ما از نظر پروتکلی واقعا با راه اندازی دسته‌های عزاداری مخالف هستیم. ‌ زیرا قطعا فاصله ها در دسته‌روی به هم می خورد و با حضور تماشاچی هم مخالف هستیم. پروتکل یعنی همین ها. یعنی تماشاچی، دسته روی وجود نداشته باشد، حرکت دسته‌ها از یکجا و تجمع‌شان در جایی خاص نباید باشد.

وی ادامه داد: در بحث نذورات هم هیچ گونه پذیرایی در این جمع‌ها نباید باشد. در عین حال توصیه مان این است که طبق فرمایش مقام معظم رهبری کمک های مومنانه را ادامه دهیم و نذورات را به صورت خام یا خشک به دست مستمندان برسانیم. اگر هم کسی خیلی اصرار دارد که غذایی پخت کند، توصیه ما این است که غذا در هیات ها به هیچ وجه توزیع نشود، بلکه این غذاها را مانند بیرون بر درب خانه نیازمندان تحویل دهند و کسی برای دریافت غذا تجمع نکند و صف نکشد.

طرح هر خانه یک حسینیه را اجرا کنیم

رییسی گفت: هر یک از این پروتکل ها که رعایت نشود، سلامت به خطر می افتد. باید یادمان باشد که همه ما باید دغدغه مان این باشد که مبادا یکی از عزاداران امام حسین تب کند و ما عامل آن باشین. البته که ما باید مراسم عزاداری را با شکوه برگزار کنیم، اما باشکوه برگزار کردن به معنای تجمع زیاد نیست. بلکه به این معنا است که روی خاطره و بزرگی امام حسین (ع) کار کنیم. می توانیم طرح "هر خانه یک حسینیه" را ایجاد کنیم تا هر کس در خانه خودش و با پرچم مشکی که درب خانه خودش زده است، عزاداری کند. همه خانواده‌ها می توانند این اقدام را انجام دهند. صدا و سیما می تواند در این میان نقش خوبی داشته باشد و به صورت کنترل شده و با رعایت پروتکل ها، مراسمی را پوشش مستقیم دهد. می توانیم از فضای مجازی و از طرق دیگر به جز راهپیمایی و دسته روی عزاداری کنیم و روضه امام حسین (ع) را پخش کنیم. زیرا هر تجمع کنترل نشده برابر با بیماری است. در فضای باز اگر باشد و به صورت کنترل شده باشد، می تواند کمک کند و از طرفی سلامت عاشقان امام حسین (ع) هم به خطر نمی افتد.

معاون بهداشت وزارت بهداشت در ادامه صحبت هایش درباره قربانی کردن در عید قربان و محرم، تاکید کرد: اگر کرونا هم نبود، ما هر سال در این فصل، یکی از دغدغه هایمان موضوعاتی مانند قربانی کردن یا حتی توزیع غذا در مناطق گرمسیر بوده است که بسیاری از بیماری های روده‌ای، اسهال، استفراغ و... را به دلیل نوع دپوی غذایی که در آنجا طبخ شده و در فضای گرم فاسد می شود، ایجاد می کند. در ارتباط با قربانی کردن هم همیشه درباره تب کریمه کنگو نگران بودیم که همواره توصیه می کردیم که حتما دام‌هایی را زیر نظر دامپزشکی خریداری کنند. حالا امسال کرونا هم اضافه شده است. تاکید می کنم که امسال سبک زندگی ما و همه دنیا به دلیل کرونا تغییر کرده است و باید بپذیریم که مراسمی که امسال برگزار می کنیم باید با سال گذشته متفاوت باشد. این به این معنا نیست که ما مراسم برگزار نکنیم، اما با رعایت پروتکل برگزار کنیم. نمی توان گفت که ۱۰۰ هزار نفر تجمع کنند، اما پروتکل رعایت می کنیم. خود این ۱۰۰ هزار نفر خلاف پروتکل است. به نظر من امسال از ظرفیت فضاهای مجازی و صدا و سیما استفاده کنیم و همه مردم درب خانه‌هایشان یک پرچم مشکی بزنند و در خانه عزاداری کنند که این بسیار می تواند کمک کننده باشد.

مرگ و میرهای امروز نتیجه بستریهای یک تا دو ماه قبل است

خوزستان در حال عبور از پیک کرونا

رییسی باید توجه کرد که زمانیکه بستری امروز انجام می شود، تقریبا یک ماه بعد مرگ و میر خودش را نشان می دهد. بیماری که وارد آی سی یو می شود، می تواند یک ماه در آی سی یو بماند و مرگ و میر هم خودش را نشان می دهد. مرگ و میرهایی که اکنون اعلام می شود، نتیجه یک تا دو ماه قبل است که میزان بستری افزایش یافت. اتفاقی که افتاد این بود که چند استان پرجمعیت ما مانند خوزستان درگیر شد و مرگ و میر زیادی در این استان داشتیم. کرمانشاه، کردستان، بوشهر و... درگیر شدند. الان استان خوزستان دارد از پیک عبور می کند. کرمانشه و هرمزگان نیز سیر نزولی را طی می کنند، اما همزمان با سیر نزولی این استان‌ها، استان هایی مانند فارس درگیر می شوند.

سیر عجیب میزان رعایت پروتکل ها در کشور

وی درباره میزان رعایت پروتکل ها در کشور، گفت: در این زمینه سیر عجیبی داشتیم، آخرین ارزیابی ما در اردیبهشت ماه کل کشور نزدیک به ۸۰ درصد پروتکل ها را رعایت می کردند، در خرداد ماه این شرایط افت کرد و به حدود ۲۰ درصد رعایت پروتکل‌ها رسیدیم. اکنون هم به حدود ۷۵ درصد در رعایت پروتکل‌ها رسیده ایم. در زمینه استفاده از ماسک نیز از ۱۵ تیر ماه تاکنون به ۶۷ درصد رسیده ایم. در ادارات دولتی خوشبختانه ۸۴ درصد رسیده ایم. باز هم انتظار داریم میزان رعایت بالا رود. زیرا معمولا بالای ۷۵ یا ۸۵ درصد رعایت، اثر مستقیم می گذارد. البته فقط هم استفاده از ماسک مهم نیست، بلکه رعایت فاصله گذاری هم بسیار مهم است. حضور طولانی در یک محیط سربسته، بدون تهویه مناسب حتی اگر همه ماسک زده باشند، باز هم شانس انتقال وجود دارد. اگر ۱۰ نفر در یک اتوبوس سوار شوند و همه ماسک داشته باشند و یک نفر مبتلا بدون ماسک وارد شود، ۳۰ تا ۴۰ درصد سایر افراد هم که ماسک زده اند، می توانند مبتلا شوند.

رییسی همچنین گفت: روز گذشته جلسه بسیار خوبی با حضور رییس سازمان تبلیغات اسلامی و نماینده حوزه علمیه و رییس ستاد نماز جمعه های کشور برگزار شد و درباره مراسم عزاداری امام حسین (ع) بحث شد و تفاهماتی در این زمینه در حال انجام است. امروز هم جلسه ای با مسئولان هیات های بزرگ برگزار می شود تا صحبت کنیم و پروتکل ها رعایت شود. من فکر می کنم همراهی خوب باشد. شب های احیا مساجد بسیار رعایت کردند و اکنون هم امیدواریم این همراهی وجود داشته باشد.

تاریخ برگزاری کنکور بر جای خود باقیست

کنکور در ۴ روز برگزار می شود

وی درباره وضعیت برگزاری کنکورهای سراسری، گفت: به طور کلی یک سوال اساسی این است که کنکور برگزار شود یا نه؟. اینکه بگوییم کنکور را عقب بیندازیم، سوال این است که چه زمانی برگزار کنیم؟. اگر بخواهیم پاییز به بعد کنکور را برگزار کنیم، در آن زمان علاوه بر کرونا آنفلوآنزا هم هست. اگر قرار باشد که از این تاریخ بگذرد، دیگر نمی توان برگزار کرد. در عین حال بحث روحی و روانی دانشجویان هم مهم است و آنها یک سال درس خواندند و این تاخیرها بر روی سلامت روان آنها موثر است. باید فکر کرد که آیا کنکور را حذف کنیم؟. فعلا تاریخ کنکور سرجای خودش است و قرار شده در چهار روز برگزار شود.

کادر درمان؛ جهادگران خط مقدم مقابله با کرونا

رییسی درباره وضعیت کادر درمانی نیز گفت: من یکبار دیگر دست تک تک کادر بهداشت و درمان را می بوسم. در این مدت همه تمام زندگی شان را گذاشتند و به عنوان جهادگران خط مقدم با دشمنی موذی محسوب می شوند. یکی از مسائل خستگی و فرسایشی است که افراد پیدا می کنند. حمایت از کادر درمان در بحث مجوزهای استخدامی، دادن مطالبات کادر بهداشت و درمان و ... است. تمام دغدغه ستاد وزارت بهداشت این است که از همکارانمان حمایت کنیم. کادر بهداشت و درمان دارند فداکاری می کنند و جانشان را کف دست شان گذاشته اند و ارائه خدمت می کنند.

کرونا هنوز داروی ثابت شده ای ندارد

وی درباره زمان کاهش ابتلا و مرگ ناشی از کرونا در کشور، گفت: اول باید بدانیم که این ویروس همچنان ناشناخته است. در بسیاری از کشورها بیماری دوباره شعله ور شده است. این ویروس سریعا همه چیز را دور می زند. واقعا این همه از رمدسیویر صحبت می کنیم، اما هنوز این ویروس داروی ثابت شده ای ندارد. فعلا راهی جز رعایت پروتکل های بهداشتی نداریم. اگر در کشور خودمان نگاه کنیم این بیماری زمانی اوج می گیرد که مردم در تجمعات اعم از عروسی، مسافرت و ... شرکت می کنند. اکنون بیش از ۳۰۰۰ بیمار بدحال در بیمارستان داریم. امیدوارم با رعایت پروتکل ها این سیر نزولی شود.

www.Asemooni.com

: برای دریافت مشاوره درباره 26 استان در وضعیت قرمز کرونا / وزارت بهداشت با راه اندازی دسته های عزاداری و حضور تماشاچی مخالف است فرم زیر را تکمیل کنید
پرداخت هزینه مشاوره

معرفی نویسنده:

محتوا و مقالات پروفایل عمومی آسمونی توسط جمعی از همکاران دپارتمان های مختلف آسمونی نگارش و ویراستاری می شود، و بیشتر حول و محور موضوعات عمومی و روزانه می باشد

instagram.com/asemooniportal

ثبت نظر درباره «26 استان در وضعیت قرمز کرونا / وزارت بهداشت با راه اندازی دسته های عزاداری و حضور تماشاچی مخالف است»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

4 * 8 = ?